n 14 jäähdytysnesteen vuoto

Sunny -91 jäähdytysneste näyttää valuvan jostakin termostaatin? lähettyviltä. Onko kokemuksia sen tiivisteen vaihtamisesta. Pitääkö purkaa paljonkin?
3594
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Moro tarkista vuotokohta valuuko termarin kannen välistä vai termariin menee ylävesiletku ettei sen juuresta.

Tiiviste vuotaa teeppä seuraavat hommat.Autosi 12 vuotta vanha siihen kannattaa vaihtaa termari samantien ja nesteet.

Ennakoivaa huoltoa saman tie.Nesteet vaihto olen selvittänyt otsikko SYNNYN JÄÄHDYTYSNESTEEN VAIHTO jos tämä sivu on 1 se jutska on sivulla 5.
Osta termari ja siihen kuluva tiiviste merkkihuollosta tulee sopiva, ota rekistetodistus mukaan.

Laskennut jäähdytys nesteet pois avaa termari ja ota termarin kannessa oleva letku irti ja tarkista sen kun ei saa olla syöpymiä yhtään jos huono uutta tilalle.

Poista vanha termari putsaa tiiviste pinnat hyvin ei millään kovalla esineellä että ei tule naarmuja.

Olen käyttänyt tiivisteliimaa asenuksissa kestää paremmin ja helponpi asentaa tiiviste pysyy paikallaan.

Termari paikalle katso että tulee oikein päin top tarkoitta että tämä ylöspäin.Pultit paikalleen jotka putsasttu voi laitta vaikka pikkasen rasvaa aukeaa aina paremmin ja ei ruostu.
Kierrä käsi tiukuuteen ja katso että ei kanna mistään kiristä avaimella kireälle mutta ei paljon niin kuin tiedät että sopivasti.
Ylävesi letku paikalle ja uusi lemmari ja kiristys 7
millin lenkillä. Samalla katso kaasariin menee yksi jäähdyttäjän letku sen kunto on hajonnut monelle ja tullut moottorivaurioita katsoppa se niin ei ole niitä ongelmia.
Nesteet sisään ja kun käyttelet konetta tarkista viellä termarin pulttien kiristys tiukkuus.Olette säästänyt montaa egee ja on lämpöinen ja hyvä auto taasen .
Muista jäähdytysnesteen vaihtoväli on 60tkm näin vesipumppu kestää väh.400tkm.

Kirjoittele kuinka remppa onnistui.Renpan vaativuus jos asteikko 1-5 olisi 1 luokkaa.

Äänestä
  • Jos termaria ei ole aikaisemmin vaihdettu, ei se yleensä vuoda vaan letkuliitokset sen lähistöllä, niitä on useita ja vaikeissa paikoissa kiristää.
    Termostaatin kotelossa ei ole tiivistettä GA-moottoreissa, liimaa vain liitoksen väliin.
    Termariin tuleva letku on tässä tapauksessa alavesiletku ja sitä ei kannata irroittaa kotelosta vaan vääntää kotelo sivuun letkuineen.
    Vaikeusluokka tuossa mallissa tälle työlle on kyllä 2 - 3 alueella!!!
    On hieman vaikeaa saada asettumaan se termari oikeaan kohtaan koppaa asennettaessa.

    Äänestä

näyttää siltä että vika onkin vesipumpun stefassa. Arvon tässä alanko vaihtamaan itse vai korjautanko. Onko vinkkejä vaihdon suhteen?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jussi kirjoitti:

Sunny -91 jäähdytysneste näyttää valuvan jostakin termostaatin? lähettyviltä. Onko kokemuksia sen tiivisteen vaihtamisesta. Pitääkö purkaa paljonkin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu