Tinnitykseen hoitoa?

Niin minkälaista hoitoa on nykyää saatavilla tinnityksee?On tässä 3 vuotta soinu noi korvat 24/7..Sillon huomaa sen kun on aivan hiljasta nii tinnitykseen,pystyn kyllä nukahtamaan normaalisti.
133222
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

loppuu kun lopettaa psyykelääkkeet.

Äänestä
  • Jaa jaa vai sellasta,toiseksee en syö moisia lääkkeitä ja munuaisissa ei ole kivaa...Oisko parempaa vastausta?

    Äänestä

  • Tinnittää kirjoitti:

    Jaa jaa vai sellasta,toiseksee en syö moisia lääkkeitä ja munuaisissa ei ole kivaa...Oisko parempaa vastausta?

    *vikaa

    Äänestä

Eipä siihen hoitoa taida löytyä, valitettavasti. Aivot sopeutuvat siihen ajan myötä, lopulta kuulet sen vain erikseen yrittäessä. Sinun kannattaa keskittyä muuhun elämään, välttäen lisävahinkoa tuottavia voimakkaita ääniä.

Muista käyttää tarvittaessa kuulosuojaimia, nyt on viimeinen hetki ottaa ne käyttöön.

Äänestä
  • Aivan. Tinnitus ei ole sinulle enää mikään ongelma, kun opit elämään sen kanssa. Itse olen 19-vuotias ja minulla on ollut tinnitusta jo puolitoista vuotta ja sopeuduin elämään sen kanssa hyvin nopeasti, mikä helpotti paljon asian hyväksymistä. Minunkin täytyy oikein kuuntelemalla kuunnella, jos haluan kuulla tinnitukseni :)

    Äänestä

  • nuorityttö kirjoitti:

    Aivan. Tinnitus ei ole sinulle enää mikään ongelma, kun opit elämään sen kanssa. Itse olen 19-vuotias ja minulla on ollut tinnitusta jo puolitoista vuotta ja sopeuduin elämään sen kanssa hyvin nopeasti, mikä helpotti paljon asian hyväksymistä. Minunkin täytyy oikein kuuntelemalla kuunnella, jos haluan kuulla tinnitukseni :)

    Selvä juttu.Kiitos viel teille! En lähdekkään sitten lääkäriin hakemaan jotain lääkkeitä mitä luulin olevan.

    Äänestä

  • Tinnittää kirjoitti:

    Selvä juttu.Kiitos viel teille! En lähdekkään sitten lääkäriin hakemaan jotain lääkkeitä mitä luulin olevan.

    Mun tinnitys alko kun mun niska alko reistaileen.Tinnitys tulee oikeesti kun on niska lihakset jäykät.Ja se häviää pikku hiljaa ja sen saa kuulemaan jos sitä oikein kuuntelee.

    Äänestä

  • näin.. kirjoitti:

    Mun tinnitys alko kun mun niska alko reistaileen.Tinnitys tulee oikeesti kun on niska lihakset jäykät.Ja se häviää pikku hiljaa ja sen saa kuulemaan jos sitä oikein kuuntelee.

    Itselläni alkoi tinnitus n.12v sitten aj siihen tosiaan tottuu ajan myötä. Tosin nyt noin vuoden olen kärsinyt pahenevasta tinnituksesta molemmissa korvissani. EI ole helppoa tottua uudelleen kovempaan vinkumiseen ja suhinaan molemmissa korvissa. Alkaa sopeutuminen uudelleen!

    Korvia kannattaa suojella, mutta tinnitustahan voi tulla monesta eri lähteestä mm. meluvaurio, nuo mainitut lihas/hermo pinteet niskassa/hartioissa, virussairaus voi jättää jälkeensä tinnituksen samoin stressi voi olla laukaiseva tekijä.

    Kannattaa (yrittää itse en saanut apua vaikka pyysin) käydä parilla eri korvalääkärillä esim. paikkakuntasi kuulokeskuksessa ja kertoa vaivasta.
    Ihmelääkkeitä ei edelleenkään ole, mutta mieltä rauhoittaa kun saa varmuuden ettei kyse ole esim. kasvaimista yms.
    Lääke jota käytetään (imeisesti väärin perustein) tinnituksenkin hoitoon on muistaakseni betaserc tai jotain :)
    Ei alunperin tarkoitettu tinnitukseen...

    Korvat kannattaa suojata melulta ja välttää stressiä. Vitamiineja poskeen ym. yrttejä kai se henkisesti auttaa kun lääketiede ei pysty :(

    TSEMPPIÄ!!!

    Äänestä

Sain apua kansanparantajalta (tekee myös hierontatyötä), lääkärit nostivat kädet pystyyn.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tinnittää kirjoitti:

Niin minkälaista hoitoa on nykyää saatavilla tinnityksee?On tässä 3 vuotta soinu noi korvat 24/7..Sillon huomaa sen kun on aivan hiljasta nii tinnitykseen,pystyn kyllä nukahtamaan normaalisti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu