Buenos Aires

Unelma

Olemme lähdössä (2 keski-ikäistä naista)helmikuun lopulla kahdeksi viikoksi Buenos Airesiin ja pariksi päiväksi Montevideoon Uruguaihin. Onko hyviä vinkkejä minne kannattaa mennä? Millainen hintataso? Onko hyviä shoppailupaikkoja, nähtävyyksiä, ravintoloita ?

1

1273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • riolno

      Ensinnäkin lue tätä suomi24.fi:n forumia siten että paina "näytä aiheet" ja sitten "tietoja palstasta" niin pääset klikkailemaan numeroita eri vuosien ja kuukausien kohdalla, jotka tarkoittavat aiempia viestejä. Näin siis voit lukea useampia kommentteja Buenos Airesista ja Argentiinasta! Siellä on aika paljon asiaa!

      Suomalaiselle on Buenos Airesissa ostovoimaa paljon enemmän kuin Suomessa. Sanoisin karkeasti noin 2 - 2,5 kertainen keskimäärin. Eli 100€ :lla saa ostettua kuten 200- 250€ :lla Suomessa! Mutta tämä on vain jonkinlainen keski-arvo. Jotkut tuontitavarat ovat jopa kalliimpia kuin Suomessa, ja paikalliset tuotteet taas vielä halvempia. Paikallinen tupakka-aski (esim. Kool) on noin viidesosa suomalaisesta hinnasta.

      Ja tällä sitten Montevideoon:
      http://www.buquebus.com/cache/HomeARG.html
      Säilytä se lappu, jonka antavat passin tarkistuksessa mennessä. Sitä tarvitaan takaisintulomatkalla.

      Turvallista matkaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      72
      4757
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      72
      4634
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      111
      2977
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      76
      2883
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      22
      2226
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      59
      2015
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      16
      1707
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1513
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      112
      1399
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      185
      1298
    Aihe