Ei päätä palella kaupungin lumiporukalla. Klo 8 aamulla pahimmassa kouluruuhkassa siivosivat lumikasoja Mansikkalan koulun ja Ammattiopiston liittymistä. Muutama teini melkein jäi isojen ajopelien alle. Oiskohan niin, että kahvitauko painoi jo päälle. Siis niillä keltasten vempainten kuskeilla. Pieni vinkki pikkasen myöhennetään lumenkuskausta vaikkapa yhdellä tunnilla. Olis muuten paljon helpompaa ja turvallisempaa.
Lumenkuskaus
dididööö
71118
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
varmaan loistava tiemestari!
-- Otettava vakavasti !
Hyvä ! ja reklamoi tiemestaria viälä asiasta ,niin olet omalta osaltasi tehnyt "päivän hyvän työn " !
ja aiheellisesta asiasta. Vanhemmat miettikää vähän minkä auton alle lapsenne ryntäävät. Järjen käyttö on sallittua myös kaupungin töissä.
Eikö sinne pääse juuri siksi töihin ettei ole järkeä:)
No jo on!!!!!!!!!!!!!!! Eikös niillä "teineillä" ole senvertaa älyä päässä,että varovat itse niitä koneita.Ai niin,kun ei ole äippä peräänkatsomassa niin.....Niitä lippahattuisia,pömppömahaisia lökäpöksyjä liikkuu niillä tienoin pitkin päivää.Nämä itse aiheuttavat kyllä enemmän vaaraa päättömällä liikennekäyttäytymisellään kuin ne koneet siellä.
Jos auto on työmaa-ajossa niin jokainen tajuaa heti varoa sen liikkeitä.
Itsekkin olen viennyt jälkikasvuani sinne siihen aikaan ja nähnyt päättömän ajokulttuurin.
Tulkaa ajoissa kouluun, että on aikaa huomioida muutkin.
Tekninen toimi teki aikaisemmin työntekijöiden pyynnostä lumen auraukset aikaisemmin aamulla, koska silloin tunnissa sai saman aikaan, kuin kolmessa tunnissa ruuhka aikaan.
Nyt siitä on siirrytty säästö syistä tekemään työt virka aikaan.
Mutta tämä on osoitus kansan taloustilanteesta.
Ajetaan lapset kouluun henkilöautolla. Monella on jo omakin auto. Ihmettelen mistä työssäkäymättömillä riittää tähän rahat.
Sitten ihmetellään nuorten huonoa kuntoa.
lähtee mitenkään Heikki Luukkasen tapaisten ihmisten järjenjuoksusta,eli se on täysin sammunut, niin kaikki on täällä mahdollista.Päättävä porukka ei tajua enää edes omista asioistaan.