Hei!
Olemme menossa Maltalle kolmeksi viikoksi kesäkuun alussa. Olisiko hyviä vinkkejä, missä käydä lasten kanssa (alle 2 v. ja 4 v.)? Missä olisi kaikkein lapsiystävällisimmät rannat? Entä mistä voi omatoimimatkailijat varata Sisilian reissuja? Mitä maksaa? Entäpä lapsiystävälliset ruokapaikat? Kiitos jo etukäteen.
Vinkkejä matkailuun kaivataan
4
1267
Vastaukset
- Liina
Hei!
En osaa neuvoa lapsiystävällisiä paikkoja (kästiykseni mukaan lapsille ei ole tarjolla kauheasti muuta kuin rantoja), mutta Sisilian osalta voin suositella Virtu Ferriesin päiväretkeä (www.virtuferries.com). En muista, voiko reissun varata nettisivulta vai sähköpostitse, muistaakseni itse varasin sähköpostitse. Maksaa satasen paikkeilla/hlö. Tosin olen kyllä sitä mieltä, että reissu on liian raskas noin pienille lapsille, mutta samoilta sivuilta voi varata pelkät lauttamatkatkin, jotta voi yöpyä Sisiliassa ja retkeillä omatoimisesti rauhallisempaan tahtiin. Samalla voi muuten varata myös "liityntäkuljetuksen" hotellista/hotelliin. Mukavaa matkaa! - ...
Kaykaa Kippari Kallen kylassa, Anchor Bay,lahella Melliehaa (www.popeyemalta.com) ja vesipuistossa Splash and Fun, Bahar ic-Caghaq :ssa (www.splashandfun.com.mt)
Omasta mielesta paras muksuille sopiva ranta on Mellieha Beach .. pitka ja matala.
Myos Golden Sands on hyva. - aina matkalla
Kannattaa vuokrata auto ja kiertää koko saari. Me kävimme myöskin Gozolla yövyimme Xlendissä, hieno paikka, hiekkaranta parvekkeen alla.
Marsaxlokk - Allu42
Hotelli Plazan edessä tien toisella puolella oli lasten leikkipaikka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 524538
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1494187- 673832
- 1253800
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans433625Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe773453- 983021
- 542875
- 252696
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142404