Koiran varkauden esto laite/järjestelmä???

Heroen

Moikka! Olen usein miettiny sitä että miksi ei koirille ole vielä keksitty mitään varkaudenestojärjestelmää on taidekokoelmille hälkkärit on kassakaapeille hälkkärit ja jopa kodi hälkkärit mutta ei koirille WHY??
Esimerkiksi pennuille se olisi mun mielestä ihan sopiva niin ei tarvitsisi pelkää omalla pihamaallaan tai edes kaupan edessä et joku tulee ja ryöstää pennun. Eli kysynkin että olisiko tämmöisellä järjestelmällä käyttöä ja mitä ominaisuuksia sellaiseen sinä haluiaisit ja paljonko olisit valmis maksamaan?? Henkkoht olen kyllästynyt katselemaan kuinka koira toisensa jälkeen katoaa kuin tuhkatuuleen! ja niitä ei sitten ikinä löydetä JOTEN OLEN MIETTINYT JO PITKÄN AIKAA TÄMMÖISTÄ LEMMIKKIEMME SUOJAKSI MUTTA TARVITSEN PALAUTETTA ETTÄ MITÄ SILTÄ TOIVOISITTE??? MINKÄLAINEN SEN PITÄISI OLLA ESIM: KAULAPANTAAN KIINNITETTÄVÄ TAI KÄNNYLLÄ TOIMIVA VAI PITÄISIKÖ SIINÄ OLLA KAMERA JA KAIKKEA TÄLLAISTA HULLUMMATKIN IDEAT VOITTE LAITTAA.

3

512

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      - Mihin hälytin reagoisi?
      - Miten estetään hälyttimen poistaminen?

      Paras "varkaudenestolaite" on omistaja itse. Ei jätetä koiraa valvomatta kaupan eteen. Ei jätetä koiraa valvomatta omaan pihaan. Pidetään ulkokoira lukitussa häkissä. Koulutetaan koira hyvin karkaamisen estämiseksi.

      Ihmiset tekevät koiravarkaiden työn uskomattoman helpoksi. Suomalainen on kohtelias potentiaaliselle varkaallekin ja päästää esim tutustumaan omaan kotiinsa ennalta (Karpon ohjelmassa näytettyä)!

    • ensinjööri v.2007

      Koiran varkaudenestolaite?

      Kyllä pistit pahan...
      Tuleva insinööri saikin tästä mukavan pähkinän purtavaksi...

      Mitä toimintoja tarvitaan?

      1. lukitus, jonka avaamiseen menee liiaksi aikaa, jotta varas jaksaisi nähdä vaivan (5min)

      2. lukitus, jota ei voi vetää koiran ympäriltä / pään yli tai katkaista voimapihtejä kevyemmällä työkalulla

      3. brassailevalle ihmiselle GPS-seurantalaite (hahahaha...)

      No joo...

      Pieni ratkaisu, joskaan ei niin kaunis tai ehkä tarkoituksenmukainenkaan.

      Kaikkihan tietää, miltä koiran valjaat näyttävät.
      (kiertävät rintakehän ja etutassut, nousevat säkään)

      Sama systeemi siis, mutta valmistusmateriaaliksi muovipäällysteinen vaijeri.

      Tämä härdelli sitten kettingillä ja munalukolla kiinni koiraparkkiin. :D

      Tai sitten ihonalainen hälytin / seurantalaite, jonka lataus suoritetaan rektaalissa sijaitsevan pistokkeen kautta. :D

      Huonot puolet:
      Kallis
      Kirurgisesti asennettava
      Lataus koiran kannalta epämiellyttävää
      Lataukseen laitto omistajan kannalta epämiellyttävää

      Edut:
      Huomaamaton (paitsi lataustilanteessa)
      Sarjatuotanto mahdollista

    • Anonyymi

      jauhelihalakeitto

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      129
      1849
    2. 121
      1355
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1140
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1029
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      59
      1021
    6. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      131
      980
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      254
      967
    8. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      809
    9. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      77
      806
    10. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      79
      797
    Aihe