No no no...?
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1641436
Poliisin luoti tappoi miehen Humppilassa
33
5258
Vastaukset
- TurvattuEi tässä mitään ihmeellistä. 
 Poliisilla täysi oikeus ampua jos muiden tai oma henki on vaarassa.
 Oikein teki ainakin minun mielestäni.- liipasinaivan oikea kouristus poliisilta 
 
- työskentelyä poliisilta !!Keitäs nämä maalaishessut oli ?? 
- mahrollistapistää kuti vaikka jalkoihin mutta kun en paikalla 
 ollu...
 Ehkä miehellä oli puujalat oli pakko ampua päähän.- ............Kyseessä kait ympäristö, jossa asui ja majaili näitä alan miehiä. Lohduttavinta, ettei menehtyneitä kerinnyt tulla enempää. 
- Asiasta kuullutMissäs niin on lukenut että poliisi ampui päähän? 
 Käsittääkseni se on aivan sama, mihin osuma tulee. Aina on suuri riski, että luodin sisuksiinsa saanut kuolee. On se osuma sitten jalassa tai kädessä.
 
- Loppuun käsiteltyEi mitään lisätävää. Piste. - pammppu mulkutampui varoitukseksi jalkoihin osui päähän,aivan samoin kävi noormarkussa mopo pojalle takaa ajossa poliisi koitti ampua renkaaseen ampui keskelle selkää,poika halvaantui ,poliisi sai mitallin. 
 kälviällä poliisi jäi auton alle ,tutkittiinko oliko itsemurha,pettikö ämmä vai rahatilanne.
 olivat varmaankiin koulupoikia
- ammuttiinpammppu mulkut kirjoitti:ampui varoitukseksi jalkoihin osui päähän,aivan samoin kävi noormarkussa mopo pojalle takaa ajossa poliisi koitti ampua renkaaseen ampui keskelle selkää,poika halvaantui ,poliisi sai mitallin. 
 kälviällä poliisi jäi auton alle ,tutkittiinko oliko itsemurha,pettikö ämmä vai rahatilanne.
 olivat varmaankiin koulupoikiaKyllä poliisi jos joutuu ampumaan ampuu alaraajoihin.Ei kai poliisi päähän ketään suoraan ammu.Silloin tulee poliisille syyte taposta.Kuka oli uhri? 
- läheltä seurannutammuttiin kirjoitti:Kyllä poliisi jos joutuu ampumaan ampuu alaraajoihin.Ei kai poliisi päähän ketään suoraan ammu.Silloin tulee poliisille syyte taposta.Kuka oli uhri? uskotko että sitä kun tutkitaan ,tulos on se kuinka sen halutaan olla,siis poliisille lomaa,rahapakinto ja virka auto käyttöön.kävihän poliisi johtaja salminenkin varmaankin huorrissa virka autolla ? 
- menneeläheltä seurannut kirjoitti:uskotko että sitä kun tutkitaan ,tulos on se kuinka sen halutaan olla,siis poliisille lomaa,rahapakinto ja virka auto käyttöön.kävihän poliisi johtaja salminenkin varmaankin huorrissa virka autolla ? huonoja ampujia ovat.... 
 Ossuu mihin sattuu tai ei olleenkaan
 Tutkimukset jatkuvat.
 Onneksi oli todistajia paikalla , jos niistä nyt sitten mitään irti saa
- mielipäpammppu mulkut kirjoitti:ampui varoitukseksi jalkoihin osui päähän,aivan samoin kävi noormarkussa mopo pojalle takaa ajossa poliisi koitti ampua renkaaseen ampui keskelle selkää,poika halvaantui ,poliisi sai mitallin. 
 kälviällä poliisi jäi auton alle ,tutkittiinko oliko itsemurha,pettikö ämmä vai rahatilanne.
 olivat varmaankiin koulupoikiaon siitä mielenkiintoinen että se käsittelee asiat niin että koskeeko se itseään vai onko kaukaisempaa. 
 Muistan -80 luvulta eräässä autoalan lehdessä kirjoituksen jossa vastaavaa yleisöosasto kirjoitusta käsiteltiin.
 Artikkeli kuuluu näin:poliisi lähti ajamaan takaa kaahailijaa (ei ollut noudattanut poliisin pysähtymiskäskyä) epäiltyä joka suistui lopuksi tieltä menettäen henkensä.
 Paikallisessa lehdessä arvosteltiin poliisin toimintaa ja annettiin neuvoja kuinka olisi pitänyt toimia.
 Toimittaja käsitteli kirjoitusta puoleen ja toiseen ja lopuksi kysyi aiheellisesti:mikähän olisi ollut tämän arvostelevan kirjoituksen versio jos poliisi ei olisi yrittänyt pysäyttää pakenvaa ja tämä olisi kuitenkin ajanut vaikka kirjoittajan läheisen päälle olisiko poliisia sitten syyllistetty toisin ?
- sellmostaseonjoskuspammppu mulkut kirjoitti:ampui varoitukseksi jalkoihin osui päähän,aivan samoin kävi noormarkussa mopo pojalle takaa ajossa poliisi koitti ampua renkaaseen ampui keskelle selkää,poika halvaantui ,poliisi sai mitallin. 
 kälviällä poliisi jäi auton alle ,tutkittiinko oliko itsemurha,pettikö ämmä vai rahatilanne.
 olivat varmaankiin koulupoikiaTuo Noormarkun tapaus ei ole ihan noin yksinkertainen juttu ja tapahtui muuten -86.Siinä oli varastettu moottoripyörä ja kuski oli intistä puntiksella eli mistään mopopojasta ei ollut kysymys!Ota selvää asioista enen,kun kerrot täällä niitä totena.Toki tuossakin tapauksessa olisi varmaan ollut muitakin konteja,kun ampua,koska oli ajanut jo umpikujaan josta ei pääse mihinkään eteenpäin eli periaatteessa ampuivat kuitenkin aseettoman miehen.Siis raukkamainen teko poliisilta,kun asian olisi voinut hotaa toistenkin ja mitään mitalia tuo poliisi ei ole saanut tuotsa asiata eikä kyllä tuon jälkeenkään,mutta puheluita on saanut aina jouluaatto iltana,että asia ei ppääse unohtumaan,nimittäin sattuu olemaan aika tuttu kaveri tuo jota ammuttiin. 
 
- danonotaisi olla nuoret ihmiset asialla? 
 
- teki poliisiampuessaan. Säästi oman henkensä ja pelasti sivullisia. Poliisin pitäsi muutenkin lisätä aseenkäyttöä harkitusti. Spekulointia... jos ladattu ase osoittaa sinua kohti ja tiedät että hän on jo ampunut yhtä henkilöä, jos ei käskyt tehoa, niin vaihto ehdot aikas vähissä. 
 Ohan se hyvä että tutkitaan, muttei tässä tapauksessa missään nimeessä saa syyttää poliisia.- tutkitaan,Ampuminen menee esitutkintaan ja sitä tutkitaan kuolemantuottamuksena. Poliisia ei kuitenkaan tässä vaiheessa epäillä rikoksesta. 
- hommastatutkitaan, kirjoitti:Ampuminen menee esitutkintaan ja sitä tutkitaan kuolemantuottamuksena. Poliisia ei kuitenkaan tässä vaiheessa epäillä rikoksesta. sen verran, että tämä on pieni kunta ja tieto kulkee. Eihän tämä nyt ensimmäinen kerta ollut, kun kyseinen henkilö työllisti poliisia. Onhan noita uhkailuita kuultu tämän tästä. Mutta kaikki loppuu aikanaan. Ja monelle heikommalle yksilölle eilinen tapaus oli helpotus. Toivotaan, että tämän menehtyneen vahingoittama uhri selviää vammoistaan. Eikä se poliisikaan muuten ammu, ellei ole oma tai jonkun sivullisen henki vaarassa. 
- Humppilassahommasta kirjoitti:sen verran, että tämä on pieni kunta ja tieto kulkee. Eihän tämä nyt ensimmäinen kerta ollut, kun kyseinen henkilö työllisti poliisia. Onhan noita uhkailuita kuultu tämän tästä. Mutta kaikki loppuu aikanaan. Ja monelle heikommalle yksilölle eilinen tapaus oli helpotus. Toivotaan, että tämän menehtyneen vahingoittama uhri selviää vammoistaan. Eikä se poliisikaan muuten ammu, ellei ole oma tai jonkun sivullisen henki vaarassa. Jossain oli siitä että tällä kertaa ei ollut mahdollista ampua jalkoihin, kuten näissä tapauksissa yleensä menetellään. Etälamautin olisi säästänyt miehen hengen, mutta niitä on poliisilla vielä vähän käytössä. 
