N. 1kk päästä olisi matka tuonne krabiin ja hotellina toimii sala talay, joka on uusi hotelli.
Onko jollain jotain tietoa ko. hotellista?!?
Sala Talay
14
1529
Vastaukset
- perno
Vietimme juuri viikon ko.hotellissa. Hotelli sijaitsee heti Noppharat-rannan alussa, joten Ao Nangiin on todella lyhyt matka.(matkan taittaa jalan tai mopeditaksilla)Sijainti oli mielestämme rauhallinen ja silti lähellä kaikkea. Hotellin ja rannan välissä menee katu. Emme käyneet kertaakaan uimassa hotellin edustalla olevalla rannalla, koska meduusoja kellui melkoisesti, eikä ranta ollut kauneimpia Krabin rannoissa. Toki, ihmisiä oli paljon siellä lekottelemassa ja samalta rannalta voi ottaa pitkähäntäveneen saarille tai muille rannoille.
Hotelli on moderniin tyyliin rakennettu, joista 1.kerroksen huoneista on suora pääsy uima-altaaseen. Huoneet olivat melko tilavia (itsellämme oli ylimmän kerroksen 63 neliöinen huone), siistejä ja tietenkin uusia. Huoneissa on ilmastointi, kylpytakit, varvastossut, hiustenkuivaaja, kylpyamme sekä suihku erikseen. Huomioikaa, ettäpullovesi on ilmaista vain ensimmäisenä päivänä, jonka jälkeen se lisätään huoneen laskuun.
Hotellin aamiainen oli kohtuullinen, runsaampikin olisi voinut olla. Hedelmiä, tuoremehuja,jogurttia, leipää, kroisantteja, muffineja ja kahvia. Kokki paistoi tilauksesta omeletteja, munakkaita, pekonia, nakkeja jne.
Henkilökunta oli ystävällistä ja auttavaista. Hotellin allasbaarissa on päivittäin klo 17.30-18.30 Happy Hour, jolloin drinkit saa puoleen hintaan. Samaisesta allasbaarista saa myös jotakin pientä purtavaa;salaatteja,noodeleitä yms.
Vaikka viralliset avajaiset olivat tammikuussa, hotellissa kyllä tehtiin viellä pientä fiksausta päivittäin. Mm. sivustolla kerrottu viinibaari ei ollut vielä olemassakaan. Tämä ei kuitenkaan tarkoita sitä, että hotelli olisi ollut mikään työmaa... Kaiken kaikkiaan ihan mukavanoloinen paikka, varsinkin kun kaikki oli vielä uutta ja kolhiintumatonta.- persiilleen?
"Huomioikaa, ettäpullovesi on ilmaista vain ensimmäisenä päivänä, jonka jälkeen se lisätään huoneen laskuun."
Ei saatana, onko näin!!! Paljonko säästitte ostamalla vedet kaupasta sen sijaan että olisitte juoneet hotellin vettä?
Näillä sivuilla http://www.agoda.fi/asia/thailand/krabi/sala_talay_resort_spa.html kyllä kerrotaan, että vesi olisi ilmaista. - perno
persiilleen? kirjoitti:
"Huomioikaa, ettäpullovesi on ilmaista vain ensimmäisenä päivänä, jonka jälkeen se lisätään huoneen laskuun."
Ei saatana, onko näin!!! Paljonko säästitte ostamalla vedet kaupasta sen sijaan että olisitte juoneet hotellin vettä?
Näillä sivuilla http://www.agoda.fi/asia/thailand/krabi/sala_talay_resort_spa.html kyllä kerrotaan, että vesi olisi ilmaista.On hauskaa huomata, että joukostamme löytyy aina kuluttajia, jotka osaavat tarttua aina kaikkein oleellisimpaan asiaan informaatiotulvassa!
