Kokemuksia GSM-pöytäpuhelimista?

kotiliittymäksi

Harkinnassa hankkia gsm-PÖYTÄpuhelin. Jablocom tai Jablotron näyttäisi olevan kova tässä maailmassa. Mielipiteitä. Ainakin huomattavasti halvempi kotikäytössä mitä perinteinen lankaliittymä.

Tärkein kysymys. Osaako joku kertoa mitä merkitystä on, onko puhelin kaksi- vai kolmitaajuuspuhelin? (gdp-02 ja gdp-04).
Onko turha hankinta kakstaajuus?

2

890

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 318

      Kolmitaajuus käytännössä tarkoittaa sitä, että puhelimessa on normaaleiden 900 ja 1800 taajuksien lisäksi myös 1900 taajuus, jota et tarvitse suomessa.
      Kalliimmassa kolmitaajuus mallissa näkyi olevan usb-liitäntä tietokoneelle internetpuheluja varten, mutta siitä ei mielestäni ole mitään hyötyä, jos nettipuheluiden takia täytyy tietokoneen olla käynnissä.
      Nettipuheluihin on parempiakin ratkaisuja, esim modeemin kytkettävä vanha lankapuhelin tai ohjelma älypuhelimeen.

      3G versioitakin on tarjolla: Niissä on etuna se, että sitä voi samalla käyttää tietokoneen mokkulana ja 3G puhelinta saa myydä myös kytkykaupalla.
      Valitettavasti muut operaattorit såneraa lukuunottamatta eivät taida tarjota pöytäpuhelinta kytkyllä, mutta jos ei ole sim-lukkoa, niin voihan sen såneran kortin tuhota ja laittaa paremman tilalle.

      Jos aiot käyttää puhelinta lankaliittymän tapaan kännykän lisänä, liittymäksi saattaa olla paras joko Saunalahden Kotipuhelin tai Dna;n vastaava, olikohan se kotiluuri, vaimikäsenytoli...?
      Kannattaa tietysti laskea omalla kohdalla, kumoutuuko kalliimpi kk-maksu halvemmilla puheluilla lankaverkkoon ja tiettyihin palvelunumeroihin.

      • siis se liittymä

        joka on oikeasti kännyliittymä mutta siinä on lankapuhelimen numero. Eli teknisesti siis kännyliittymä mutta veloituksiltaan ja numeroltaan lankaliittymä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6544
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      31
      3910
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3335
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      382
      1794
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1418
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1350
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      47
      1073
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      986
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      920
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      889
    Aihe