Eli mahtaako toimia Kingston HyperX PC3200 1Gb Kit (2x 512mb)
KHX3200AK2/1G
1GB 400MHz DDR Non-ECC CL2 Intel d865gbf emossa?
Olen googlettanu mutta suomeksi ei löydy mitään vastausta ja englanti ei ole mitään maailman parasta luokkaa. =(
KHX3200AK2/1G
1GB 400MHz DDR Non-ECC CL2 Intel d865gbf emossa?
Olen googlettanu mutta suomeksi ei löydy mitään vastausta ja englanti ei ole mitään maailman parasta luokkaa. =(
Vastaukset 4
Vanhimmat
miks ei toimis vaik tuossa testilistassa olekaan hyperx muistit ollu mukana sillonku testattu,ei intellin piiri ole yleensä ronkeli muisteista kunhan emo tukee,ja näyttää ilmoittamasi emo tukevan pc-3200 muistia eli DDR400:
http://support.intel.com/support/motherboards/desktop/D865GBF/sb/CS-027111.htm
Miksi laittaa perusemoon normaalia nopeampaa ja kalliimpaa muistia, kun siitä saatava hyöty on kuitenkin olematonta luokkaa?
Ennemmin 2x1GB KVR:ää jos sitä muistia edes tarvitsee.
Normaalia saa 2x1GB jopa halvemmalla kuin kysymäsi 2x512MB KHX-kitti.
ja sen bios on aika hyvät. Kannattaisi tsekata Intelin sivuilta uusi bios jos on jolloin "auto" asennossa löytyy nopeammat latenssit ehkä helpommin. Nopeat latenssit tekevät kutaa koneen nopeudelle. 865:n biosissa on myös manuaalisäädöt joten saat joka tapauksessa pistettyä sinne tuon 2:sen. Älä käytä agressivista asetusta mikä siellä on myös, se pistää helposti koneen jumiin.