Mielestäni en maininnut kirjoituksessani kertaakaan itse säästäväni bahtin bahtia kantamalla kaupan pullovesiä hotellihuoneeseen. Kyseinen huomautus lähinnä johtui siitä, että Aurinkomatkojen asiakas kuului valittelevan kovaan ääneen suomeksi hotellin vastaanotossa, ettei kyseistä asiaa ollut ilmoitettu hänelle riittävän selkeästi. -Informoin asian tuleville hotellin kävijöille, ettei vastaanlaisia "pettymyksiä" pääse syntymään...
..että "näin saatana..." Kokeneena matkailijana varmasti tiedätkin, että internetissä kirjoitetulla tekstillä ja todellisuudella ei aina ole mitään tekemistä toistensa kanssa. Kannattaa käydä paikan päällä katsomassa.
- ria55
Tulimme eilen kyseisestä hotellista. Hyvällä paikalla lyhyt matka joka paikkaan.Tuk Tuk, maksoi Ao nangin rannalle 40B 2 hengeltä, jos ei jaksanut kävellä. Matkaa n reilu km. Rannalle tien yli, mahtava käydä aamulenkillä rannalla. Tosi ystävällinen henkilökunta, pikkuremomttia tehtiin koko ajan,ei haittaa yhtään. Pullovesi ei maksanut 2 pulloa vettä jokoa päivä sisältyi hintaan.Rantapyyhkeet vihreät. Vaihdettiin joka päivä pyyyheliinat. Kylpytakit, hiustenkuivain,vedenkeitin,murukahvia, teetä, hedelmät eka päivänä huoneessa.Huoneet siistejä,rauhallinen,Aamupala ei niin hyvä kun missä aiemmin olen käynyt. Perusjuttuja, tilautta sai kanamunia, pekonia, makkaroita, perunoia, pannukakkuja, thairuokaa (2 lajia). Vastaan mielelläni kysymyksiin.
- Tietoja
Muutama kysymys olisi vielä hotellista:
1. Sisältyikö internetyhteys huoneen hintaan?
2. Moskiittojen määrä, jostain luin että niitä on hotellin alueella paljon?
3. Rakennettiinko hotellin naapurissa?
4. Aurinkomatkat vissiin myy toisen kerroksen huoneistoja vain, rahalla pääsisi kai ekaan kerrokseen?
5. Oliko hotellin ruokailu/baari hinnat pilvissä?
6. Onko hotellin aurinkotuolit varattu heti 5:ltä aamulla?
Tuossa nuo mietityttävät kysymykset, kiitokset jo etukäteen vastauksesta/vastauksista. - ria55
Tietoja kirjoitti:
Muutama kysymys olisi vielä hotellista:
1. Sisältyikö internetyhteys huoneen hintaan?
2. Moskiittojen määrä, jostain luin että niitä on hotellin alueella paljon?
3. Rakennettiinko hotellin naapurissa?
4. Aurinkomatkat vissiin myy toisen kerroksen huoneistoja vain, rahalla pääsisi kai ekaan kerrokseen?
5. Oliko hotellin ruokailu/baari hinnat pilvissä?
6. Onko hotellin aurinkotuolit varattu heti 5:ltä aamulla?
Tuossa nuo mietityttävät kysymykset, kiitokset jo etukäteen vastauksesta/vastauksista.Internetiyhteys vapaasti käytössä vastaanotossa.
Moskittoja oli ja söivät TAAS meidät, huoneeseen tuotiin moskiitton tappaja joka toimi sähköllä, minusta huoneessa ei ollut vaan illalla ulkona. Kannatta käyttää hyttysmyrkkyä joko paikallista vihreäpullo tai suomesta Offia mukaan. Hotellin naapurissa ei rakennettu, paikallisten asumuksia hotellin aidan takana mutta toedenäköisesti hotelli laajenee joskus sille tontille. Meillä oli matka Aurinkomatkojen kautta mutta minusta netissä myynissä muita huoneistoja. Toisen kerrokosen huoneet hyvät sopii aikuiselle. Eka kerros huono jos lapsia koska ei ole kaidetta parvekeella,altaaseen pääsi suoraan. Laita vaikka sähköpostia hotelliin ja kysy vaihtoehtoja. Osaavat hyvin englantia. Ruokailu ja baari hinnat todellakin pilvissä, kallein paikka missä syötiin lounas lähtöpäivänä, muuta ei ostettu koko aikana. Hotellin altaala oli tilaa ei yhtenäkään aamuna ollut varattu tuoleja. Allas alue kiva mutta väki ei ollut altaalta juuri ollenkaan. Hyvin rauhallista koko ajan, lähinnä aikuisia hotellissa asui, muutama lapsi perhe näkyi. Siinäpä sinulle vastauksia. Olismme valmiit menemään uudelleen tähän hotelliin..ehkä ensi vuonna.. - xxxxxxxxxxxxxxxx
ria55 kirjoitti:
Internetiyhteys vapaasti käytössä vastaanotossa.