- H:lassaHumppilassa kirjoitti:Jossain oli siitä että tällä kertaa ei ollut mahdollista ampua jalkoihin, kuten näissä tapauksissa yleensä menetellään. Etälamautin olisi säästänyt miehen hengen, mutta niitä on poliisilla vielä vähän käytössä. No niin, ei siis ollut mahdollista ampua jalkoihin. Kiitos edelliselle kirjoittajalle tiedosta. Toivon, että tässä tapauksessa, poliisi on vahvoilla. Ja uskon, että poliisi oli selvinpäin. Muista paikalla olijoista, ei ehkä voi sanoa samaa. 
- uutiseenH:lassa kirjoitti:No niin, ei siis ollut mahdollista ampua jalkoihin. Kiitos edelliselle kirjoittajalle tiedosta. Toivon, että tässä tapauksessa, poliisi on vahvoilla. Ja uskon, että poliisi oli selvinpäin. Muista paikalla olijoista, ei ehkä voi sanoa samaa. Löytyi uutinen jossa asia mainittiin. 
 "Humppilassa poliisi ei voinut poliisiylijohtaja Mikko Paateron mukaan ampua esimerkiksi jalkoihin, koska niitä ei tilanteessa näkynyt. Poliisi ampui miestä vartaloon."
 http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2009/02/humppilan_ampumista_tutkitaan_kuolemantuottamuksena_529834.html
- joo..uutiseen kirjoitti:Löytyi uutinen jossa asia mainittiin. 
 "Humppilassa poliisi ei voinut poliisiylijohtaja Mikko Paateron mukaan ampua esimerkiksi jalkoihin, koska niitä ei tilanteessa näkynyt. Poliisi ampui miestä vartaloon."
 http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2009/02/humppilan_ampumista_tutkitaan_kuolemantuottamuksena_529834.htmlMinä olen jotenkin aina pelännyt poliisia. Jos on tullut ajettua ylinopeutta ja poliisi on pysäyttänyt, sakottanut, niin kauheeta. Mutta, nyt ihailen poliisia. Hyviä tyyppejä, en pelkää enää. Tuovat turvallisuutta. Nyt sen tajuaa tämän Humppilan tapauksen aikana. HYVÄ POLIISI. Olette korvaamattomia tyyppejä. Varsinkin SINÄ, joka teit päätöksesi Humppilassa. Olet elossa. 
- kaasuasettauutiseen kirjoitti:Löytyi uutinen jossa asia mainittiin. 
 "Humppilassa poliisi ei voinut poliisiylijohtaja Mikko Paateron mukaan ampua esimerkiksi jalkoihin, koska niitä ei tilanteessa näkynyt. Poliisi ampui miestä vartaloon."
 http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2009/02/humppilan_ampumista_tutkitaan_kuolemantuottamuksena_529834.htmlTyyppi on varmaan ollut jonkun kaapin tai muun esteen takana kun ei jalat ollut näkyvissä. Sitä vaan ihmettelen miksi poliisi ei käyttänyt kyynelkaasua. Sitä luulisi olevan joka poliisilla. 
- ei....kaasuasetta kirjoitti:Tyyppi on varmaan ollut jonkun kaapin tai muun esteen takana kun ei jalat ollut näkyvissä. Sitä vaan ihmettelen miksi poliisi ei käyttänyt kyynelkaasua. Sitä luulisi olevan joka poliisilla. Pari tuntia piiritystä. Yritettiin kaikki mahdollinen. Alko loppui, ns. alkoholiliike Humppilasta, loppui. 
