Sain neuvolasta ohjeet, jonka mukaan Dee-tippoja tulisi antaa 12 tippaa yli yksivuotiaalle. Pullon kyljessä kuitenkin ohjeistetaan antamaan 20 tippaa. Terveydenhoitaja väitti, että annostuksen kuuluu olla pienempi koska lapsi kuitenkin käyttää maitotuotteitta. Kumpaa siis uskon, neuvolaa vai valmistajaa?
Dee-tippojen määrästä
Yli 1-vuotiaalla
7486
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
pullon ohjeiden mukaan.
Meillä on käytössä Jekovit, mutta samaista annostuspulmaa olen miettinyt. Käytämme edelleen samaa (eli suurempaa)annostusta (5 tippaa) kuin alle 1 -vuotiaana, vaikka ikää on puoli vuotta päälle. Näin opastettiin neuvolassa, vaikkakin pullon kyljessä on pienemmät annosohjeet. Neuvolan terkkari perusteli tätä sillä, että näin pieni ei saa sitä d-vitamiinia kuitenkaan niin paljon niistä maitotuotteista, maidon määrä on vielä niin pieni. Tämän päivän Turun Sanomissa oli Pulssin lääkärin haastattelu D-vitamiinilisien käytöstä. Hänen mukaansa D-vitamiinia on käytännössä mahdotonta saada liikaa. D-vitamiinimyrkytyksen pelko on turhaa; auringosta, ravinnosta tai D-vit.tuotteista ei saa liiallista määrää. JOten huoletta voit antaa sitä suurempaa määrää, jos siltä tuntuu.
Meillä otetaan jekovit-tippoja ja annostus on 3-5 tippaa päivässä 1-3 vuotialille.
Jekovitteja 3 tippaa, Dee-tippoja 20. Tyhmä kysymys. Samalla tavoinhan esimerkiksi muitakin erimerkkisiä lääkkeitä otetaan eri annoskoot.
....mutta maallikko kun olen, niin mistä voin tietää. Eikö tämä palsta ole sitä varten, että saa ihmetellä ja kysyä tyhmiäkin kysymyksiä?! Eikä sitäpaitsi yleensä samaan vaivaan/tarkoitukseen otettavissa lääkkeissäkään nyt noin valtavat erot annostuksissa ole. Joten vieläkin ihmettelen miksi sitten antaa näitä kyseisiä dee-tippoja, kun neuvolassa ainakin meille puhuttiin vain jekovitista ja devitolista. Niissä sama annostus molemmissa eli 3-5 tippaa.
Kysyn siis vielä yhden tyhmän kysymyksen, eli miksi käytätte dee-tippoja, ettekä jekovitiä tai devitolia?
makuisia kuin Jekovitolit.
Joillakin lapsilla tulee maha kipeäksi Jekovitistä ja Devitolista. Dee-tipat ovat vatsaystävällisempiä, ja niissä D-vitamiini on paremmin imeytyvässä muodossa.