Moskittoja oli ja söivät TAAS meidät, huoneeseen tuotiin moskiitton tappaja joka toimi sähköllä, minusta huoneessa ei ollut vaan illalla ulkona. Kannatta käyttää hyttysmyrkkyä joko paikallista vihreäpullo tai suomesta Offia mukaan. Hotellin naapurissa ei rakennettu, paikallisten asumuksia hotellin aidan takana mutta toedenäköisesti hotelli laajenee joskus sille tontille. Meillä oli matka Aurinkomatkojen kautta mutta minusta netissä myynissä muita huoneistoja. Toisen kerrokosen huoneet hyvät sopii aikuiselle. Eka kerros huono jos lapsia koska ei ole kaidetta parvekeella,altaaseen pääsi suoraan. Laita vaikka sähköpostia hotelliin ja kysy vaihtoehtoja. Osaavat hyvin englantia. Ruokailu ja baari hinnat todellakin pilvissä, kallein paikka missä syötiin lounas lähtöpäivänä, muuta ei ostettu koko aikana. Hotellin altaala oli tilaa ei yhtenäkään aamuna ollut varattu tuoleja. Allas alue kiva mutta väki ei ollut altaalta juuri ollenkaan. Hyvin rauhallista koko ajan, lähinnä aikuisia hotellissa asui, muutama lapsi perhe näkyi. Siinäpä sinulle vastauksia. Olismme valmiit menemään uudelleen tähän hotelliin..ehkä ensi vuonna.."Kannatta käyttää hyttysmyrkkyä joko paikallista vihreäpullo tai suomesta Offia mukaan."
HyttysMYRKKYJÄ EI saa viedä lentokoneeseen.
Henkilökohtaiseen käyttöön tarkoitettuja hyönteisKARKOTTEITA saa viedä lentokoneeseen.
OFF on kansainvälinen hyönteisKARKOTE merkki, myydään myös Thaimaassa.
http://www.off.fi/
http://www.hyonteismaailma.fi/ - samaan aikaan
ria55 kirjoitti:
Internetiyhteys vapaasti käytössä vastaanotossa.
Moskittoja oli ja söivät TAAS meidät, huoneeseen tuotiin moskiitton tappaja joka toimi sähköllä, minusta huoneessa ei ollut vaan illalla ulkona. Kannatta käyttää hyttysmyrkkyä joko paikallista vihreäpullo tai suomesta Offia mukaan. Hotellin naapurissa ei rakennettu, paikallisten asumuksia hotellin aidan takana mutta toedenäköisesti hotelli laajenee joskus sille tontille. Meillä oli matka Aurinkomatkojen kautta mutta minusta netissä myynissä muita huoneistoja. Toisen kerrokosen huoneet hyvät sopii aikuiselle. Eka kerros huono jos lapsia koska ei ole kaidetta parvekeella,altaaseen pääsi suoraan. Laita vaikka sähköpostia hotelliin ja kysy vaihtoehtoja. Osaavat hyvin englantia. Ruokailu ja baari hinnat todellakin pilvissä, kallein paikka missä syötiin lounas lähtöpäivänä, muuta ei ostettu koko aikana. Hotellin altaala oli tilaa ei yhtenäkään aamuna ollut varattu tuoleja. Allas alue kiva mutta väki ei ollut altaalta juuri ollenkaan. Hyvin rauhallista koko ajan, lähinnä aikuisia hotellissa asui, muutama lapsi perhe näkyi. Siinäpä sinulle vastauksia. Olismme valmiit menemään uudelleen tähän hotelliin..ehkä ensi vuonna..Voin yhtyä riian arvioihin hotellista. Aivan loisto valinta.
- perno
Tietoja kirjoitti:
Muutama kysymys olisi vielä hotellista:
1. Sisältyikö internetyhteys huoneen hintaan?
2. Moskiittojen määrä, jostain luin että niitä on hotellin alueella paljon?
3. Rakennettiinko hotellin naapurissa?
4. Aurinkomatkat vissiin myy toisen kerroksen huoneistoja vain, rahalla pääsisi kai ekaan kerrokseen?
5. Oliko hotellin ruokailu/baari hinnat pilvissä?
6. Onko hotellin aurinkotuolit varattu heti 5:ltä aamulla?
Tuossa nuo mietityttävät kysymykset, kiitokset jo etukäteen vastauksesta/vastauksista.1. Koko hotellialueella on langaton nettiyhteys ja sitä saa käyttää ilmaiseksi. Itselläni oli kannettava mukana, jolla pääsi kätevästi huoneestakin nettiin.
2.Hyttysiä todellakin oli paljon, kannattaa pitää iltaisin huoneen ovia kiinni. Itselläni oli mukana Off:a sekä hyttyskierukoita mukana. (toimi)
3.Hotellin naapurissa ei rakennettu, paikallista hökkeliasutusta tontilla.
4.Otimme itse huoneen suoraan netistä, jolloin saimme ison 63 neliöisen huoneen. Kannattaa kysyä hotellin respasta erikseen hintaa. Paikanpäällä huoneiden hinnat olivat melkoisen paljon edullisempia.
5.Hinnat eivät olleet pilvissä, tietysti paikalliseen tasoon verrattuna kalliimpia. Muistaakseni salaatti n. 170 baht., alkoholilliset juomat 180-200 baht.
6.Meidän aikana hotellissa ei ollut paljon asiakkaita. Muutamat olivat varanneet aamulla tuoleja, mutta allasalue päivisin oli kyllä pikemminkin tyhjä kuin täysi.
- vodaa
Vesipulloja on usein kahta sorttia, ilmaisa ja maksullisia. Maksulliset pullot ovat yleensä jääkaapissa(baarikaapissa) ja ne ilmaiset pullot kylpyhuoneessa tai esillä jossain pöydälllä vesikeittimen vieressä.
- Krabin lumoissa
Tammikuussa lomailtiin Krabilla 2 viikkoa, loma oli ihana, hotelli oli loistavalla paikalla ja henkilökunta ihanan ystävällistä. Ainoa murhe oli aamupalat ja niiden tarjoilun takkuilu, riippui aina vähän henkilökunnasta keitä oli työvuorossa, toisina päivinä saimme mitä tilasimme ja joskus tuli vähän mitä sattui.Nälässä emme olleet mutta olihan se kovin vaatimaton aiemmin koettuun verrattuna. Se listalta tilaaminen kyllä niin sanotusti tökki ja meitä olikin muutamia Aurinkomatkalaisia jotka päätimme olla listalta tilaamatta ja itsepäisesti aloimme entiseen tyyliin kasata aamupala lautasemme, ja alkoihan se tiskillä tarjottava lisääntyä, kun huomasivat että ollaan omatoimista junttikansaa.Juomavesi oli ilmainen vessan altaan vieressä, muut vedet maksoivat, se tuli itsellekin yllärinä, kun hörpittiin teekeittimen vieressä olevia Evian vesiä, hintaa tuli 500 baht. Siis aika hintavia olivat!!
