Olemme lähdössä kahden kaverini kanssa Ryanairin lennolla kesäkuussa Milanoon ja lento tulee Bergamon kentälle, mistä on noin 45 km Milanon keskustaan.
Minkä hintaisia takseja kaupungissa on? Entäs kulkeeko lentokentältä busseja? Minkälaista hintaluokkaa?
Olisi kiva kuulla, jos joku muukin olisi käynyt Milanossa Ryanairin lennolla.
Bergamon lentokentältä Milanon keskustaan?
6
4494
Vastaukset
- googlenkäyttäjä
Viimeksi tätä asiaa on näämmä käsitelty tuossa noin 15 cm alempana.
- on!
Tässä kuitenkin sinulle linkki: http://www.terravision.eu/milan_bergamo.html jos välttämättä haluat suoraan Milanoon. Bergamo on kuitenkin näkemisen arvoinen paikka itse (jossain mielessä nähtävyyksiä enemmän kuin Milanossa), ja sen keskustaan täytyy mennä eri bussilla http://www.atb.bergamo.it/airportbus/inglese/index_en.htm - eli siis Bergamon keskustaan. Etenkin vanha (ylä)kaupunki näkemisen arvoinen. Bergamon rautatieasemalta on sitten paljon junia Milanoon.
Kuvia Bergamosta: http://members.virtualtourist.com/m/pb/26035/3001d/
- Sepi
Voit ostaa bussiliput Milanon rautatieasemalle Ryanairin nettisivuilta. Me tehtiin niin. Menopeluu maksoi 16€.
- hinkka
paljonko taxi bergamo-milan? meitä 3 henkee
- MILAN4VER
hinkka kirjoitti:
paljonko taxi bergamo-milan? meitä 3 henkee
Taksi Bergamosta Milanoon maksaa aika paljon, mutta bussilla pääsee muistaakseni 6€/henkilö. Bussilipun voit ostaa jo tampereen lentoasemalta. Busseja lähtee Begamon kentältä yhtenä ky***nä, joten no problems.
Yleisestikin taksit on aika samoissa hinnoissa siellä, kuin täällä suomessakin, eli voit laskea, jos menet täällä 50km taxilla.
Milanossa kannattaa käyttää metroa. Ostaa päivälipun kerralla. Maksaa pari egee, eli melkein ilmaista ja matkat taittuu nopeasti, kunhan vain oppii katsomaan kummalla puolella laituria seisoo, ettei mene väärään suuntaan. Metroihin uskaltaa mennä yölläkin. Pää rautatie-asemaa kannattaa välttää yöaikaan, koska paikalliset narkit päivystää niillä seuduilla.
- Taxi.
Taksi maksaa Bergamon lentoasemalta Milanon Duomon aukiolle tasan 90 euroa.
Tätä kun on usein täällä kyselty.
Tosin yhden kerran tuosta matkasta on otettu myös 94 euroa, ja kerran 95 euroa. Mutta yleensä 90 euroa. Meillä ollut 2-4 henkeä kyydissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21635Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061597Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2341122Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 128909
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2846Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29827- 10825
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks47807- 69790