Luonto

teeko

Gambiassa on runsaasti nähtävää luontoharrastajille. Varsinainen safari-kohde maa ei ole, koska isot nisäkkäät on ammuttu pois jo siirtomaakaudella. Niiden perään pitää lähetä Senegalin puolelle.

Sadekausi loppui tänä talvena lokakuun puolivälissä. Vehrein aika on tietty heti sadekauden jälkeen, mutta silloin on moskiittojakin eniten. Itse olin maassa marras-joulukuun vaihteessa, nyt luonto on jo kuivempaa. Asuimme Cape Pointin alueella.

Gambiassa on n. 550 lintulajia. Suuri lajimäärä johtuu mm. maan sijainnista trooppisen Afrikan ja Saharan rajoilla. Maassa on ”oikeita” Afrikan lintuja sekä myös tuttuja skandinaavisia muuttolintuja. Gambian linnuista löytyy runsaasti tietoa netistä. Parhaita kirjoja on Barlow: Field Guide to birds of the Gambia and Senegal, jota saa Lintuvarusteesta
(http://www.birdlife.fi/lintuvaruste/) hintaan 45€. Bakaussa Timbooktoo-kirjakaupassa se maksoi marraskuussa 1100D.

Käärmeisiin emme törmänneet. Hotellin alueella nähtiin pari kertaa vajaan metrin pituinen varaani, eli pitäkää kamerat valmiina. Gekkoja on myös runsaasti. (Gambian liskot eivät ole vaarallisia.) Iltaisin, auringon laskun aikaan näkyi runsaasti suuria lepakoita. Lepakoiden katselun kannalta hyviä päivällispaikkoja ovat Banana Bar ja African Heritage.

Gambiassa elää ns. makean veden krokotiilejä, jotka syövät etupäässä kalaa. Jos Cape Pointin alueen hotelleilta lähtee rantaa pitkin etelään, tulee n. 200 metrin jälkeen vastaan pieni lampi, jossa marraskuussa näimme pari kertaa reilun metrin pituisen krokon. Isoja krokoja nähtiin ainoastaan paikallisessa krokotiilipuistossa. Vaikka paikka on hieman turistipyydys, kannattaa siellä käydä kävelemässä krokojen keskellä. Lintujakin puistossa voi nähdä runsaasti.

Cape Pointin alueella on vihreillä turistitakseilla ”listahinnat” merkitty aseman kylttiin. Niistäkin toki voi tinkiä, jos sen kokee elämäntehtäväkseen. Turistitaksilla meno-paluu Abukon luonnonpuistoon (ja kahden tunnin odotus kohteessa) maksoi 700D. Ajo Cape Pointista puistoon kesti noin 30 min. (päivän ruuhkasta riippuen). Puiston sisäänpääsy on 35D/hlöä. (Vaihtorahaa ei kannata jäädä pitkäksi aikaa odottamaan.) Puistossa voi kulkea yksinkin, mutta viitoitukset eivät ole kattavia. Portilla on tarjolla ”maksuttomia” oppaita, jotka tokikaan eivät kieltäydy juomarahasta. Emme käyttäneet puiston oppaita, koska ensimmäisellä käynnillä oli oma opas mukana, ja toisella kerralla polut olikin jo tuttuja. Ainakin marraskuussa puistossa oli paljon lintuja, kukkia, perhosia ja liskoja. Pari pientä krokoa myös nähtiin lammilla. Puiston toisessa päässä on murheellinen eläintarha, jossa on apinoita, hyeenoita sekä runsaasti korppikotkia (häkkieläinten ruokintaa odottamassa). Eläintarhaan asti kävely ei mielestäni kannata.

Risteilyjä suistoalueelle voin myös suositella erityisesti lintujen ystäville ja miksei kalanaisille tai -miehille.

-teeko-

2

846

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xxxxzzzzyyy

      ...täältä asiallista ja täysijärkistä tietoa! Kiitos teeko!

    • h-k p

      Mukava kirjoitus. Kiitos. Lintu- ja luontomatkailijoilla on mahdollisuus kokea Gambiassa ainutlaatuisia elämyksiä. Mainitsemasi kirjan lisäksi suosittelen A birdwatcers' guide to The Gambia- opasta, missä on reittikuvaukset (polut)eri kyläkeskuksien lintupaikoille sekä ko. paikassa nähtävissä olevien lintujen lajiluettelot. Mm.mainitsemasi pieni lampi löytyy siitä Bakaun alueella. Kotun, Kololin, Lamin Lodgen, Abukon, Bijillon ja muitten lähialuettein karttojen ja reittien lisäksi on ohjeita maan muihin luonnonpuistoihin ja -kohteisiin tutustumista varten. Bussikartat,reitit, ruokapaikkaohjeita ja muita pieniä vinkkejä gambialaisesta elämänmenosta löytyy myös. Viime reisulla marrakuussa -08 kävimme Oppaamme Ousmanin ja kuljettajamme Larun kannsa mm.eteläisessä Gambiassa. Pirangissa entisillä simpukka-altailla, Tendabassa, Faraba Bantassa ja presidentin tiluksilla. Presidentin tiluksien läheisyydedessä hampaisiin asti aseistettujen poliisien tarkastuspisteitä oli tiuhaan ja jeeppi pysäytetiin. Useimmat halusivat vain tietää Fulan kielellä mihin hän oli meitä valkonaamoja viemässä. Meille puhuttiin kohteliaasti englantia.Kaikki eivät pikkukylissä olleeet nähneet valkoihoisia ja lasten silmät laajenivat lautasen kokoisiksi ennekuin he parahtivat kauhusta itkuun. Terveellinen kokemus olla oudon ja pelottavan muukalaisen roolissa. Lasse J Laineen viimeisimmässä kirjassa 'Luonnon lumoissa' on kokonainen luku Gambiasta (sai 5000 lajia silloin rikki!). Meillä on ollut ilo tutustua ja ystävystyä tuossa luvussa kerrotun taitavan lintu- ja perhosoppaan ,Ousman Jokun kanssa.Hän opastaa ja päivystää edelleen Cape Pointin alueella - nyt jo hieman paremmalla kaukoputkella ja kiikareilla varustettuna kirjassa mainitun reliktin sijaan. Huippuosaajan taidoista huolimatta on kohteliaisuus, luotettavuus ja kirjassakin kuvattu iloinen poikamaisuus tallella. Seuraavaksi suuntaamme Kyprokselle kevätmuuton aikaan, mutta Gambian upea lintulajisto, elämänilo ja tutuiksi tulleet 'lintuihmiset' houkuttelevat vielä palaamaan. Hyvää kevättalvea!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      60
      3649
    2. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      44
      3605
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2831
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      51
      2559
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      54
      1973
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1629
    7. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      21
      1539
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1493
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      106
      1317
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      180
      1251
    Aihe