Onko kokemuksia sektion jälkeisestä raskaudesta???
Kuinka pian saisi tulla uudelleen raskaaksi?
Kuinka pian saisi tulla uudelleen raskaaksi?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hei!
Synnytin esikoiseni sektiolla perätilan vuoksi kesällä -06.Ei ollut puhetta siitä, koska olisi turvallista tulla uudestaan raskaaksi, mutta luin että n.vuosi ob hyvä odottaa ainakin. Itse tulin raskaaksi 7kk sektioni jälkeen ja raskaus sujui todella hyvin. Seuraava lapsi syntyi normaalisti alateitse talvella -07. Synnytys jouduttiin käynnistää, joten kätilöt sanoivat että pitää tarkkailla tilannetta, koska oli sektio takana, jottei kohtu repeäisi, mutta sanoivat kuitenkin että kohdun repeäminen on erittäin epätodennäköistä. Ja tosiaan, kaikki meni tosi hyvin!
Tuttavani tuli raskaaksi 2kk sektion jälkeen ja hänelläkin meni sekä raskaus että synnytys todella hyvin!
Kannattaa kysellä askarruttavia asioita vaikkapa neuvolasta! Näin kuitenkin meillä :)
Esikoinen syntyi kiireellisellä sektiolla jonka jälkeen sektiohaava tulehtui pahasti ja jouduttiin uudestaan aukaisee.
Lääkäri sanoi että ihan vähintään pitää puoli vuotta odottaa ennen kuin alkaa seuraavaa yrittää, mielummin enemmän. En tiedä onko se sit tapaus kohtaista.
Eräälle tutulle jolle syntyi kaksi lasta sektiolla lyhyellä välillä sanoi lääkäri että jos kolmannen haluaa niin täytyy pitää pari vuotta ainakin väliä.
Mä itse tulin raskaaksi ennen kuin olisi saanut, esikoinen oli sen 3kk kun testin tein ja vajaa vuosi ikäeroa tulee. Eikä missään vaiheessa sanottu että pitäis raskaus keskeyttää, toki sitä seuraillaan tarkemmin ja synnytystapa mietitään tarkkaan. Raskaus on mennyt tosi hyvin, ei mitään kiinnikkeistä aiheutuvia kipuja ole ollut vaikka niitä lupailtiin. Synnytystapaa ei ole vielä päätetty (nyt rv 33 3). Ja siis kokemusta sektion jälkeisestä synnytyksestä ei ole.