Hei,
onko yöuniin vaikutusta kumpaa antaa velliä vai puuroa? Muutamana iltana ollaan kokeiltu puuroa, mutta nälkä pojalla on jo 3-4 tunnin kuluttua...kannattaisiko kokeilla velliä? Onko se täyttävämpää?? (kaverini väittää niin...)
Puuroa vai velliä iltaisin?
9
625
Vastaukset
- sekaisin :P
Enpä ole huomannut eroa... puuro on ainakin halvempaa. Tosin meil juodaan kyl puuron jälkeen maitoakin pullollinen et ei tuu "säästöä" siinä...
Muutama päivä ollaan iltapuuroa syöty, aikaisemmin velliä. Molemmat pitää nälän samanlailla poissa, ei syö enää öisin, ja ikää on viikkoa päälle puoli vuotta.
Poika jätti yösyönnit pois 5,5 kk:n iässä itsestään, joten meillä ei ainakaan ollut vaikutusta siinä söikö velliä vai puuroa iltaisin.
En usko että velli sen enempää pitää nälkää pois, 5kk vanha on kuitenkin vielä niin pieni että voi hyvin syödäkin yöllä. Voithan kokeilla että auttaisiko jos antaisit ekaksi puuroa ja sitten velliä, jos täyttäisi enemmän? - on yhtään
täyttävämpää..
Yösyönti riippuu myös muutenkin päivän aterioiden määrästä, ei pelkästään iltapalasta..
Ja onhan tuo normaalia että vauva syö vielä tuossa iässä. Paljonko muuten oot antanut vielä iltapuuron päälle maitoa? Meillä poika tuossa iässä veti jo ison lautasen puuroa, sitten pidin pienen tauon.. tehtiin iltapesut ja sellaiset sen päälle pullollinen maitoa ja nukkui koko yön..- ap.
juu, tokihan on selvää että pieni syö vielä öisin, mutta aamuyöstä meno villiintyy niin että syö kahden tunnin välein ja sitä ei tää äiti meinaa jaksaa ;) syö siis tissiä ja vetäsee molemmat tissit tosi ahneesti. Puuroa ollaan iltaisin syöty desin verran ja siihen tissimaidot päälle.
Pitänee siis lisätä kasvissoseen määrään ja kai lisätä liha valikoimiin myös? - kannattaa..
ap. kirjoitti:
juu, tokihan on selvää että pieni syö vielä öisin, mutta aamuyöstä meno villiintyy niin että syö kahden tunnin välein ja sitä ei tää äiti meinaa jaksaa ;) syö siis tissiä ja vetäsee molemmat tissit tosi ahneesti. Puuroa ollaan iltaisin syöty desin verran ja siihen tissimaidot päälle.
Pitänee siis lisätä kasvissoseen määrään ja kai lisätä liha valikoimiin myös?pikkuhiljaa lisätä soseita..
Tietysti se rintamaito kanssa tekee osansa, ei pidä enää tuossa iässä lasta niin kylläisenä..
Toivottavasti pikkuhiljaa rauhoittuisi teillä ne yötkin. Voimia!!!
- kasvaneet,,,,
Minä täysimetin 5kk ja sitten tosiaan meidän äijä alkoi syömään kauheesti ettei ainakaa mun tissimaito ylläpidä kun korkeintaan nälkää 2-3h. Joten annetaan korviketta ja nyt lähemmäs 6kk ikää maisteltu soseita. Ei lihaa vielä. Sitä kerkee myöhemmin. poika tosin aina nukkunut yöt hyvin ja tissiä kerran ehkä joskus öitä ettei ollenkaan. nyt tarkoitus ettei enää yöllä, joten ruokaa vaan nassuun. imetän vielä kuitenkin mutta tissillä ei pitkalle pötkitä, soseen jälkeenkin annan korviketta,,,,,
- puuro parempaa
Ravintoarvoltaan puuro on parempaa, ja siis pitää samalla tilavuusmäärällä pidempään lapsen kylläisenäkin. Meille terkkarikin suositteli aloittamaan heti puurolla, ja jättämään vellit kokonaan kokeilematta, kun siihen pullotteluun jää sitten helposti kiinni.
Ehkäpä teidän vauvalla on muuten joku muu hätä muutaman tunnin päästä, kuin nälkä? Vaikka huoliikin hädässään varmasti maitoa/velliä? yöllä, mutta se ei vielä tarkoita sitä, että hänellä on nälkä. No, ikääkin on vasta 5kk, ja sanotaan että puolivuotiaana kannattaa vasta aloittaa unien "muokkaaminen". Mutta kun lapsi herää muutaman tunnin päästä, niin voittehan koittaa hyssytellä takaisin uneen ilman ruokaa. Voisi toimia ja kannattaa.- ap.
mutta kun pojalla on selvästi siis nälkä. Tuskin söisi rintaa, jos ei olisi nälkä? Olen toki yrittänyt hyssytellä ja antaa tuttia, mutta kun se ei kelpaa.
- edel.
ap. kirjoitti:
mutta kun pojalla on selvästi siis nälkä. Tuskin söisi rintaa, jos ei olisi nälkä? Olen toki yrittänyt hyssytellä ja antaa tuttia, mutta kun se ei kelpaa.
Itse olet lapsesi paras asiantuntija, ja näkemättä on vaikea sanoa. Se on kuitenkin varma, että vauva syö rintaa muuhunkin kuin nälkään, jos sen siihen totuttaa. Rintaa voi siis käyttää myös lohduttamiseen ym, ja kun siihen tottuu, niin tutti ei enää kelpaa. Vaikka siis syö, niin ei välttämättä ruokaa tarvitse. Syöhän aikuisetkin, vaikka ei olisi nälkä... Erityisesti jos on kurja mieli...
- -a-
Mä uskaltaisin väittää, että jos vauva on terve viisikuinen, syö reilumman puoleisesti päivällä (kaksi lämmintä ateriaa, välipalaa ja maitoa) sekä ennen nukkumaanmenoa puuroa ja maitoa, niin ei ole nälkä 3-4 h päästä. Meillä viiskuisena sai velliä illalla, jaksoi 7h ja joi kerran yöllä maitoa. Siis en tarkoita että kaikki lapset ovat samanlaisia kuin omani, mutta usein yösyöminen on vain tapa. Viisikuinen siis voi hyvinkin syödä yöllä vielä kerran, mut jaksaa kyl enemmän kun kolme tuntia kerrallaan. Meillä jäi yösyömiset kokonaan 5,5 kk:n iässä, jaksaa nukkua 11-12 tuntia syömättä.
Syökö vauva tuttia? Meil se on ainakin auttanut, joutuu yleensä kerran tai pari yöllä laittamaan pudonneen tutin suuhun, mut vauva ei ite herää kunnolla huutamaan, tutti rauhoittaa uudelleen uneen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse43673SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933589Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1283320Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713302Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit202176Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv251758- 311506
- 321461
- 871360
- 151313