Huhtikuussa menossa

Kuororeissu

Tervehdys kaikille.
Olemme menossa kuoron kanssa esiintymään Souliin Huhtikuussa.
Kaikki kaipaisimme tietoja hintatasosta:
Silmälasit:valmistuvat kuulemma hetkessä,moni on tarpeessa.
Elektroniikka:lähinnä Samsung
Ruoka:mikä on hyvää ja kannattaako puikoilla opetella syömään jo etukäteen?
Nähtävyydet:vaikka meillä ei aikaa jää viikon matkalla 5 konsertin jälkeen kuin 1 aamupäivä ja 1 ilta.Mihin kannattaisi mennä?
Muuta yleistä vinkkiä Soulista:
Kiitoksin Espoon Mieslaulajat

1

1062

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sister...-

      Hei,

      Huhtikuu on hyvä matkaaika ihanaan Souliin. Hintataso ravintoloissa edullinen, hyvä paikallinen ateria 5-10 €, länsimaalaiset ravintolat ja pikaruoka paikat kalliita paikallisiin ravintoloihin nähden, ja niitähän piisaa :) Olut ravintolassa 2-3 €. Kaupassa ruoka suhteettoman kallista ravintolaruokailuun nähden.

      Kaupoissa vaatteet, yms. n. 20 % edullisempaa tai saman hintaista kuin suomessa. Silmälaseista en osaa sanoa, liikkeitä kyllä oli monia. Elektroniikka lähes samanhintaista, laitteista saattaa puuttua europpalaiset asetukset, johdot, takuut ym. kun ovat suunnattu Aasian marketeille. Tosin hyviä jättikokoisia elektroniikka marketteja kaupungista löytyy.

      Puikot ovat muista Aasian maista poiketen metalliset, mikä on todella hyvä juttu, helpompi syödä ja ekologisempaa. Kannattaa koneessa vähän harjoitella, välillä saa lasten haarukan kun kysyy haarukkaa ;)

      Soul on todella iso kaupunki. Siitä ei voi nähdä kaikkea edes 2 vko:ssa. Kannattaa panostaa esim. majoituspaikan lähellä oleviin kohteisiin, metro on paras ja helppo kulkuväline. Kaupungissa on erilaisia kaupungin osia esim Insadong on kulttuuri-osa, Meyng Dong- shoppailu jne. Kannattaa katsoa esim. lonely planetista tms. ajantasalla olevasta oppaasta vinkkejä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      106
      2669
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      107
      1900
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      69
      1576
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      25
      1284
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      25
      1119
    6. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      53
      1022
    7. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      82
      996
    8. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      95
      988
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      126
      987
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      343
      853
    Aihe