olisin kysynyt. Kertokaa täysin tietämättömälle kuinka kova ääni lähtee ilmakiväärillä ampumisesta? Onko eri asetyypeillä eroja?
Lähinnä mietin, voiko ilmakiväärillä ammuskella esim. okt-alueen laidalla muita ihmisiä häiritsemättä.
Lähinnä mietin, voiko ilmakiväärillä ammuskella esim. okt-alueen laidalla muita ihmisiä häiritsemättä.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Älä kuule poika ammuskele "okt-alueen laidalla muita ihmisiä"! Siitä nousee iso meteli!
Eihän se ääni mitään, mutta kun ne "muut ihmiset" näkevät sinut kiväärillä osoittelemassa, niin.........??
ei kukaan ole näkemässä, kun on suojainen paikka eikä tarkoitus ole ihmisiä/eläimiä ammuskella, mutta ajattelin vaan että kuuluuko se ääni kuinka kauas..
kantaapi n.3 km.Sumussa ja myrskyssä ei kanna niin kauas.
En kyllä suosittele taajama-alueella ampuilemaan edes impparilla.
Rauhoitu ja lopeta tuollaisten kysely METSÄSTYSPALSTALLA!!!
minulle kuulu, mutta mikähän on oikea osasto tälle asialle?
Mitäpä jos kysyjä ammuskelee elukoita metsässä, kuulukoohan ääni pellon yli 200 metrin päässä olevaan taloon? Sitten vissiin ollaan asian kanssa oikealla palstalla.?
Naapurin mies tuossa orapihlaja-aidan takana kesäisin ammuskelee ilmakiväärillä. Luodin napsahdus peltilaatikkoon on kovempi ääni kuin itse ilmakiväärin laukaisuääni. Sellainen klip ja naps se ääni on.
Arvioisin, että ulkona kuuluu 100 m. Ei kuulu asuntoon sisälle.
Ei se ammunta naapuria rassaa. Enemmän rassaa nähdä ja kuulla, että ammuskellaan joka suuntaan ja mitä sattuu. Mutta tätähän ei hyvin kasvatettu, vakava ammunnanharrastaja tee.
Itse olen sitä mieltä, että jos isukki rahoittaa pyssyn, isukki myös ampuu pojan kanssa ja katsoo muuten perään, että touhu on asiallista. Tätä taas ei jari-pettereille mitenkään sovi, mutta se onkin toinen juttu.
Vastauksesta. On sentään hyvä, että joku viitsii vastata tyhmiinkiin kysymyksiin asiallisesta. Enpä olisi kysynyt koko asiaa jos olisin vastauksen tiennyt. Arvelin, että täältä saa luotettavamman vastauksen kun Honkkarin myyjältä, ne kun ei kaikkia tiedä kaikesta.
Näköjään jollain on heti hermot tiukalla kun kysyy jotain hänelle itsestään selvää. Nää on kai niitä, jolle ei pitäisi asetta antaakaan.
Poistun kumminkin takavasemmalle enkä häiritse enää "herra asemiehiä!. Thanks.