Olen lähdössä huhtikuussa pääsiäisen aikoihin kahdeksi viikoksi Larnakaan kyprokselle. Millaista aikaa pääsiäinen on kyproksella? Kaupat varmastikkin kiinni joinakin päivinä, entä tapahtuuko siellä muuta erikoista silloin?
Millainen aika teidän mielestänne huhtikuu on matkustaa kyprokselle?:) Innolla olemme lähdössä, mutta kaikki tieto tervetullutta Larnakasta paikkana. Myös rannoista, shoppailupaikoista ja säästä olen kiinnostunut! :)
Ps. Larnakasta varmasti löytyy ihan tavallisia ruokakauppoja?
Pääsiäinen kyproksella
7
6775
Vastaukset 7
- Rölli73
Pääsiäinen on orttodoksien suurin kirkollinen pyhä. Näkyy siis kaikkialla. Huomaa että pääsiäinen on vähän eri aikaa kuin täällä meilläpäin. Taitaa olla pari viikkoa jälkeen, jos en nyt ihan väärin muista??. Joitakin vuosia sitten olin Larnakassa pääsiäisen ja hauskaa oli. Orttodokseille kirkossa on menoa monena eri päivänä sekä yönä. Mene ihmeessä mukaan katsomaan. Kaikki eivät mahdu kirkon sisään, mutta pihalla tunnelmaa on.
Kaupat ja jotku ravintolat ovat suljettuina muutaman päivän, mutta suurin osa Larnakan rantakadun ravintoloista on normaalisti auki.
Huhtikuu on hienoa aikaa. Luonto on parhammillaan. Tänä talvena on tullut myös vettä ja se varmasti näkyy luonnossa positiivisesti. Merivesi ei välttämättä ole vielä lämmintä ja huomaathan että hotellien uima-altaat eivät ole lämmitettyjä (ellei ole erikseen mainittu).
Larnakassa on hyvät mahdollisuudet shoppailla. Vaikka hinnat suht sama kuin suomessa, löytyy usein -70% tuotteita. Silmälasit ovat vielä suomea huomattavasti halvemmat ja ne saa nopeasti. Ruokakauppoista parhaat ja isommat ovat vähän keskustan ulkopuolella. Kuitenkin kävelymatkan päässä. Välttämättä opas ei tiedä näitä (jos ensimmäistä kautta), mutta hotellin respa neuvoo varmasti.- hinnoissa
silmälasit on pafoksella ja voiko saada viikon lomalla?
- Rölli73
hinnoissa kirjoitti:
silmälasit on pafoksella ja voiko saada viikon lomalla?
viikossa saa hyvin, myös monitehoiset ja kaikilla herkuilla, siis tummenevat yms. Huomaathan että sillä tummenevat ovat sitten tosi tummat täällä pimeässä Suomessa.
hinnat riippuvat malleista kuten täälläkin. Toki nykyisin suomesta saa näitä super edullisia silmälaseja (2 yhden hinnalla jne)..joihin ei Kyproksen hinnat tietenkään pärjää.
- kirusitu
kuka tietäisi tarkan ajan, milloin on Kyproksella ortodoksinen pääsiäinen v. 2012?
- Kypria
Pitkäperjantai on 13.4
- Missä hotellissa?
Todella hyvä ruokakauppa on "Carry and Cash" - jos oikein muistan sen nimen,
saa kaikkea hyvää, ainut että on matkaa 2-3 km, mutta teimme aina reput selässä aamulenkin ja lähellä hyvä hedelmäkauppa - hedelmiä saa ostettua muovikasseihin, eikä maksa paljon.
Sitten rantakadulta on kiva reitti kävellä lentokentälle n.3km matkaa jos pitää kävelemisestä. - Anonyymi
Pääsiäinen on Kyproksella 2024 toukokuun ekalla viikolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092240- 103896
- 66853
- 48825
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21796Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha528737- 67661
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76650Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23590- 57561