Nyt se tapahtui, juuri mitä olette pelänneet. Troijalainen joka osaa taitavasti siirtää rahat pois pankkitililtä. Alustana tietenkin maan mainio Internet Explorer.
http://www.tietoviikko.fi/kaikki_uutiset/article213002.ece?s=r&wtm=tietoviikko/-04022009
http://www.tietoviikko.fi/kaikki_uutiset/article213002.ece?s=r&wtm=tietoviikko/-04022009
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jutussa oli että haittaohjelmaa on vähiten islannissa. Haitakkeiden tekijätkin tietää ettei islantilaisilla ole enää rahaa jota varastaa.
Siihen mitään pöpöjä tartte että tili pysyy tyhjänä...
Kukahan uskaltaa yleensä edes käyttää päivittämätöntä versiota ie:stä, mitähän ie-versiota tuo koskee?
Firefoxin markkinaosuus on jo sitä luokkaa että jos FF:ssä on aukko se kannattaa päivittää heti. Aivan varmasti FF saa osansa hyökkäyksistä.
Tuo pankkijuttu on korjattu IE:ssä
".......on havaittu uusia hienostuneita tekniikoita hyödyntävä pankkitroijalainen. Haittaohjelma tarttuu päivittämättömään Internet Explorer -selaimeen........."
Päivittämättömään!
Päivitetty seuraavaan troijalaiseen asti.
Mutta ei hyväksytty tosiasia, ettei internet sovi mihinkään muuhun kuin "leikkimiseen".
Sitä ei tulla koskaan saamaan "vedenpitäväksi".