Moni asunto tulosssa korjaukseen tulevaisuudessa. Hinnat laskevat laskemistaan. Eikö tämä ole tulevaisuudessa etua ostajille? Tulevaisuuden ostajat saavat ostettua velattoman remoitoudun kodin alennuksella.
Tämä on kaikkien etu. Hinnat halpenevat ja ostajat saavat remontoidun asunnon.
Tämä on kaikkien etu. Hinnat halpenevat ja ostajat saavat remontoidun asunnon.
Vastaukset 5
Vanhimmat
on myydä remonttikuntoinen asunto sellaisenaan. Yleensä löytyy ostaja, joka sitten tuunaan asunnon mieleisekseen. Sen verran subjektiivinen aihe on asunnon sisustus, että kalliskin remontti voi tehdä asunnosta sellaisen, ettei se monelle kelpaa, esim valkoisen ystäville, jos asuntoon on pistetty erilaisia värejä.
edellyttää kylmää harkintaa ja vahvaa itsetuntoa ja jonkinlaista riskinottokykyäkin ostaa silloin, kun kukaan muu ei halua ostaa ja hinnat ovat alhaalla, nyt ei vielä ole se aika. Tällaiset ihmiset voivat todella hyötyä. Näitä ihmisiä ei loppujen lopuksi ole kovin paljon, koska tilanne karsii ennen sitä ja viimeistään sitten suurimman osan syystä tai toisesta pois.
että jos hinnat jatkaa laskuaan niin myyntiin ei tule kuin niitä kenen on ihan pakko myydä ja epäkuranttia paskaa. Toisinsanoen tarjonta supistuu minimiin ja epäkuranttiin paskaan. Eli todennäköisesti käy niin että ainoastaan epäkurantti paskaa tulee tähän tajoushintaan. Koska tarjonnan supistuessa näihin hyviin on enemmän ottajia. Tarjonan supistuminen voit havaita vaikka etuovesta, josta on myytävien määrästä poistunut puolet vajaassa puolessa vuodessa. Veikkaan että siellä on myynnissä puolenvuoden päästä 10.000 kohdetta yhteensä. 95% näistä on paskaa.
Ota talteen!
ja kauppa alkaa taas käydä, saavathan he uudenkin edullisesti, joten varsin kannattavaa odottaa jos vaihtamassa suurempaan ja kalliimpaan toisaalta nyt ei ostajia juuri ole ja senkin vuoksi monet ovat vetäneet asuntonsa myynnistä.
Vaikea uskoa, että kaikki mikä tulee myyntiin olisi huonoa, kyseessä on "pihlajanmarja ilmiö" kun ei itse voi ostaa edullisesti ;) Maksuvaikeudet eivät katso asunnon kuntoa vaan maksukykyä.
Vaan sitä tulee olemaan ylivoimaisesti suurin osa ja tästä pienestä hyvästä tavarasta taistelee sitten isompi halukkaiden joukko.
Katsoskun ihmismieli ei toimi noin että nyt saa halvemmalla vaihtaa. Vaan se toimii niin että kun ostin sen hinnalla x euroa, niin hinnalla x-y en sitä myy.
Mutta kuten sanoin ota talteen tuo ennustukseni etuoven kohteiden määrästä.