SITA

///

Mitenköhän tän nyt laittaisi kauniisti eikä kovinkaan provosoivalla tyylillä. No laitetaan silti.
Meille tuli perintälasku LINDORFF (Turku) perintätoimistosta jossa uhkaillaan oikeuteen menemisellä ja luottotietojen menetyksellä. Toimeksiantaja oli SITA Oy Ab Lappeenranta. Eräpäivä laskulle joka olisi pitänyt meille tulla oli 07.01.2009 (oma arvio). Meille oli muka lähetetty lasku, huomautus, maksukehoitus ja 2. maksukehoitus. Perille meille ei ollut tullut kuin toi toinen maksukehoitus ja siitä aloin hommaa selvittää. SITA Lappeenranta ei oikeasti ollut juuri kiinostunut mun asiasta vaan sanoi jopa minulle: "Meillä on tuhansia asiakkaita..." kun kyselin laskujeni perään. No sitten sanottiin et maksa vaan jätehuoltomaksu ilman muita kuluja ja minä vaadin siinä vaiheessa kirjallista todistusta siitä, että asia on sitten varmasti selvä. Noh ei muuta kun soitto perintä firmaan jossa jonotin maksullisessa palvelussa noin 10-15min ja pinna kireellä edelleen. LINDORFF sitten vastasi ja kysyi miksi muka SITA peruu toimeksiannon ja taas samat selitykset kun ei ole laskuja tullut. Nyt sitten odotan sitä kirjallista ilmoitusta että perittävät saatavat on kuitattu. Koskaan en oo laskuja jättänyt maksamatta ja vituttaa tollanen toiminta koko firmalla.
Syypää tähän kaikkeen on varmaankin Lappeenrannan kaupunki osaksi koska tuli toi kuntaliitos jossa osoite muuttui vaikka asuin paikka ei ja Itella jonka olisi pitänyt vanhallakin osoitteella postini toimittaa ainakin sen kuukauden verran. Lappeenrannan kaupungin pitäisi kyllä maksaa Itellalle postin kääntö vähintään vuodeksi henkilöille joilla osoite muuttunut ilman omaa haluaan. SITA:lla oikea osoite ja perintäfimalla ihan väärä....ai että mitä touhua. No miettikää kaikki saako halvemmalla hinnalla parempaa palvelua vai ei?

4

952

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oåpoåpoå

      Lindorff yritti periä meiltä olemattomia sähkölaskuja. ASia saatiin onneksi selvitettyä ja saimme jopa 50 euron hyvityksen kun sitä vaadittiin kattamaan lukuisia puhelinsoittoja yms. mitä asian selvittämiseksi vaadittiin.

      • ///

        Siis siksi laitoin ton viestin kun tuntuu niin asiattomalta periä jotain mitä laskua ei ees oo tullu. Noh eiköhän tää selvii ja jos ei niin...*grrr*


    • SuuAuki

      Hyvä esimerkki maassamme, ja maailmallakin, käytössä olevasta laskutuksesta. Monasti olen miettiny, että miten ihmeessä todistat ettet ole laskuja saanut jos tällainen tilanne tulee ja jos laskuttaja väittää, että laskut on lähteneet ajallaan. Tavan kansalainen hätää kärsimässä kun isot firmat pistää rattaan pyörimään perintäfirman avustuksella. Jää nähtäväksi tuoko sähköinen laskutus asiaan helpotusta vai paheneeko tilanne.

      • ku et mistään mittään..

        Minulla ainakin henkilökohtaisesti kokemuksia todella Hyvästä palvelusta.
        Roskat yms kulkee hyvin ja kohtuu hinnalla.
        Ei ole jäänyt ainakaan laskut maksamatta,et tarvis trattoja perään lähettää...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6074
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4792
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      97
      3049
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      28
      2853
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2115
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1516
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1067
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      970
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe