Kihlasormukset tallinnasta

weidas

Olen ajatellut että tekisi rentoutumisloman tallinnaan ja samalla ostaisi kihlat sieltä. Onko jollain kokemuksia? Hintaluokka voi olla jo lähellä suomen hintoja mutta se ei ehkä ole tässä tärkein pointti.. Jos löytyisi vielä nettisivu liikkeeseen niin se olisi juhlaa =)

2

3961

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TalviMorsian

      Me ostettiin toissakesänä kihlat Tallinnan vanhastakaupungista, en kuollaksenikaan muista liikkeen nimeä mutta jospa näistä olisi olisi apua http://www.viroweb.fi/ostos/tallinna.asp?ID=Korut

      Hirmu leveitä sormuksia ei sieltä löytynyt mutta jotain kuitenkin...

    • Soomepõder

      Tallinnassa on koruissa kyllä melkoisen samanlainen hintataso kuin suomessa mutta on otettava huomioon että tavalisesti eestiläisissä kultakoruissa on pienempi kultapitoisuus kuin suomalaisissa - siis ihan merkitysti ja laillisesti. En nyt muista tarkkaan mutta oliko se niin että eestissä myytävissä on yleisesti kultaa 750 eli 75% ja suomessa 916 eli 91,6% - näitä pienemmällä pitoisuudella olevia koruja myydään yleisesti myös etelä-euroopassa jne. Eli jos hinnat ovat samalla tasolla niin eestissä maksat kullasta parikymmentä prosenttia enemmän kuin suomessa. Ihan eri asia on sitten se huomaako kukaan eroa itse korusta, eli sehän siinä kait se tärkein pointti on :)
      Sen sijaan esim meripihkatuoteita ja kultasepäntyötä saa eestissa huokeammalla kuin suomessa, eli siellä kannattaa teettää esim kaikki korujen muutos tai korjaustyöt, tekevät myös nopeasti esim Kuldsepa kadulla vanhassa kaupungissa työ valmistuu muutamassa tunnissa.
      Mutta muuten esim Tallinna on myös ihanan romanttinen paikka viettää kihlajaisia, mahdollisuuksia on paljon ja hintataso edullisempi. Esim nyt talvella nuo laivayhtiöt tarjoavat hotelliristeilyjä pilkkahintaan ja esim booking.com:in kautta hotellihinnat ovat pohjassa. Suosittelen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      2262
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      15
      905
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      786
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      44
      711
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      44
      687
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      634
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      616
    8. Mitä tapahtuu jos joskus edes kohdataan?

      😊
      Ikävä
      50
      585
    9. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      574
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      556
    Aihe