Meillä oli kolmannen kerroksen huone terassilla ja upealla merinäköalalla, aivan ihanat auringonlaskut saimme kuvattua. Moskiitot eivät kiusanneet, vaikka se viemärioja olikin oven takana ja kosteutta niille riitti. Remppaa tehtiin kokoajan, purkeloitiin ja rakennettiin, mutta meitä se ei häirinnyt. Suurin murhe oli WC:n haju, aamulla oli mahtavimmillaan kun oven avasi. Alakerrastako se tuli? Oppaalle ja respaan siitä valitettiin, apua vähän tuli kun laskettiin kovasti vettä lattiakaivoon ja hommattiin kaupasta ilmanraikastinta. Lomaamme se ei häirinnyt, kohde oli huippu upea. Retkillä ja saarilla kävimme paljon,altaalla emme juuri olleet, olisi mennyt hyvä reissu hukkaan. Poda, Railey, Hong, ja Phi phi olivat suosikkejamme. Aonangilla ja Nopparat Thran rannoilla olimme parina päivänä kävelemässä, ja laskuveden aikaan kävelimme lähisaareenkin. Poda oli suurin suosikkimme, turkoosia vettä ja valkoista hiekkaa.
Meduusoista puheet ovat liioilteltuja, laskuveden aikaan niitä lötköjä näkyi jokunen hiekalla, uidessa ei haitanneet, tosin uitiin saarilla. Hotellin vierellä on aidan takana tuleva työmaa ja 5 hökkeli mökkiä, siihen kertoivat, että tulisi sitten se Spa ja laajennusosa aikanaan, verkkaiselta näytti työmaan tahti. Allahin mölinät kyllä sopivasti herättävät joka aamu puoli kuuden tietämissä, kun äänieristys paikallisissa hotelleissa ei ole mitä parhain, mutta sehän oli luontevaa kun lomallakin herättiin aamulypsylle lähdön aikaan, ja sitten jatkettiin taas nukkumista. Matka oli kaiken kaikkiaan ihana ja mieli halaa uudelleen Krabille. Hotellia voimme suositella hyvän näköalan ja sijainnin suhteen, siitä maksoimme, ja eiköhän se ruokapolitiikka ja ilmastointi ongelmakin ala selvitä kun aikaa kuluu. PS. otimme yhtenä 6 hengen porukalla hotellin taksin 3600 baht ja kuskin joka ajelutti meitä koko päivän, kävimme Krabi Townissa ja kuumilla lähteillä jne. mukava päivä. - seutua?
Krabin lumoissa kirjoitti:
Tammikuussa lomailtiin Krabilla 2 viikkoa, loma oli ihana, hotelli oli loistavalla paikalla ja henkilökunta ihanan ystävällistä. Ainoa murhe oli aamupalat ja niiden tarjoilun takkuilu, riippui aina vähän henkilökunnasta keitä oli työvuorossa, toisina päivinä saimme mitä tilasimme ja joskus tuli vähän mitä sattui.Nälässä emme olleet mutta olihan se kovin vaatimaton aiemmin koettuun verrattuna. Se listalta tilaaminen kyllä niin sanotusti tökki ja meitä olikin muutamia Aurinkomatkalaisia jotka päätimme olla listalta tilaamatta ja itsepäisesti aloimme entiseen tyyliin kasata aamupala lautasemme, ja alkoihan se tiskillä tarjottava lisääntyä, kun huomasivat että ollaan omatoimista junttikansaa.Juomavesi oli ilmainen vessan altaan vieressä, muut vedet maksoivat, se tuli itsellekin yllärinä, kun hörpittiin teekeittimen vieressä olevia Evian vesiä, hintaa tuli 500 baht. Siis aika hintavia olivat!!
