Millaisia kokemuksia helmi-maaliskuun vaihteen säistä.. Tiedän kyllä että paljon turista kiinni, mutta kun ei noi keskimääräiset lämpötilaennusteet oikeasti paljoa kerro..?
Lissabonin sää maaliskuussa?
1
1959
Vastaukset
Yksittäisen matkailijan kokemukset ovat aina sattumanvaraisia. Vain Lissabonissa asuva säähän huomiota kiinnittävä henkilö voi kertoa matkailijalle sään koko kuvasta.
Käyn Lissabonissa muutaman kerran vuodessa ja Portugalissa asuvana kuulen pääkaupunkimme säästä päivittäin. Kun kotini Azoreilla, jossa talvi on lämpimämpi kuin Lissabonissa, vältän matkustamista pääkaupunkiimme keskitalvella.
Suomen talvesta tulevalle Lissabonin sää on mielestäni positiivinen kokemus helmi-maaliskuun vaihteessakin. Kun ollaan talvessa, ison Atlantin rannalla ja pohjoisella pallonpuoliskolla, niin sää vaihtelee. Yhdellä matkailijalla on voinut vuodenaikaan nähden olla mitä mainioin sää, kun toinen on saanut osakseen tuulta ja sadetta.
Ajankohdan yölämpötilat ovat minimissään noin 10 C, päivän maksimi keskimäärin vähän 18 C. Sadepäiviä on runsaat 10 (sataa enemmän kuin 0,1 mm). Minun mielestäni näillä sääkoordinateilla voi jo suunnistaa. Päivittäisiä historiallisia säätietoja voi tarkastella esim. seuraavalta sivustolta http://www.wunderground.com/history/airport/LPPT/2008/2/28/DailyHistory.html?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7222569Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3492190Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä262022Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o151877Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581618Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121162Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181139- 551000
- 63985
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?2948