Minulla on kaksi vain pientä kovalevyä vanhassa koneessani. Toisella on paljon enemmän tilaa, joten yritän ohjata sinne mahdollisimman paljon mahd. uusia ohjelmia.
Koneeni kuitenkin käyttää paljon d-asemaa, jossa on ilmeisesti Windows XP.
Ongelmana on jatkuva tilan puute, joka pienenee
hitaasti mutta varmasti.
Mistähän johtuu sellainen asia, että kun poistan sieltä turhia ohjelmia, se ei kuitenkaan välittömästi näy kovalevyllä tilan vapautumisena?
Pienet kovalevyt
2
463
Vastaukset
- kummallako
levyllä tai osiolla se windows nyt on.
Jos kuitenkin on C:llä, niin voisit siirtää vaikka Omat tiedostot-kansion sijainnin windowsin omalla systeemillä sinne D:lle. Homma menee niin, että klikkaat Omat tiedosto-kansiota hiiren oikeanpuoleisella napilla, valitset Ominaisuudet, avautuneessa uudessa ikkunassa näet valmiit nappulat, joilla voit keskimmäisellä tehdä tuon siirron. Työpöydällä Omat tiedostot-kuvake (jos olet sen laittanut siihen näkyviin) näkyy entisellään, mutta tiedostot siirrettiin D:lle tai mihin halusit.
Kerroit poistaneesi ohjelmia ja tilaa ei tule lisää? Mitä ohjauspaneelin Lisää tai poista ilmoittelee noiden ohjelmien koosta, joita olet poistanut? Jos koko oli kymmeniä megoja, tilan lisääntyminen kyllä pitäis näkyä.
Olethan tyhjentänyt roskiksen?
CCleaner siivoaisi väliaikaistiedostot, samoin ATFcleaner (vielä kevyempi ja pienempi kooltaan).
Palautuspisteet ja päivitysten palautustiedostot syövät myös levytilaa reippaasti.
Jos tarkoitit tuolla -välittömästi- kirjaimellisesti, niin sitten sun pitää Oma tietokone-ikkunassa painaa F5, jotta näkymä päivittyy ja vapaan tilan määrä näkyy muuttuneena.
Jos levyt ovat vanhoja ja siellä on omia kuviasi yms, suosittelen tallentamaan ne vaikka dvd:lle. Nyt ei ole vielä myöhäistä.. - Menee
Roskakoriin ja sekin pitää tyhjentää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17012945
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1545458Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454810Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493689Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392798Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1211969Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1121715Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3661638Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1081538Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361481