Olenko ymmärätänyt, että on tiettyjä merkkejä tai malleja joita ei vaan yksinkertaisesti haluta entisöidä tai jos entiöidään niin ei tehdä kunnolla. Syyksi puhutaan ulkonäköä, mainetta, hankintahintaa ja joihinkin johon valmistetaan osia jotenka se ei olisi hohdokasta touhua etsiä osia... onko asiat näin?
Epähalutuin
1
636
Vastaukset
- Motonomi
Tosi entisöijä entistää vaikka minkä. Mutta tosi on että monet tekevät noita helppoja entisöintejä kun osia on saatavana helpolla. Monille tuo entistäminen on harrastus ja aina haasteellisempaa mitä vaikeampi on saada osia. Siis osa osista on valmistettava itse. Kun tuohon aletaan askemaan työtunteja ja kulutettua rahamäärää niin siitä harvoin saa edes osaa takaisin jos vehkeen myy.
Kunnioitan suuresti näitä Jawa-harrastajia. Upotetaan hillitön määrä työtunteja ja rahaa täysin arvottomaan laitteeseen. Joka lisäksi ei nauti mitään harvinaisuuden statusta saati teknistä edistyksellisyyttä. Lisäksi äärettömän epäluotetteva laite, joka sen täydellisen entisöinnin jälkeenkin saattaa levitä välittömästi nurkan taakse. Ja kauhea ajettava. Rahaa on kulunut tuhansia euroja, joita ei koskaan saa takaisin. Pyörän todellinen arvo on kuitenkin satasissa.
Harvinaisuuksista puhuttaessa kannattaa aina ottaa itse asiasta selvää. TM:ssä oli juttu Tuutista vuosimallia 1969. Sitä väitettiin harvinaiseksi. Niitäkin valmistettiin jo sinä vuonna enemmän kuin moni eurooppalainen Hondaa vanhempi moottoripyörätehdas on ehtinyt valmistaa pyöriä kaikkiaan tähän päivään mennessä. Eli siis tuokin Tuutti on täysi tusinatuote. Olkoonkin että oli ensimmäistä hiekkavalusarjaa. (Ihmettelin itsekin pyörää MP-näyttelyssä. Valutyö oli kauhean näköistä. En ole aikasemmin nähnyt noin osaamatonta hiekkavalua.) Entisöinti oli kyllä tehty todella hyvin itseään ja kuluja säästämättä, josta suuri kumarrus sen tekijälle. Taas saatu säästettyä yksi legenda jälkipolvien ihmeteltäväksi. Toivottavasti pysyy asiantuntevan käsissä jatkossakin.
P.S. Japsienkin tehdaskisamoottorit tehdään hiekkavaluna. Ovat jo paljon kauniimpia nykyisin.
Euroopalaisten pyörien koneet on käytännössä tehty iät ja ajat hiekkavaluna. Ja jälki on kaunista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2373590- 623278
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I832776Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk412605Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve942276Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro281963Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä911961Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva411854Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1021770Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli691103