Euroopan elintarviketurvallisuusviranomaiset ovat julkaisseet tiedoteen Zoonoosieista eli eläimisttä ihmisiin tartuvista taudeista. Ihmisiä ihan oikeasti kuolee näihin, vauvoista alkaen. Huomattava että tämä kaikki tapahtuu Euroopassa eikä missään eksoottisissa maissa.
http://translate.google.fi/translate?hl=fi&sl=en&u=http://www.efsa.europa.eu/EFSA/efsa_locale-1178620753812_1211902267941.htm&sa=X&oi=translate&resnum=1&ct=result&prev=/search?q=http://efsa.europa.eu/EFSA/efsa_locale-1178620753812_1211902267941.htm&hl=fi&client=firefox-a&channel=s&rls=org.mozilla:fi:official&hs=Jql&sa=G
Ulkomaan herkkujen
17
592
Vastaukset
- kamaa
sitä saa mitä tilaa
- tiedotteisiin?
ölvökille sopiikin ulkomaan ruoka.
Ölvökki mikä ölvökki - minä siinä
tiedotteisiin? kirjoitti:
ölvökille sopiikin ulkomaan ruoka.
Ölvökki mikä ölvökkimeinasinkin että tää tautiruoka on ölvökkikamaa
- mahtaa siihen olla?
EU:n alueella ihmisten keski-ikä korkeampi Suomessa. Mikä merkitys ruualla mahtaa siihen olla?
- vaatineita
satoja tuhansia, listeriassa kuolin prosenti 20:tä, tapahtuisi Suomessa jotain tälläistä övökit repisi perseensä. Täällä saa puhtaan ruuan ilman lisähintaa kaupanpäälle ja silti syljetään viljelijöiden päälle. Olikohan joillain syytä mennä vähän itseensä.
- SEELANNISSA
tuotetaan puhdasta ruokaa vastuu tuntien ja vieläpä taloudellisesti
- tekee
SEELANNISSA kirjoitti:
tuotetaan puhdasta ruokaa vastuu tuntien ja vieläpä taloudellisesti
duunit puoli ilmatteeksi ja valtio maksaa vientitukea ja sen puhtauden kanssa on vähän niin ja näin. Hurjaa touhua lypysasemilla, karuselli pyörii ja lehmiä ajetaan pyörivillä ketjuilla kuraliejun läpi lypsettäväksi. Utareita saatetaan sipasta paskasella vedellä ja eiku lysimet kiinni, eipä tehny mieli maitoa paljon siellä senjälkeen juoda.
- Veikko H
SEELANNISSA kirjoitti:
tuotetaan puhdasta ruokaa vastuu tuntien ja vieläpä taloudellisesti
"Euroopan unionissa puhutaan nykyisin paljon maataloustuotannon eettisistä normeista ja tuotetun ravinnon terveellisyydestä. Tällainen keskustelu ei ole vierasta Uuden Seelanninkaan väestölle, mutta itse maataloudessa tämän mukaisella normituksella ei näytä olevan suurtakaan merkitystä.
EU kielsi vast'ikään hormoneilla kasvatetun lihan käytön ja vahvisti hormonilihan tuontikiellon. Uudelta Seelannilta on turha odottaa pikaista liittymistä tähän rintamaan. Maan parlamentin maatalousvaliokunnan puheenjohtaja toteaa, että kun uusseelantilaisen lihan tärkeä ostaja, USA, hyväksyy hormonilihan tuottamisen, niin Uuden Seelanninkin pitää se hyväksyä ja maassa sitä myös tuotetaan.
Tuoreiden tietojen mukaan niin Australiassa kuin Uudessa Seelannissakin on käytetty sellaisia torjunta-aineita, jotka solumyrkkyinä ovat ihmiselle vaarallisia. Parhaillaan selvitetään niiden käytön laajuutta.
Uudessa Seelannissa esiintyy - toisin kuin Suomessa - huolestuttavassa laajuudessa salmonellaa. Äskettäin varoitettiin odottavia äitejä syömästä tiettyjä elintarvikkeita salmonellavaaran takia".
http://www.pulliainen.net/html/seelanti.html
Tuosta saisi vähän erilaisen käsityksen puhtaasta ruoasta.
- vain.
kotimaisissa elintarvikkeissa tietää mitä syö
- -
-
- fghfghfghfgh
fghgfhfghfg
- tulosta apukoulusta
Osaakohan se itse lukea , mitä on kirjoittanut.
- -
-
- -
-
- -
-
- -
-
- -
-
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455010Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121580Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481149- 131063
Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella10101981-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome17997Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy75950Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v2852Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah57759Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27713