- projectei.... kirjoitti:Pari tuntia piiritystä. Yritettiin kaikki mahdollinen. Alko loppui, ns. alkoholiliike Humppilasta, loppui. onhan noita neuvojia aina rannalla huutelemassa kun merellä on hätä.mun mielestä poliisia kritisoineet voi perustaa jonkinlaisen vapaaehtoisen pelastakaa hörhöt-pelastusjärjestön...poliisi vois ottaa sit teihin yhteyttä kun joku hullu riehuu kirveen tai pistoolin kanssa.ei muuta kuin käytte sit sille riehujalle sanomassa et voisitko lopettaa...voin tulla kyllä katsomaan miten onnistutte...poliisille kiitettävä arvosana tämän ongelman ratkaisusta.. 
- juujuujustjuukaasuasetta kirjoitti:Tyyppi on varmaan ollut jonkun kaapin tai muun esteen takana kun ei jalat ollut näkyvissä. Sitä vaan ihmettelen miksi poliisi ei käyttänyt kyynelkaasua. Sitä luulisi olevan joka poliisilla. Sanos muuta!!! Mutta mikset itte ottanu veitikoita omaan kotiis että oltais vältytty koko sopalta. Herää tollo! 
 Pari tuntia piiritystä ja jos silti ei puhe auta, niin pitäiskö odottaa enemmän? Ja ottaa ite kuula otsaan?
 Älä ole naivi.
- leikki poiskaasuasetta kirjoitti:Tyyppi on varmaan ollut jonkun kaapin tai muun esteen takana kun ei jalat ollut näkyvissä. Sitä vaan ihmettelen miksi poliisi ei käyttänyt kyynelkaasua. Sitä luulisi olevan joka poliisilla. Vai kaasua olisi pitänyt käyttää? Kas kun ei käsirautoja tai virtuaalilamautinta. Tai peräti pehmojänistä? 
 Kumman henki tässä tilanteessa on etusijalla: Poliisin sivullisten vai aseen kanssa riehuvan rikollisen?
 Noissa tilanteissa pitää tehdä kaikki voitava, että sivulliset ja poliisi eivät joudu vaaraan. Aseistautuneen rikollisen paapominen on silloin väärää menettelyä. Aseen kanssa heiluva on lähtenyt tappouralle ja kulki sen onneksi vain itse loppuun.
- selvä,leikki pois kirjoitti:Vai kaasua olisi pitänyt käyttää? Kas kun ei käsirautoja tai virtuaalilamautinta. Tai peräti pehmojänistä? 
 Kumman henki tässä tilanteessa on etusijalla: Poliisin sivullisten vai aseen kanssa riehuvan rikollisen?
 Noissa tilanteissa pitää tehdä kaikki voitava, että sivulliset ja poliisi eivät joudu vaaraan. Aseistautuneen rikollisen paapominen on silloin väärää menettelyä. Aseen kanssa heiluva on lähtenyt tappouralle ja kulki sen onneksi vain itse loppuun.Eiköhän tää ole nyt selvitetty. Nämä tämänkaltaiset tapaukset ilmenevät aina näissä paikoissa, joissa ei ole Altian liikettä. Markkinat pyörii monelta taholta ja viinaa saa velaksi ja paljon. Jossain vaiheessa asiat vain menevät joka kerta tähän samaan. Jos olisi oikea viinakauppa, niin tätä velkaantumista ei tapahtuisi tässä mittakaavassa, koska oikeasta kaupasta ei myydä velaksi. 
 
- rynkkäripoliisiltaMahotonta osua jalkoihin moisella vehkeellä? - enääPoliisia tarvittiin, se tuli, ja hoiti tilanteen. Kenenkään, ei tarvitse enää pelätä. 
- tuosta surkeastaenää kirjoitti:Poliisia tarvittiin, se tuli, ja hoiti tilanteen. Kenenkään, ei tarvitse enää pelätä. ampujasta tulee. 
 Tuomio tulossa!
- tyhmäätuosta surkeasta kirjoitti:ampujasta tulee. 
 Tuomio tulossa!soittaa Humppilaan poliisit. Olis antanu tään aseurheilijan pistää hiljaseks koko rivarin, molemmin puolin. Ei kukaan kirjottelis mitään. 
 
- AnonyymiOikeaa toimintaa poliisilta! Saisivat ampua enemmänkin näitä elämäm kalluja 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset727337
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti845684
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut393816
- Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessäänmutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät153106
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1112945
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral962785
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k422760
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa132101
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161826
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?2431703