Kaikkien tietämä totuus on vaikka sitä ei viralliselta taholta myönnetäkkään, että asuntojen hinnat eivät enää vuosikausiin ole seuranneet toteutuneiden kustannustaen voittomarginaalien kaavaa. Asuntojen hintaan on vaikuttanut vain ja ainoastaan saatavana olevan rahan hinta, tästä on seurannut lumipallovyöry joka on kasvanut ja kasvanut. Nyt kun pankit kiristävät lainaehtoja ja hinnoittelevat lisää riskiä rahan hintaan alkaa kasvaneen rahan hinta väkisinkin vaikuttaa ihmisten maksukykyyn, toki ihmiset hauluaisivt edelleenkin maksaa "unelmakodistaan" sen hinnan että he saavat sen mutta kun maksukyky ei uusien ehtojen mukaan riitäkkään pitää silloin tyytyä halvempaan tai koittaa kepillä jäätä ja jättää tarjous mihin rahkeet riittää. Näille ylihinnoitetulle asunnoille on yhä vähemmän ja vähemmän ottajia mikä pakottaa myyjä alentamaan hintaa mikä taas aiheuttaa lumipalloefektin mutta nyt toiseen suuntaan. Se kuka väittää että pankit ovat ennenkin tehneet riskianalyysejä pitää kyllä paikkansa mutta kukaan ei pankissa pystynyt tai halunnut vuosi sitten sanoa että ne olemassa olevat riskit kuitenkin toteutisivat.
Erkki liikanen pitää melko saarnan tässä jutussa. Kuka ei tästä näe koko totuutta on aika heikoilla....
http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2009/02/03/liikanen-velan-purkaminen-vie-pari-vuotta/20093015/12?pos=5
Erkki liikanen pitää melko saarnan tässä jutussa. Kuka ei tästä näe koko totuutta on aika heikoilla....
http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2009/02/03/liikanen-velan-purkaminen-vie-pari-vuotta/20093015/12?pos=5
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos kuplaa edes on, niin se poistuu asuntojen hintojen nousun pysähtymisellä tai hidastumisella.
Mitään romahdusta ei tule, sori nyt vaan
En ymmärrä miksi minua kiusataan.
Ootpa pihalla. Viimeisin tilastointi kertoi hintojen laskun kiihtyneen. Niin kertoo seuraavakin.
> Kaikkien tietämä totuus
Ad Populum.
> Asuntojen hintaan on vaikuttanut vain ja ainoastaan saatavana
> olevan rahan hinta
Katsos kummaa. Ja joku kun on kuvitellut, että asuntojen hintoihin vaikuttaisivat kysyntä ja tarjonta, markkinataloudessa kun eletään.
Rahan halpa hinta toki lisää kysyntää kalliimmista taloista, mutta eihän se riitä. Pitää olla myös puutetta sopivista kohteista.
Asuntojen hintaa nostaa yksinkertaisesti se seikka, että kaikki haluaisivat omaan, mutta omistusasuntoja ei riitä kaikille. Varsinkaan hyvällä paikalla olevia omistusasuntoja.
Jatkoa ajatellen, tee tieto- tai kirjoituskoneella tuotettuun materiaaliin kappalejaot ylimääräisellä rivinvaihdolla. Sisennys kappaleen alussa ei true-type fonteilla toimi, minkä lisäksi tekstauksesta noita on hankala hahmottaa muutenkaan. Ajattelin vain, että jaksaisi sitten ensi kerralla edes silmäillä tekstisi kokonaan läpi, nyt jaksoin aika tarkkaan lainaamieni kohtien loppuun asti. En tosin oleta laadun siitä juuri nousevan, joten tuskin jäi mitään väliin.
..tarjontaa.
Siellä on tyhjillään mijoonia hyviä ok-taloja. Ihmisillä vaan ei ole maksukykyä, siis rahaa, tai työtä jolla sitä rahaa voi ansaita.
Siksi asuntojen hinnat ovat siellä pudonneet kuin kivi.
Niin käy täällä Suomessakin.
Piste.
niin eihän Suomalisilla löydy maksukykyä. Vaikka asunto maksaisi murtoosan niin miten sen sitten pystyy hankkimaan?. Muistan 15 vuotta sitten kun asuunot olivat puoli ilmaisia. Ei auttanut kun ei minulta rahaa löytynyt...