Mitähän kuvaa kissan seuraava ilme?
Kissa haistelee jotain kohtaa hartaasti ja sitten sen kuono aivan kuin menisi hieman lyttyyn. Usein näkee samaan aikaan vielä sen kulmahampaat, jos se nostaa päätään ylöspäin.
Kissa haistelee jotain kohtaa hartaasti ja sitten sen kuono aivan kuin menisi hieman lyttyyn. Usein näkee samaan aikaan vielä sen kulmahampaat, jos se nostaa päätään ylöspäin.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kissa käyttää jakobsonin elintä, joka sijaitsee sen etuhampaitten takana kitalaessa. Tämä elin vastaanottaa hajuja. Tällä tavalla kissat aika usein haistelevat toistensa pissoja ulkona.
Jossain kissakirjasssa käytettiin ilmaisua 'maistelee hajuja' siitä, miten kissa Jakobsonin elintä käyttää. Se on hyvin kuvaava ilmaisu - se on jotakin sellaista, mistä meillä ihmisillä ei ole aavistustakaan, mitä ja millaista se on. Mutta olisipa mielenkiintoista tietää!
Sitä kutsutaan myös Flehmen-reaktioksi eli kun kissaa haistaa mm. saaliinsa, löytää emon, jättää hajujälkiä esim. puskiessaan omistajaa. Kissan hajuaisti on muuten superherkkä. Ilme näyttää mielestäni ihan nyrpistämiseltä. Meillä kissat näyttää sitä ilmettä haistellessaan toistensa takapuolta.
Teillä oli kyllä niin hienoja kuvauksia tuosta ilmeestä ja loistavia esimerkkejä, että olen täysin vakuuttunut, että puhumme samasta ilmehtimisestä. :D
.. Painaa mieleen uusi haju. Sama reaktio ilmenee myös hevosilla ja naudoillakin, kun ne haistavat jotain vahvaa tai hyvää hajua. Naudat ne vasta veikeiltä näyttävätkin, kun vetävät ylähuulen ylös ja vääntävät nenänsä pieneen ryttyyn. :D