elikkä...sain vts:ltä juuri asuntotarjouksen.siinä mainitaan ajankohta,jolloin vuokrasuhde alkaa ja PÄÄTTYY.(eli toisinsanoen määräaikainen)
Mitä siis käytännössä tarkoittaa? (oon ihan hömelö näissä asioissa,koska ensimmäiseen omaan asuntoon vasta nyt muutan)
Kai tuota vuokrasopimusta voipi jatkaa,jos on ajallaan maksanut vuokran ja ollut muutenkin asiallinen vuokralainen???:O
määräaikainen
3
440
Vastaukset
- Lue sopimus
Määräaikainen sopimus todellakin tarkoittaa, että se alkaa ja päättyy sovittuina päivinä. Mutta kannattaa lukea koko sopimus, myös määräaikaisessa sopimuksessa voi olla ehdot, että sen voi irtisanoa itse aiemmin. Monet kuvittelevat, että se on lopetettavissa vain käräjäoikeuden päätöksellä, mutta näin asia ei ole. Vaan asia on niin kuin juuri sinun sopimukseesi on kirjoitettu.
Eli, jos et ole varma, asutko ko. asunnossa koko määräajan, tarkasta sopimusehdot ehdottomasti! Saattaahan olla että rakastut ja haluat muuttaa toiselle paikkakunnalle. Jos ei sopimuksessasi ole irtisanomispykälää, et voi itse irtisanoa ja silloin olet pulassa.
Jos taas olet varma asuvasi asunnossa koko määräajan, ei ongelmaa ole. Mutta kun kerran olet muuttamassa ensimmäiseen omaan asuntoosi pyydä tekemään asunnosta kirjallinen tarkastus, siis jossa itse olet mukana ja vielä joku todistajasi mielellään, että näkyy missä kunnossa asunto on kun muutat. Siis toinen allekirjoittaja on vuokrananantajasi. Valokuvatkaa asunto myös tarkasti sisäänmuutossa, että tiedät varmasti millainen se on ollut.
Ja vielä kerran: Lue oma sopimuksesi, pyydä vaikka joltain apua, jos et ymmärrä itse. Vuokranantajissa on todella suuria petkuttajia! - asut...
sen vuoden, jos olet tehnyt vuodeksi sopimuksen. Jos haluat muuttaa aikaisemmin pois, se ei yleensä käy kuin maksamalla koko vuoden vuokra. Tämä on asia noin karkeasti sanottuna.
Määräaikaista voi monesti jatkaa irtisanottavalla sopimuksella sen ensimmäisen vuoden jälkeen. Irtisanottavasta (=toistaiseksi voimasssa olevasta) sopimuksesta pääsee jo helpommin eroon (=1 kk). - Pienvuokranantaja
Edellisten vastaajien lisäksi kommentoisin tuota haluasi jatkaa määräaikaisen sopimuksen jälkeen.
Kuten sanottu, määräaikainen päättyy ilman eri ilmoitusta juurikin sinä päivänä kuin on merkitty. Sopimuksessa voi myös olla sanamuoto "... jatkuu tämän jälkeen toistaiseksi voimassaolevana" mikä tarkoittaa sitä, että kun vuoden määräaika on umpeutunut, sopimus muuttuu automaattisesti toistaiseksi voimassaolevaksi vuokrasuhteeksi normaalein irtisanomisehdoin. Tätä käytetään vuokranantajan vuokrasuhteen riskin minimoimiseksi.
Jos kuitenkaan tällaista merkintää ei sopimuksessasi ole, ei vuokranantajalla ole mitään velvollisuutta jatkaa vuokrasuhdettasi. Voi olla että hän tietää jo nyt tarvitsevansa asuntoaan sopimuksen jälkeen. Yrityksen (Vts) kyseessä ollen on mahdollista että asuntoon on tulossa remontti minkä vuoksi vuokrasopimus on määräaikainen.
Paras ohje: kysy vuokranantajalta! Voi hyvin olla että yrityksen kyseessä ollen he ovat tulkinneet tarpeesi väärin ja siksi ehdottaneet määräaikaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16012256
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1525436Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454600Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1353653Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392758Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191926Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1071656Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3631611Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1021516Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361461