Hei!
Milloin te muut ivf-hoidon läpikäyneet olette tehneet raskaustestin? Minulle lääkäri määräsi sen tehtäväksi tänään, 2 viikkoa alkioiden (2kpl) siirron jälkeen. Tulos negatiivinen. Kuukautisten pitäisi alkaa vasta 2-3:n päivän kuluttua. Oletteko muut testanneet näin aikaisin ja millä tuloksella? En millään haluaisi uskoa, että tämä meni mönkään...:( Raskausoireita tuntuu kyllä olevan, en tosin tiedä, olenko näin luulosairas:) Olisi mahtavaa, jos joku jaksaisi vastata piakkoin.
Milloin testata
15
15845
Vastaukset
- alkion siirrosta
Hei! Mun piti testata myös 2 viikkoa alkion siirron jälkeen. Tosin vuoto alkoi jo muutamaa päivää aikaisemmin, mutta testasin silti, kun oli määrätty ja negaahan se näytti.
Voithan sä tehdä testin parin päivän päästä uudestaan, jos siltä tuntuu ja lopettaa vasta sitten sen tukilääkityksen. Ei kai siitä mitään haittaakaan ole... - raskaaksi
Tein testin 2 viikkoa jälkeen siirron, ja tulos oli plussa. Valitettavasti se meni sit kesken.
- ---
Kiitos teille molemmille nopeista vastauksista. Löytyykö ketään, jolla ei olisi näkynyt plussa heti 14.pvä alkion siirrosta, mutta myöhemmin todennutkin olevansa raskaana?
- Nimetön
Mikä kiertopvä sulla nyton ?
Montako pvää kierto yleensä kestää sulla?
Mun mielestä se on 14 pvää siirrosta kun saa testata.
Mutta kaikilla se ei silti näytä vielä mitään se testi. joten odotteleeeee... tiedän et on tuskallista mutta ei ole oikein muuta vaihtoehtoa.
Onko sulla lugesteron ja jos niin millä annoksella?- ohjeeksi
Itse sain ohjeeksi 12 päivää. Ensimmäisellä kerralla en testannut ollenkaan, kun "kuukautiset" alkoivat ennen, mutta myöhemmin todettiinkin kohdun ulkopuolinen raskaus, joka olisi siis näkynyt plussana raskaustestissä.
Viime kerralla testasin 12 päivää alkionsiirron jälkeen ja plussa napsahti (digitaaliseen) mittariin 30 sekunnissa.
- eka ivf
Meille annettiin ohjeeksi aikaisintaan 14 päivää siirron jälkeen. Se olis mun KP 30, mulla kierto yleensä 28 päivää. Jos sulla on pidempi kierto, niin tee ihmeessä testi uudestaan 2-3 pv päästä, jos menkat ei ala.
Mä aion kokeilla testiä KP 28, 2 päivää ennen ohjeaikaa... NYt menossa KP 26 eli piinapäivä 10.... - ---
Tänään tärähti elämäni ensimmäiset 2 viivaa raskaustestiin noin minuutissa! Itku muuttui iloksi. Kävin tänään lapsettomuusklinikallamme verikokeessa. Saan sen tuloksen huomenna. Hoitaja sanoi, että joskus tulos näkyy myöhemminkin. Joku kyseli kieroni pituudesta. Sen vaihtelee yleensä 28-30 päivän välillä. Tänään kierron 28. pvä. Toivon todella, etten putoa pilvilinnoistani ja tämä on jotain todellista 3 vuoden yrityksen jälkeen... Ihan sekava olo!!! Kiitos teille kaikki ihanat ihmiset, jotka jaksoitte vastata.
- paljon onnea
ja vielä kerran onnea!
- eka ivf
Onnittelut plussasta!! Aivan mahtavaa! Käys laittaan sitten verikoetuloskin tänne :)
- ----
eka ivf kirjoitti:
Onnittelut plussasta!! Aivan mahtavaa! Käys laittaan sitten verikoetuloskin tänne :)
Kiitos onnitteluista! Sain verikokeen tulokset juuri äsken. Arvo 289, mikä kuulemma hyvä. Uskoisin itse, että tulossa yksi vauva. Onko kellään kokemusta näistä arvoista tässä kohtaa alkuraskautta? Millä arvoilla on saatu kaksosia?
- eka ivf
---- kirjoitti:
Kiitos onnitteluista! Sain verikokeen tulokset juuri äsken. Arvo 289, mikä kuulemma hyvä. Uskoisin itse, että tulossa yksi vauva. Onko kellään kokemusta näistä arvoista tässä kohtaa alkuraskautta? Millä arvoilla on saatu kaksosia?
plussasin aamulla =) Verikokeen tulokset tulee noin kolmen tunnin päästä... Vähänkö jännittää nyt.... Isäntäkin hyvä kun tajusi töihin lähteä :D
- ----
eka ivf kirjoitti:
plussasin aamulla =) Verikokeen tulokset tulee noin kolmen tunnin päästä... Vähänkö jännittää nyt.... Isäntäkin hyvä kun tajusi töihin lähteä :D
Hei! Paljon onnea plussan johdosta! Nämä meidän esimerkit osoittavat, että plussia voi tulla ekastakin ivf:stä. Toki mitä vaan voi vielä käydä, mutta aion iloita täysin tästä raskaudesta, kestää se sitten viikkoja tai sitten toivottavasti loppuun asti. Pidetään peukkuja onnistumiselle!
- eka ivf
---- kirjoitti:
Hei! Paljon onnea plussan johdosta! Nämä meidän esimerkit osoittavat, että plussia voi tulla ekastakin ivf:stä. Toki mitä vaan voi vielä käydä, mutta aion iloita täysin tästä raskaudesta, kestää se sitten viikkoja tai sitten toivottavasti loppuun asti. Pidetään peukkuja onnistumiselle!
Kiitos!!
Olen ihan samaa mieltä kanssasi, ihan mitä vaan voi käydä mutta iloita pitää plussasta! Etukäteen ei kannata murehtia, siinä ei ole mitään järkeä...
Pidetään siis peukkuja että kyytiläiset jaksaa loppuun saakka olla kyydissä ja kasvavat isoiksi ja vahvoiksi vauvoiksi... :) - alkuper.
eka ivf kirjoitti:
Kiitos!!
Olen ihan samaa mieltä kanssasi, ihan mitä vaan voi käydä mutta iloita pitää plussasta! Etukäteen ei kannata murehtia, siinä ei ole mitään järkeä...
Pidetään siis peukkuja että kyytiläiset jaksaa loppuun saakka olla kyydissä ja kasvavat isoiksi ja vahvoiksi vauvoiksi... :)Hei! Oli pakko kirjoittaa tähän vanhaan ketjuun vielä kuulumisia. Kävin tänään ekassa ultrassa (rv 7). Siellä oli kaksi sykkivää sydäntä! Tuntuu epätodelliselta, että kolmen vuoden lapsettomuuden jälkeen odotan kaksosia!!!
T. Ketjun aloittanut
- Toivopoikka
Hei mulla on pp 14 huomenna olen testannut pp 12 oli nega ...voiko vielä mahdollista tulla plussaa jännittää kauheasti
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"
Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä752326Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa512241SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1622045Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää171821Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön871279Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.781164HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363031060Jumalauta! Ukraina hyökkää jo Suomeenkin!
Ukrainan drooneja tullut Suomeen ainakin kolme, ehkä enemmäkin! Syvälle Suomeen! Nyt on klovnipressa hukkapätkä mennyt T3271003Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah100953- 76946