Kuinka paljon vauvanne valvoo 3kk iässä? Meidän tyttö jaksaa päivällä olla vain noin tunnin kerrallaan hereillä ja sitten jo silmä painuu kiinni ja tulee väsyitku. Päiväunet on lyhyitä, yleensä vajaan tunnin nekin. Yöllä nukkuu 10-12 h, syö tietysti muutaman kerran, mutta muuten nukkuu hyvin.
Joskus tyttö nukkuu ulkona aamupäivästä 2 h päikkärit, muttei niidenkään jälkeen ole hereillä kuin tunnin. Illasta saattaa olla samoilla silmillä parikin tuntia, muttei koskaan päivällä. Pitäisikö tässä iässä jaksaa valvoa jo enemmän?
Paljonko 3kk hereillä?
2
364
Vastaukset
- meillä poika 3kk
Meillä samanikäinen poitsu ja hereillä on korkeintaan 2t kerrallaan. Aika herkästi vielä silmä painuu kiinni tunnin-kahen touhuilujen jälkeen. Anna vain pienokaisen nukkua, on ihan normaalia=)
- hrrr
Meilläkin nukutaan 10-12h ja päivällä ollaan päikkisten välillä 1-2h hereillä. Mutta ootas kun ilta tulee niin ei väsytä yhtään. Saati kun pitäis käydä yöunille. Kun saan lapsen nukahtamaan se herää 20-30min kuluttua ja taas pitäis kannella uneen. Tätä saattaa käydä 2-3 kertaa putkeen ja saan lapsen nukkumaan vasta 12-02 aikana. Oon siinä sitte itte aika väsynyt. Jos yritän nukuttaa aina uudestaan tissille (mikä olisikin hyvä ratkaisu), niin ne tulee todella kipeiksi. Vauva jaksais lutkuttaa toista tuntia ettei mitään. Ja herää jos tissin ottaa suusta... Ja tietysti yöllä syödään muutaman tunnin välein.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1107582
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1065286Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163526Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p293517Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352564Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191886Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3561530Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961521Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311366Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?621364