"
mustat eläinlääkärin tarkastamia, rekisterikirja, rokotukset, madotukset täystypistetut tuontipennut. H.
Tuotekuvaus:
Valiovanhemmat, isa ZTP,terveystarkastukset ok,mahdollista tuoda Helsinkiin. Yksi uros 500 eur. Tietustelut sähkopostilla.Kasvatusohjeet.
Hinta:
700 € "
Tuommonen ilmoitus olis keltaisessa pörssissä. Onkohan luotettava? ja onko muilla minkälaisia kokemuksia tuontikoirista? Kysyin sähköpostilla, niin sanoi että "pennut on mun sijoitusnartun pentuja Pietarista" ?
Millaisesta ympäristöstä mahtavat olla?
Kertokaa kokemuksia...
Tuontikoira virosta?!
9
1936
Vastaukset
- elikkäs
hei, itse olen myös etsinyt itselleni tuontikoiraa pentua tai vanhempaa.
noh, minulle tuossa soitettiin yhdestä venäjäntuonti uroksesta jolla oli ikää n.2v.
aluksi kuullosti lupaavalta...mutta,
koira oli purrut 4 kertaa miehen vaimoa oikein kunnolla ja lenkeillä kuulemma rähisee/koittaa käydä kaikkien kimppuun.ja lenkeillä käynyt usean koiran kimppuun/raadellut.(en ymmärrä miten joillakin voi tuo koiran koulutus mennä pieleen noin pahasti?)ja mies sanoi olevansa ollut dobbereiden parissa jo kauan.
ja nyt on luopumassa koirastaan koska koira joutuu viettämään päivänsä/yönsä vain yhdessä huoneessa koska käy heti vaimoon kiinni jos vain näkee.(vaimo ei ole kuulemma koiralle mtn. tehnyt?)
hmm... ja koiraa on pidetty kuulemma pennusta asti hyvänä tms.
mutta miksi koira sitten tuollainen arvaamaton olisi?
komea koira se kyllä kieltämättä oli. mutta itse haen rauhallisempaa/nallempaa.
eikö tälläinen agressiivinen pitäisi jo lopettaa?
:(- niijustii
Voij jessus ihmiset on idiootteja. Tuntuu että käyttävät koiraa vaan hyväkseen, että siitähän saa rahaa.. >:( siis ku kyseessä on "syrjäytynyt" koira. Huh huh..
Joo itsekkin haen kyllä sellaista toiminnanhaluista koiraa, en tuollaista. Jokin on sitten kasvatuksessa mennyt pieleen. Mutta niin löysin siis tuon ilmoituksen keltaisesta pörssistä, joka tosiaan ei ole luotettava!..
Sitten kysyin siltä MYYJÄLTÄ kaikista näytellyistä yms. ja että onko suunnitellut pennut vai vahinkopennut.. ni sitten tämä vaan laittoi " Älä kirjoitta minulle enaa, en vastaa tyhmiin kysymyksiin" Joo se kyl osoitti että selvä pentutehtailija liikkellä...
- Toope
http://www.tutka.net/~dobber/
Jos olet hankkimassa Dobermannia, katso tuolta ilmoituksia. Ovat luotettavia. :)
Ehdottomasti tutustu rotuun TARKKAAN! Esim. Dobermann foorumilta löydät hurjasti tietoa rodusta, ja tarinoita ihan arkipäiväisestä elämästä. Onnea! - Affatore
Vanhempi dobberini on nyt 10-vuotias ja tuotettu Virosta. Upeampaa luonnetta saa hakea - aivan ihana herrasmies, sosiaalinen ja rauhallinen. Ulkomuotokin varsin kunnioitusta herättävä. Se ei ollut Keltaisessa Pörssissä, mutta lehdessä kuitenkin. Kannattaa tutkia pentueen vanhempia ja kysellä kasvattajasta. Ei Keltainen Pörssi välttämättä tee pennuista huonoja.
Joskus se kultakimpale löytyy näiden superkenneleiden ulkopuoleltakin.- doberfan
Hitsi, kumpa ittekki löytääs sitte tuollasen unelman. Haen kyllä itsekki tosiaan sellaista sosiaalista ja rauhallista koiraa. Toivatko he sitten pennun suomeen vai haitko ihan virosta asti? mutta niin se on siinä että pitäis ne vanhemmat ja se koti nähdä missä niitä pentuja o kasvatettu, ettei tuu sitte yllätyksiä :(
- :-)
Virossa on ihan hyviä kasvattajia ja uskoisin, että henkilö on luotettava. Onko myyjällä kennelnimi? Saako udella, että mikä kennel?
- yks vaan
Jos harrastus/kisakoiraa haet,osui silmään tuo täystypistetyt tuontipennut. Eli niitten kanssahan EI SAA Suomessa osallistua näyttelyihin eikä kokeisiin, ei edes epävirallisiin.
- +toope+
..koira juuri Virosta? Vaikuttaako hinta vai mikä..?
Kannattaa miettiä tarkkaan, että dobberi ei ole halpa rotu pitää, jos jo osto hinta vaikuttaa koiran ottoon.. Mutta jos koiranotto on harkittu päätös, niin en ehkä ensimmäiseksi ottaisi koiraa keltaisen pörssin ilmoituksesta.. Ja miksei suomalaiset koirat käy? Suomessa paljon hyviä kasvattajia, ja apu siten lähempänä,jos tulevaisuudessa sitä tarvitsee.. Ja tosiaan typistämättömällä on enemmän ovia avoinna puuhata täällä kotimaassa.. :) - kahjo...
+toope+ kirjoitti:
..koira juuri Virosta? Vaikuttaako hinta vai mikä..?
Kannattaa miettiä tarkkaan, että dobberi ei ole halpa rotu pitää, jos jo osto hinta vaikuttaa koiran ottoon.. Mutta jos koiranotto on harkittu päätös, niin en ehkä ensimmäiseksi ottaisi koiraa keltaisen pörssin ilmoituksesta.. Ja miksei suomalaiset koirat käy? Suomessa paljon hyviä kasvattajia, ja apu siten lähempänä,jos tulevaisuudessa sitä tarvitsee.. Ja tosiaan typistämättömällä on enemmän ovia avoinna puuhata täällä kotimaassa.. :)kysykään vaan kasvattajien mielipiteitä täältä niistä. Eihän kukaan voi myydä hyvää koiraa niin halvalla. Ja pelko perseessä ettei pentutehtailu tuota enää leipää helpolla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1584505Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville714249Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.133406Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1313018- 1872729
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa391777- 691532
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka591513Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1161243IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih181185