Mitä IP kertoo sinusta

121799
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Hmm... Firewall:a käyttävät teki trace/ping/whois hässäkästä niin hitaan, notta joutu hieman puukottaan...

Äänestä

  • 0fc00rZ kirjoitti:

    IP » 80.34.55.72 (72.Red-80-34-55.pooles.rima-tde.net) on port 42383, using HTTP/1.0 protocol
    Connection » TELEFONICA DE ESPANA, Provider Local Registry (ES, RIMA)
    User Agent » Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1)
    Referer » http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=108&conference=4500000000000153&posting=22000000001686100

    Suht dynaaminen toi kun on joku ählis proxy tässä päällä. :D

    juuh :)

    (Välipalvelimen toi kyl ohittaa, jos käytettävä proxy antaa käyttäjän IP:n eteenpäin.)

    Äänestä

Kuinka ip-osoitteen näkymisen voi estää, tai ainakin siinä näkyvien tietojen. Mulla ainakin näytti ihan kotiosoitteenkin, ja en ihan kaikkien haluaisi sitä tietävän kun liikun netissä.

Niin ja miten waretus ohjelmat?

Äänestä
  • Tuskin se mitään sun kotiosoitettas iha äkkii näyttää :D

    Äänestä

  • Tuumasin laittaa tonne vähän muutakin "detectiä" kuhan jaksaa... :) kaikkee turhaa noist kyl saa irti.

    Eli tos .ru osotteessa näkyy proxyn osote ja kaikkee, jos sellasta käyttää. Tos myIP:ssä on vaan yks IP kohta, mut se menee seuraavasti:

    1) Jos löytyy (oikea) client ip, näytetään se
    2) Jos välissä proxy, koitetaan kysellä sen kautta ip:tä
    3) Jos yllä mainitut ei tuota tulosta, näytetään proxyn ip

    Äänestä

  • piim kirjoitti:

    Tuumasin laittaa tonne vähän muutakin "detectiä" kuhan jaksaa... :) kaikkee turhaa noist kyl saa irti.

    Eli tos .ru osotteessa näkyy proxyn osote ja kaikkee, jos sellasta käyttää. Tos myIP:ssä on vaan yks IP kohta, mut se menee seuraavasti:

    1) Jos löytyy (oikea) client ip, näytetään se
    2) Jos välissä proxy, koitetaan kysellä sen kautta ip:tä
    3) Jos yllä mainitut ei tuota tulosta, näytetään proxyn ip

    Tiety unohtuu asioita... :)
    Eli .ru ei näytä ping/whois/trace tietoja ollenkaan (niinkun olis mitään väliä :).

    Äänestä

...muuten eiks noi välityspalvelimen ipt näy näil sivuil että periaattees pystyis feikata niittenkaa tääl ;D

Äänestä
  • Siis näiden sivujen admineille,siis eihän ne näy missää tääl sivuil tietenkää. :D

    Äänestä

IP » 210.23.200.62 (210.23.200.62) on port 4119, using HTTP/1.0 protocol
Connection » The whole IPv4 address space (EU # Country is really world wide, IANA-BLK)
User Agent » Eat my shorts
Referer » n/a

Äänestä

Kommentoi aloitusta


piim kirjoitti:

http://piim.netholic.com/myip.php

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu