Operaattorit ja Linux

Yks Tavallinen Asiakas

Operaattorit eivät hyväksy Linuxia.

Tämä on fakta. Esimerkiksi oma operattorini (nimi poistettu) hyväksyy mokkulaansa vain omat firmware-ohjelmansa joita on vain Windowsille ja Macille.

Mielelläni käyttäisin kyllä myös Ubuntua jossa on hyvä tuki usb-modeemille. Kyse on kuitenkin operattorin ylläpitämästä teknisestä järjestelmästä, eikä asiakkaalla voi olla varmuutta häiriöttömästä itseviritetystä päätelaitteesta. On myös tilanteita joissa tietoliikenteen laskutuksen suhteen voi tulla epäselvyyksiä.

Asian toinen puoli on se, että Linux-jäjestelmällä myytäviä kannettavia myydään yleisesti, eikä operaattorit tästä huolimatta anna selkeätä ohjeistusta. Mielstäni teknisissä asioissa operaattoreiden on itse huolehdittava siitä että jäjestelmä toimii asiakkaan viheellistä toiminnastakin huolimatta. Kyse on vain ohjelmoinnista ja sen kehittämisestä.

8

335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saunikseen, niin jo Huawei wörkkii 100%

    • pimittelyä

      >Esimerkiksi oma operattorini (nimi poistettu)...

      Jos juttu pitää paikkansa niin ei muuta kuin nimi lehteen ja valitus kuluttaja-asiamiehelle!

      Vanha sanonta kertoo että: "Kuski se löytyy hevosellekin". ;)

    • "Tämä on fakta. Esimerkiksi oma operattorini (nimi poistettu) hyväksyy mokkulaansa vain omat firmware-ohjelmansa joita on vain Windowsille ja Macille."

      Vaihda sitten parempaan operaattoriin. Ei sinun tarvitse hyväksyä huonoa operaattoria.

    • Miten?

      Jaahas ja se mokkulan firmis muuttuu miten kun avaat yhteyden? Ei taida paljon mokkulan firmistä käyttöjärjestelmäsi nimi kiinnostaa. Eikä sitä nimetöntä ja salaista operaattoria:)

      • ¡”¥¢‰

        Joihinkin laitteisiin firmware pitää ladata aina käynnistyksen yhteydessä tai kun laite kytketään koneeseen. En muuten todellakaan tiedä, onko tässä kyse siitä vai jostain ihan muusta.


      • Flash-muisteja..
        ¡”¥¢‰ kirjoitti:

        Joihinkin laitteisiin firmware pitää ladata aina käynnistyksen yhteydessä tai kun laite kytketään koneeseen. En muuten todellakaan tiedä, onko tässä kyse siitä vai jostain ihan muusta.

        Se oli sitä hyvää aikaa ennen flash-muisTin keksimistä.

        Huawein päivitys muuten vista-yhteensopivaksi oli mielenkiintoista kun se ei onnistunut kuin xp-koneella. Ja vanhalla firmiksellä toimi vain xp:ssä ja linuxissa.


      • firmware on kuin
        ¡”¥¢‰ kirjoitti:

        Joihinkin laitteisiin firmware pitää ladata aina käynnistyksen yhteydessä tai kun laite kytketään koneeseen. En muuten todellakaan tiedä, onko tässä kyse siitä vai jostain ihan muusta.

        bios tietokoneelle eikä sitä tarvi ladata tietokoneelta joka käynnistyksessä vaan se pysyy laitteen muistissa. Sä tarkoitat sen sijaan varmaan yhteysohjelmaa joita operaattoreilla on vain windowsille ja macille? Mutta kyllä linuxillakin pystyy käyttämään ja hyvin toimii.


    • linuxissa hyvin

      On Huawei-mokkula joka on kaikenlisäksi operaattorilukittu mutta hyvin tuo vaan silti toimii elisan ja dnan korteilla kun käyttää linuxissa. Windowsissa se toimii vain toisella noista..johtuu just siitä lukituksesta. Itseasiassa linuxissa se toimii jopa paremmin ja nopeammin kuin windowsissa. Eli kyllä se windows-tuki noille on huonompi. Ei tosin haittaa minua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      39
      4394
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      203
      4278
    3. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      19
      3957
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      87
      3316
    5. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      134
      2856
    6. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      66
      2741
    7. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      216
      2730
    8. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      101
      2389
    9. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      108
      2221
    10. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      371
      1856
    Aihe