Meillä oli kolmannen kerroksen huone terassilla ja upealla merinäköalalla, aivan ihanat auringonlaskut saimme kuvattua. Moskiitot eivät kiusanneet, vaikka se viemärioja olikin oven takana ja kosteutta niille riitti. Remppaa tehtiin kokoajan, purkeloitiin ja rakennettiin, mutta meitä se ei häirinnyt. Suurin murhe oli WC:n haju, aamulla oli mahtavimmillaan kun oven avasi. Alakerrastako se tuli? Oppaalle ja respaan siitä valitettiin, apua vähän tuli kun laskettiin kovasti vettä lattiakaivoon ja hommattiin kaupasta ilmanraikastinta. Lomaamme se ei häirinnyt, kohde oli huippu upea. Retkillä ja saarilla kävimme paljon,altaalla emme juuri olleet, olisi mennyt hyvä reissu hukkaan. Poda, Railey, Hong, ja Phi phi olivat suosikkejamme. Aonangilla ja Nopparat Thran rannoilla olimme parina päivänä kävelemässä, ja laskuveden aikaan kävelimme lähisaareenkin. Poda oli suurin suosikkimme, turkoosia vettä ja valkoista hiekkaa.
Meduusoista puheet ovat liioilteltuja, laskuveden aikaan niitä lötköjä näkyi jokunen hiekalla, uidessa ei haitanneet, tosin uitiin saarilla. Hotellin vierellä on aidan takana tuleva työmaa ja 5 hökkeli mökkiä, siihen kertoivat, että tulisi sitten se Spa ja laajennusosa aikanaan, verkkaiselta näytti työmaan tahti. Allahin mölinät kyllä sopivasti herättävät joka aamu puoli kuuden tietämissä, kun äänieristys paikallisissa hotelleissa ei ole mitä parhain, mutta sehän oli luontevaa kun lomallakin herättiin aamulypsylle lähdön aikaan, ja sitten jatkettiin taas nukkumista. Matka oli kaiken kaikkiaan ihana ja mieli halaa uudelleen Krabille. Hotellia voimme suositella hyvän näköalan ja sijainnin suhteen, siitä maksoimme, ja eiköhän se ruokapolitiikka ja ilmastointi ongelmakin ala selvitä kun aikaa kuluu. PS. otimme yhtenä 6 hengen porukalla hotellin taksin 3600 baht ja kuskin joka ajelutti meitä koko päivän, kävimme Krabi Townissa ja kuumilla lähteillä jne. mukava päivä.Hei,
Millaista seutua tämän hotellin ympärillä on? Lähinnä siis tarkoitan palveluita; kauppaa, ravintoloita, hierontaa jne. Hotelli vaikuttaa ihanalta, mutta haluttaisiin ympärille tekemistäkin. - siis edelliseen
seutua? kirjoitti:
Hei,
Millaista seutua tämän hotellin ympärillä on? Lähinnä siis tarkoitan palveluita; kauppaa, ravintoloita, hierontaa jne. Hotelli vaikuttaa ihanalta, mutta haluttaisiin ympärille tekemistäkin.ympäristö ihan siinä hotellin nurkilla, luonnollisestikaan ei Aonangin puolella ;) Siellähän niitä tietysti riittää...
- Jare72
siis edelliseen kirjoitti:
ympäristö ihan siinä hotellin nurkilla, luonnollisestikaan ei Aonangin puolella ;) Siellähän niitä tietysti riittää...
Sala Talay sijaitsee tavallaan Ao Nangin kaupungin laidalla; kun lähtee kävelemään keskustaan päin ravintolat, hierontapaikat ja kaupat (räätälit:-) ) ovat matkan varrella. Hotellissa on oma hierontapiste (ulkona katoksessa uima-allasalueella), kaupunkiin päin kävellessä on ensimmäiset kilopesulat ja minimarketti n. 50 m:n päässä ja ravintoloita on tasaisin välein. Toiseen suuntaan (luonnonpuistoon) päin kävellessä ympäristö muuttuu hieman "rähjäisemmäksi", tosin sillä suunnalla on Hippie's bar. Niin ja pitkähäntäveneiden lähtöpaikka (lähin) on n. 100 m:n päässä.
Mielestäni hotelli on sijainniltaan ihan ok.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996084
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804792Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv983055Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282863Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262125Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191516Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351067Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?861039Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚126981- 48774