acad2002:ssa
fatal error:
"can't find message file acad.xmx "
Kyseinen tiedosto, acad.xmx , löytyy kyllä acad-kansiosta. Ohjelma ei vaan suostu löytämmän sitä eikä siis käynisty. Mikä ratkaisu ongelmaan?
fatal error:
"can't find message file acad.xmx "
Kyseinen tiedosto, acad.xmx , löytyy kyllä acad-kansiosta. Ohjelma ei vaan suostu löytämmän sitä eikä siis käynisty. Mikä ratkaisu ongelmaan?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Varmasti auttaa paljon jos ostat alkuperäisen ohjelman!!!
jos käytät ammatiksesi acad ohjelmaa niin tiedät kyllä, että ohjelma "tökkii" aina silloin tällöin. Ainaskin minulle on näin käynyt useamminkin.
Nyt en vain keksi ratkaisua tähän pulmaan ja olisin hyvin kiitollinen,jos joku tietää ratkaisukonstin ja kertoisi siitä minulle.
Työt jäi kesken!
Ohjelma on alkuperäinen.
olipa niin erikoinen vika, että kerron siitä vihjeeksi myös muille.
Erään entisen työmaan kansiossa oli sellaisia tiedosto-nimiä kuten "acad14" ja "acad2002", koska silloin eri versiot täytyi eroitella.
Ongelmassani kaikki tarvittavat tiedostot näyttivät olevan itse acad-ohjelmassa paikallaan. Mutta itse exe-tiedost, kun sen vain huomasi, löytyi ko. työmaan alihakemistosta. Kuinka se oli sinne siirtynyt? Ohjelmani on muuten toiminut aivan normaalisti ja ongelma ilmeni kesken normaali piirustustilanteen.
Oletukseni siitä on, että edellisen (noin 3kk sitten) kerran kun suoritin korjausasennusta on itse application tallentunut acad2002-nimiseen työmaan alihakemistoon ja samalla application on tehnyt toimivan linkin sinne missä muut sen tarvittavat tiedostot sijaitsevat. Ulkopuolelle application sijainti ei näkynyt vaan ohjelma toimi aivan normaalisti. Nyt jostain syystä sitten linkki katkesi ja ohjelma lakkasi pelaamasta. On vaikea löytää vikaa, jossa itse application puuttuu hakemistosta. Miten joku ohjelma voi noin vain itsestään vaihdella sijaintiaan? Onko virusmahdollisuus?
Opiksi tästä: älä koskaan tee ohjelman-nimisiä tiedostoja.