Onko Kanadassa "Interrailia"?

Niin.. Kiinnostaisi tuollainen Kanadan halki matkustaminen, esim. junalla. Onko Kanadassa vastaavaa, kuin meillä euroopassa Interrail? Jos on, niin onko siinä ikärajaa? Vai olisiko jokin muu sopiva tapa matkustaa Vancouver-Toronto välillä reilu pari viikkoa, että näkisi vähän Kanadaa laajemmalti?!
61360
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Siitä en tiedä, onko interrailia vastaavaa, mutta ihan googlettamalla hakusanoilla "Canada railway" löytyi allaoleva. Näyttää olevan paljon tietoa.

http://www.viarail.ca/

Äänestä

Junalla matkustaminen Kanadassa on aivan törkeän kallista. Kalliimpaa kuin Suomessa. Mutta jos on rahaa niin tietty varmasti upea kokemus!

Suosittelen auton vuokrausta.

Äänestä
  • Huomasin saman just äsken. Täytyypi varmaan alkaa henkisesti valmistautumaan siihen, että ajaa kaikki Kanadan suurkaupungit läpi! :D

    Halvimmat vuokra-autot olivat n.550€ joitakin lisäkuluja?! Siis Vancouver-Toronto 18 vrk.
    Oisko tarjota kullanarvoisia vinkkejä?!

    Kaikki tieto kelpaa!

    Äänestä

  • KouKou kirjoitti:

    Huomasin saman just äsken. Täytyypi varmaan alkaa henkisesti valmistautumaan siihen, että ajaa kaikki Kanadan suurkaupungit läpi! :D

    Halvimmat vuokra-autot olivat n.550€ joitakin lisäkuluja?! Siis Vancouver-Toronto 18 vrk.
    Oisko tarjota kullanarvoisia vinkkejä?!

    Kaikki tieto kelpaa!

    bussien kaukoliikenne?

    Äänestä

CouchSurfersin Kanadan keskusteluryhmässä eräs oli matkustanut junalla Montrealista Vancuveriin ja bussilla Vancuverista takaisin Montrealiin...

Alien1 from Montreal:
I've done the trip last summer. Montreal Vancouver by train and Vancouver Montreal by bus. Train is more confortable and much more expensive. Bus are not that confortable but better view, (especially in the rockies) very cheap and easier to stop on the way with a Greyhound discovery pass. (less than $200) I enjoyed more by bus stopping in every provinces and even with all the hostel prices, it was cheaper than the train.

Taitaa tällä hetkellä maksaa tuo passi 270 ja olla voimassa sen 7 päivää.

Nukkumapaikkoja ja kaupunkien/nähtävyyksien esittelijöitä ja uusia tuttavuuksia löytää mainitsemmaltani CouchSurfers sivuilta ja Hospitalityclubin sivuilta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Koukou kirjoitti:

Niin.. Kiinnostaisi tuollainen Kanadan halki matkustaminen, esim. junalla. Onko Kanadassa vastaavaa, kuin meillä euroopassa Interrail? Jos on, niin onko siinä ikärajaa? Vai olisiko jokin muu sopiva tapa matkustaa Vancouver-Toronto välillä reilu pari viikkoa, että näkisi vähän Kanadaa laajemmalti?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu