onko tietoa, näin lama-aikana, mikä lapin hiihtokeskuksista käyttää vain suomalaista työvoimaa?
ainakin viime vuonne, kun oli nousukausi, törmäsin Iso-syötteelle virolaisiin, vaikka paikkakunnan työttömyys aste oli silloin jo, 10%.
suurtyöttömyyden uhatessa on etninen matakailu entistä tärkeämpää.
Jos ei löydy hiihtokeskuksia, jotka työllistävät paikallisia tai muuten vaan alkuasukkaita, saa lappi jäädä väliin ja tämä perhe suunnistaa Lapuan simpsiönvuorelle, jossa ei taatusti ole kuin suomalaisia työtekijöitä.
Asun pohjanmaalla, joten talviloma osuu aikaa jolloin eteläsuomalaiset ovat jo poistuneet hotelleista ja tilaa on, niinpä voin varata matkan "viime hetkillä"
Eli onko tietoa, mitä keskuksia käyttämällä suosin suomalaista työtä ja työntekijöitä ja torjun näin osaltani lamaa? Pistäkää listaa.
Eettisiä laskettelu-
3
456
Vastaukset
- kuka vaan
Eiköhän se sesonkiaikana ole niin, että töihin otettaisiin kaikki niihin haluavat. Mutta ei kai noihin palveluhommiin voida ottaa ihan ketä vaan.
- ratkaisu....
jopa Lapissa on kurssikeskuksia, jotka kurssittavat ihmisiä. Vaikka sitten erilaisiin sesonkityötehtäviin.
sen kaltaisiakursseja jopa järjestetään.
jostain syystä lapissa ei kuitenkaan palkata paikallisia. Kuluttuja on se, joka omalla lompakollaan päättä, suosiiko hän paikallista vai ulkomaalaista työvoimaa.
- Teukka82
Virolaiset ovat yksityisiä yrittäjiä ravintolarakennuksessa,hyvät ruokaa valmistavat.Tulet varmasti lähivuosina törmäämään ulkomaisiin yrittäjiin,mutta sehän on oma asia minkämaalaiselta yrittäjältä palvelunsa ostaa. Valitse ihmessä 100% suomalainen laskettelukeskus ettei lomasi mene täysin piloille. Kuka työtön paikkakuntalainen menee syötteelle töihin, koska kaupungista on 60 km ja taivalkoskelta 35km matkaa ja syötteellä ei ole vuokra asuntoja tarpeeksi. Sesonki itsessään on n.4 kk ja pätkätöistä et tienaa, koska se huomioidaan päivärahoissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka912551- 671475
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww861467EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje131208- 81943
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi16930Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta110830Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe39828- 54793
- 30726