Eettisiä laskettelu-

keskuksia?

onko tietoa, näin lama-aikana, mikä lapin hiihtokeskuksista käyttää vain suomalaista työvoimaa?

ainakin viime vuonne, kun oli nousukausi, törmäsin Iso-syötteelle virolaisiin, vaikka paikkakunnan työttömyys aste oli silloin jo, 10%.
suurtyöttömyyden uhatessa on etninen matakailu entistä tärkeämpää.

Jos ei löydy hiihtokeskuksia, jotka työllistävät paikallisia tai muuten vaan alkuasukkaita, saa lappi jäädä väliin ja tämä perhe suunnistaa Lapuan simpsiönvuorelle, jossa ei taatusti ole kuin suomalaisia työtekijöitä.

Asun pohjanmaalla, joten talviloma osuu aikaa jolloin eteläsuomalaiset ovat jo poistuneet hotelleista ja tilaa on, niinpä voin varata matkan "viime hetkillä"

Eli onko tietoa, mitä keskuksia käyttämällä suosin suomalaista työtä ja työntekijöitä ja torjun näin osaltani lamaa? Pistäkää listaa.

3

444

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuka vaan

      Eiköhän se sesonkiaikana ole niin, että töihin otettaisiin kaikki niihin haluavat. Mutta ei kai noihin palveluhommiin voida ottaa ihan ketä vaan.

      • ratkaisu....

        jopa Lapissa on kurssikeskuksia, jotka kurssittavat ihmisiä. Vaikka sitten erilaisiin sesonkityötehtäviin.

        sen kaltaisiakursseja jopa järjestetään.

        jostain syystä lapissa ei kuitenkaan palkata paikallisia. Kuluttuja on se, joka omalla lompakollaan päättä, suosiiko hän paikallista vai ulkomaalaista työvoimaa.


    • Teukka82

      Virolaiset ovat yksityisiä yrittäjiä ravintolarakennuksessa,hyvät ruokaa valmistavat.Tulet varmasti lähivuosina törmäämään ulkomaisiin yrittäjiin,mutta sehän on oma asia minkämaalaiselta yrittäjältä palvelunsa ostaa. Valitse ihmessä 100% suomalainen laskettelukeskus ettei lomasi mene täysin piloille. Kuka työtön paikkakuntalainen menee syötteelle töihin, koska kaupungista on 60 km ja taivalkoskelta 35km matkaa ja syötteellä ei ole vuokra asuntoja tarpeeksi. Sesonki itsessään on n.4 kk ja pätkätöistä et tienaa, koska se huomioidaan päivärahoissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      177
      4161
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      82
      2701
    3. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      126
      2193
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      72
      2159
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2011
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      18
      1916
    7. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1763
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      82
      1747
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      1743
    10. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      12
      1547
    Aihe