Onko kenelläkään toisella kokemusta oman näöntarkkuuden äkillisestä paranemisesta?
Olen yrittänyt etsiä tietoa aiheesta, mutta olen löytänyt hyvin niukalti.
Itselläni on sellainen tilanne, että aivan muutaman päivän sisällä huomasin, etten enää näe kunnolla piilolinsseilläni. Ennen optikolle menoa huomasin, että näen huomattavasti paremmin ilman piilolaseja lähelle (minulla on ollut -2,75 vahvuudet, varmaan n. 10 eri optikon mittaamana, 10 vuoden ajan ihan sama).
Optikko varmisti epäilykseni ja määräsi minulle -2 vahvuudet. Hän sanoi, että tilanne saattaa edelleen muuttua ja näkö edelleen parantua. Nyt seuraavana päivänä tilanne vaikuttaa jatkuvan uusillakin piilolinsseillä, näen supertarkasti kauas, mutta lähelle näen paljon paremmin ilman piilolaseja.
Tuntuu aika hurjalta, kun yli 10 vuoden jälkeen stabiilina pysynyt näköni onkin yhtäkkiä huomattavasti parempi. Mietin aikaisemmin lasik- ym. leikkaukseen menemistä, mutta nyt on tietenkin huippuasia, etten sitä ole vielä tehnyt.
Olisi mielenkiintoista kuulla, onko kenelläkään samanlaisia kokemuksia.
Näön parantuminen!!!
5
993
Vastaukset
- ---
Tuo kuulostaa ihan normaalilta jos olet noin 40-vuotias, eli ikänäön kynnyksellä. Silloin likitaitteisuus vähenee samalla kun plus-voimakkuuden tarve lähelle kasvaa. Jos olet kuitenkin alle 30-vuotias, näkösi on vain parantunut, sitäkin tapahtuu. Onnea siitä! :) Ajattele jos olisit mennyt taittovirhekirurgiseenleikkaukseen, näkösi olisi nyt kääntymässä hyperopian puolelle..
- yllätys__
Olen 27-vuotta eli vielä ei toivottavasti voi ikänäöstä olla kysymys.
Kiitos. :) Aika jännä fiilis, kun näin näin hyvin ilman laseja joskus 12-vuotiaana viimeksi. Sitten näkö heikkeni n. 17-vuoteen asti, jonka jälkeen se on ollut stabiili. Ja nyt ihan yhtäkkiä muutos parempaan suuntaan. - tämä?
yllätys__ kirjoitti:
Olen 27-vuotta eli vielä ei toivottavasti voi ikänäöstä olla kysymys.
Kiitos. :) Aika jännä fiilis, kun näin näin hyvin ilman laseja joskus 12-vuotiaana viimeksi. Sitten näkö heikkeni n. 17-vuoteen asti, jonka jälkeen se on ollut stabiili. Ja nyt ihan yhtäkkiä muutos parempaan suuntaan.bugeja silmissä.
- tietää asiasta
"Silloin likitaitteisuus vähenee samalla kun plus-voimakkuuden tarve lähelle kasvaa"
Ihme käsitys! Eihän se silmä itsessään paranna kauas näkevyyttä ikänäön tultua, ainoastaan lähinäkö huononee kun silmä ei jaksa mukautua.
- Valelikinäköinen
Kyseessä on akkommodaatiospasmin eli krampin laukeamisesta johtuva valelikinäön (Pseudomyopia)väheneminen.
Optikot olivat määränneet sinulle ylikorjatut miinuslasit jotka aiheuttivat sinulle tuon -2,75d valelikinäön joka on alkanut vähentyä ilmeisesti siksi kun olet lopettanut opiskelun, vähentänyt lukemista sekä siirtynyt työelämään tehtävään jossa silmien ei tarvitse akkommodoida kovinkaan paljon jolloin akkommodaatiolihaksen rasitus on vähentynyt.
Lisätietoa valelikinäöstä saat keskusteluketjusta:
http://keskustelu.suomi24.fi/terveys_show.fcgi?category=97&conference=4500000000000201&posting=22000000037676521
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16712601
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1525446Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454710Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493679Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392778Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1201935Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1101696Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3641617Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1071533Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361471