Punktion jälkeen tosi kipeä

Kohtalotovereita?

Maanantaina oli punktio, joka sujui hyvin. 6 saatiin kerättyä. Punktion jälkeen sain kovat kramppimaiset kivut, jotka tokeni vasta tosi kovilla suonensisäisillä lääkkeillä. Kuitenkin kaikki nää päivät oon kipuillu aika kovin, tunne samanlainen kuin olisi niin kova pissahätä, et rakko halkeaa. Kipu siis rakon kohdalla.

Eilen oli alkionsiirto. Lääkäri katsoi sitä ennen ultralla ja sanoi, että munarakkulat on täyttyneet uudelleen nesteellä, ja kipu aiheutuu siitä. Jäi kysymättä, miten se neste sieltä häviää ja milloin. Maha on tosi kipeä ja jos tästä nyt raskaus alkaisi niin se saattais vielä lisätä muniksien turvotusta??

Pelottaa miten tää tästä jatkuu... onko samanlaisia kokemuksia?

4

1800

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • moi!!

      Mulle tuli punktion jälkeen hyperstimulaatio. Olin sillon aivan älyttömän kipeä!! Se vaati sairaalahoitoa. Mutta jos sulla ois se niin siinä vaiheessa oot niin kipeä ettei muuta tule mieleenkään kun lähteä sairaalaan. Kaikki muu on normaalia ja lähes kaikki tulee kipeeksi punktion jälkeen. Mutta toivottavasti saat asiaan selvyyden!

      • alkup.

        Kauan se hyperi kestää, päiviä/viikkoja? miten hoidetaan? Ainahan ei tehdä ilmeisesti alkion siirtoa, jos tilanne näyttää pahalta. Minulla ei ilmeisesti kovin pahalta näyttänyt. Mutta käsittääkseni tää ainakin lievä hyperi on.
        Oliko sulla alkio siirretty, raskauduitko?
        Viimeksi itse punktio oli kivuliaampi, mutta jälkeenpäin ei mitään kipuja missään ja ihan normaalisti liikuin jne. Nyt kävelykin on hankalaa.


      • vast.
        alkup. kirjoitti:

        Kauan se hyperi kestää, päiviä/viikkoja? miten hoidetaan? Ainahan ei tehdä ilmeisesti alkion siirtoa, jos tilanne näyttää pahalta. Minulla ei ilmeisesti kovin pahalta näyttänyt. Mutta käsittääkseni tää ainakin lievä hyperi on.
        Oliko sulla alkio siirretty, raskauduitko?
        Viimeksi itse punktio oli kivuliaampi, mutta jälkeenpäin ei mitään kipuja missään ja ihan normaalisti liikuin jne. Nyt kävelykin on hankalaa.

        Mä olin sairaalassa neljä päivää tiputuksessa. En tiä kuin kauan se ehti olla mulla ennen sairaalaan lähtöä. Lievä hyperi kait menee ohi kun lepäilee ja muistaa juoda..?
        Alkio siirrettiin pitkän viljelyn jälkeen vaikka edelleen jäin toipumaan ja olin turvonnut ja kipeä. Tuloksena biokemiallinen raskaus =(
        Sun kannattaa kyllä soittaa lääkärillesi. Viikonloppu kun on niin synnytyspäivystys on oikea osoite!


    • kokemuksia...

      eli mulle iski kauheet kivut parin päivän päästä punktiosta/siirrosta. Nestettä kertynyt ja munasarjat turvoksissa. Lääkäri sanoi, että turvotus tosiaan pahenee, jos raskaus alkaa... ei sitten alkanut (onneksi... tai sitten ei). Tuntui kyllä että henki lähtee. Ei kärsinyt oikein tehdä mitään. Pahinta kipua kesti kaksi päivää. Rakko tuntui lähinnä halkeavan, mutta vessassa käynti sattui ihan sairaasti, että en oikein pystynyt/halunnut juodakaan (tosin ei ollut nesteytysongelmia, kun tarkistivat, et oonko liian kuiva). Jäätelöä söin senkin edestä, että mulla varmaan auttoi jäätelöstä saatava neste ja kylmyys olotilaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      79
      4578
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3813
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      160
      3566
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      51
      2030
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1088
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1024
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      953
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      872
    Aihe