Antaisitko lapsesi tehdä

ei ymmärrä

7

454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • määrää,,

      työharjotteluun niin ei silloin makseta euroakaan tunnilta, vaan saat työkkärin päivärahan, siis ilmainen työntekijä yritykselle.

      • ei ole oikein

        koulutetusta ihmisestä.


    • viisas laskenut

      että maajusit tekee töitä 2 euron tuntipalkalla.
      Minä en kyllä tuohon usko mutta ihan telkkarissa totisella naamalla siitä kerran puhuivat.

    • ikäisten

      lapset lienevät jo aikuisia, jotka tekevät, mitä tykkäävät.

    • O - O

      saavat ilmaiseksi koulutusta, josta moni on aikaisemmin joutunut maksamaan paljon.

      Työharjoittelu on usein osa koulutusta ja vähintäänkin työhön perehdyttämista ja osaamisen arviointia. Vain äärimmäisen harvat eri koulutustasoilla opinnäytetöitään tekevät saavat työstään palkkaa - eivät edes sitä kahdeksan euron ylläpitokorvausta - vaikka tekisivät yritystä hyödyntäviä laaja-alaisia tutkimusprojekteja ja toimintoihin innovatiivisia, tuottavia parannusehdotuksiaan.

      En keksi yhtään syytä, miksen sallisi lapseni tehdä ilmaiseksi töitä tai tekisi työttömänä itsekin, jos sen avulla ammattitaitoni lisääntyisi ja voisin lisätä arvokkaan työkokemukseni ansioluetteloon tai mahdollisesti saada uuden työpaikan sen avulla. Hyvin tehtävänsä hoitava saa varmasti monenlaista etua "viitsimisestään": uutta kokemusta, voi osoittaa uutta paikkaa hakiessaan olevansa oikeasti kiinnostunut työnteosta ja suosituksia, ellei työpaikka harjoituspaikasta avautuisikaan.

      Sattumoisin tiedän, että työharjoittelu- tai harjoitustyöpaikkoja on nykyään monilla paikkakunnilla jo vaikea löytää, koska ammattioppilaitosten ulkopuolelta tulevat vähemmän motivoituneet, vastuuntunnottomat lusmuilijat ovat saaneet esimiehet huomaamaan, että heidän ottamisestaan on paljon enemmän vaivaa ja joskus suoranaista haittaa ilman mitään todellista hyötyä yritykselle.

      Jos vaihtoehtoina olisi joutilaana luuhaaminen tai työn tekeminen, on mielestäni käsittämätöntä, ettei joku vanhempi kannustaisi nuortaan töihin. Joillekin pitkään työttöminä olleille olisi varmaan hyvää harjoitusta jo oikeaan aikaan työpaikalle ilmestyminen.

      Ne jotka ovat valmiita antamaan, saavat usein pian itsekin enemmän.

    • Pirre*

      vaihtoehtona olisi vain lapsen kotona laiskana mätköttäminen, niin iliman muuta töihin.

    • ovat jo

      täysi-ikäisiä, laittavat itse nimensä työsopimustensa alle.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      148
      11017
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      148
      5403
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      41
      4215
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      132
      3622
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2674
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1916
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      101
      1588
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      360
      1586
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      75
      1445
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1396
    Aihe