Pääsiäinen kyproksella

Huhtikuu 2009

Olen lähdössä huhtikuussa pääsiäisen aikoihin kahdeksi viikoksi Larnakaan kyprokselle. Millaista aikaa pääsiäinen on kyproksella? Kaupat varmastikkin kiinni joinakin päivinä, entä tapahtuuko siellä muuta erikoista silloin?

Millainen aika teidän mielestänne huhtikuu on matkustaa kyprokselle?:) Innolla olemme lähdössä, mutta kaikki tieto tervetullutta Larnakasta paikkana. Myös rannoista, shoppailupaikoista ja säästä olen kiinnostunut! :)

Ps. Larnakasta varmasti löytyy ihan tavallisia ruokakauppoja?

7

5418

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rölli73

      Pääsiäinen on orttodoksien suurin kirkollinen pyhä. Näkyy siis kaikkialla. Huomaa että pääsiäinen on vähän eri aikaa kuin täällä meilläpäin. Taitaa olla pari viikkoa jälkeen, jos en nyt ihan väärin muista??. Joitakin vuosia sitten olin Larnakassa pääsiäisen ja hauskaa oli. Orttodokseille kirkossa on menoa monena eri päivänä sekä yönä. Mene ihmeessä mukaan katsomaan. Kaikki eivät mahdu kirkon sisään, mutta pihalla tunnelmaa on.

      Kaupat ja jotku ravintolat ovat suljettuina muutaman päivän, mutta suurin osa Larnakan rantakadun ravintoloista on normaalisti auki.

      Huhtikuu on hienoa aikaa. Luonto on parhammillaan. Tänä talvena on tullut myös vettä ja se varmasti näkyy luonnossa positiivisesti. Merivesi ei välttämättä ole vielä lämmintä ja huomaathan että hotellien uima-altaat eivät ole lämmitettyjä (ellei ole erikseen mainittu).

      Larnakassa on hyvät mahdollisuudet shoppailla. Vaikka hinnat suht sama kuin suomessa, löytyy usein -70% tuotteita. Silmälasit ovat vielä suomea huomattavasti halvemmat ja ne saa nopeasti. Ruokakauppoista parhaat ja isommat ovat vähän keskustan ulkopuolella. Kuitenkin kävelymatkan päässä. Välttämättä opas ei tiedä näitä (jos ensimmäistä kautta), mutta hotellin respa neuvoo varmasti.

      • hinnoissa

        silmälasit on pafoksella ja voiko saada viikon lomalla?


      • Rölli73
        hinnoissa kirjoitti:

        silmälasit on pafoksella ja voiko saada viikon lomalla?

        viikossa saa hyvin, myös monitehoiset ja kaikilla herkuilla, siis tummenevat yms. Huomaathan että sillä tummenevat ovat sitten tosi tummat täällä pimeässä Suomessa.

        hinnat riippuvat malleista kuten täälläkin. Toki nykyisin suomesta saa näitä super edullisia silmälaseja (2 yhden hinnalla jne)..joihin ei Kyproksen hinnat tietenkään pärjää.


    • kirusitu

      kuka tietäisi tarkan ajan, milloin on Kyproksella ortodoksinen pääsiäinen v. 2012?

      • Kypria

        Pitkäperjantai on 13.4


    • Missä hotellissa?

      Todella hyvä ruokakauppa on "Carry and Cash" - jos oikein muistan sen nimen,
      saa kaikkea hyvää, ainut että on matkaa 2-3 km, mutta teimme aina reput selässä aamulenkin ja lähellä hyvä hedelmäkauppa - hedelmiä saa ostettua muovikasseihin, eikä maksa paljon.
      Sitten rantakadulta on kiva reitti kävellä lentokentälle n.3km matkaa jos pitää kävelemisestä.

    • Anonyymi

      Pääsiäinen on Kyproksella 2024 toukokuun ekalla viikolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      318
      2923
    2. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      56
      2655
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      120
      1712
    4. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      118
      1440
    5. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      146
      1390
    6. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      30
      1293
    7. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      149
      1238
    8. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      69
      1090
    9. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1089
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      1030
    Aihe