sen luonnosteluvaiheessa? Onko se isännöitsijä ja hallitus vai yhtiökokous? Miten se lain mukaan tehdään alusta siihen asti, että se jää voimaan. Kuinka sitova se on?
(epähuomiossa laitoin tämän vikapaikkaan tuohon alemmas ketjuun, sori)
(epähuomiossa laitoin tämän vikapaikkaan tuohon alemmas ketjuun, sori)
Vastaukset 12
Vanhimmat
tehtäviin ja perustuu tiedossa oleviin menoihin ja tuloihin. Esim. tulevaan korjaustoimintaan joudutaan rahaa varaamaan arviolta. Luonnoksensa isännöitsijä esittelee hallitukselle ja tekee siihen hallituksen haluamat muutokset sikäli kuin niitä on. Hallituksen hyväksymä talousarvio esitellään hyväksyttäväksi yhtiökokouksessa. Eli lopullinen hyväksyntä on yhtiökokouksen.
Näin on. Lain mukaan talousarvion hyväksyy yhtiökokous, mikäli yhtiöjärjestyksessä niin sanotaan. Yleensä sanotaan.
Talousarvion valmistelu on täysin vapaata, yleensä isännöitijä tekee sen saatuaan hallitukselta evästykset siitä, mihin tarkoituksiin ja kuinka paljon rahaa on varattava. Hallitus sitten esittää talousarvion hyväksyttäväksi. Samassa yhteydessä päätetään vastikkeet.
"Hallituksen hyväksymä talousarvio esitellään hyväksyttäväksi yhtiökokouksessa."
Ei ihan näin. Yleinen kokous käsittelee talousarvion ja siihen ehdotukseen voidaan tehdä muutoksia. Kun kaikki muutokset (jos niitä on) on hyväksytty, niin talousarvio vahvistetaan.
Eli viimekädessä yhtiökokous päättää talousarviosta - ei siis hallitus eikä isännöitsijä.
Kun talousarvio on hyväksytty, niin hallituksen tehtävä on seurata, että talousarviossa pysytään ja jos ei pysytä, tulee kutsua ylimääräinen yhtiökokous koolle ja siellä voidaan tehdä päätöksiä niin säästötoimenpiteistä kuin ilmenneistä lisäkustannustarpeista ja ennen kaikkea päättää esim. ylimääräisen vastikkeen keräämisestä yms. toimenpiteistä.
minä kirjoitin!
Kyllä - sinä kirjoitit oikein, mutta minä laitoin viestin väärälle kohdalle. Tarkoitus oli täsmentää sadafpå:n vastausta.
En kirjoittanut ihan niin kuin olit lainannut.
minun nimissäni. Ja tämän jälkeen tulevat lisäkommentit eivät sitten ole minulta.
hallitus säätää parhaaksi katsomassa laajuudessa. Lopullisen päätöksen tekee yhtiökokous.
Johan se tuolla lukee
jokainen osakas saa tehdä esityksiä menoiksi,
kunhan esittää ne hallitukselle ennen hallituksen
kokousta, jossa se tekee talousarvioesityksensä.
Kun aloitin hommat hpj:na 2002, oli taloyhtiömme talous retuperällä -> asuttiin "halvalla".
Silloinen isännöitsijä ei hallinnut budjetointia, jotin otin sen omille kontilleni. Tämän jälkeen kaikki turhat kulut leikattiin ja pantiin yhtiö "laihdutuskuurille" ja tottahan se onnistui. Korjausvelat hoidettiin pois, myytiin turha omaisuus ja kilpailutettiin se mitä voitiin. Asumiskulut korjaustoiminnasta huolimatta saatiin parhaimmillaan laskemaan jopa 20%! Nyt vasta ollaan vastikkeessa lähes samalla tasolla kuin 2002.
Tätä rumbaa ei yksikään palkkaisännöitsijä olisi tehnyt, kun itsellä oli tuota "taloustietämystä", niin oli helppo toimia.
Eli kuka tahansa hallituksen jäsenistä voi tehdä budjetit jos niin sovitaan ja homma hyväksytään kuten edellä olevissa kirjoituksissa todettu -> hallitus -> yhtiökokous.
Olen ollut hallituksen puh johtajana. Saimme säästöjä 1 kk vastikekertymän verran / vuodessa!!
Kilpailutettiin kaikki Isännöinti, talohuolto, hissihuolto, vakuutus, sähkö on aika pienijuttu ainakin meillä. Vaihdoimme lämmönvaihtimen ja siihen elekrtoniikan jolloin energialaitos laski perusmaksua.
Mitä kauemmin on isännöitsijä ja talohuolto saanut olla ilman kilpailutusta sitä suurempi on säästö kun kilpailuttaa! Kannattaa hallituksen ilman isännöitsijää tehdä se! Vaikka niin että isännöitsijä tietää sen sitten kun hänelle tulee viimeisenä tarjouspyymntö omaan työhönsä! Silloin hän ei pääse vaikuttamaan niihin!