Microsoft säikähti Filippiineillä

V.P. Lehto

Tyypillistä touhua. Filippiiniläisille kouluille on asennettu äskettäin 23 000 koneeseen Linux (13 000 Fedora, 10 000 Ubuntu). Ja maan business-elämä on ollut kiinnostunut jo v. 1997 talouslamasta lähtien avoimen lähdekoodin ohjelmistoista. Monissa tehtaissa pyörii koneissa avoimen lähdekoodin ohjelmistoja. Tämä on säikäyttänyt Microsoftin.

Tyypilliseen tapaansa Microsoft alkoi maanitella opettajia ja koulujen johtajia Windows-koneiden puoleen tarjoamalla 20 dollarilla Xp-käyttäjärjestelmän ja 30 dollarilla Office-paketteja/kone.

Mutta paikalliset Linux-yhteisöt panivat vielä paremmaksi. Ne tarjoavat käyttöjärjestelmät, koulutuksen ja ohjelmiston ilmaiseksi. Yhtiö nimeltään Advanced Solutions Inc (ASI) pyysi muuan herra Gonzalesia (tunnettu Linux-mies maassa) konsultoimaan projektia jossa 1000 koululle asennetaan Linux-työasemat ja luodaan nettiyhteydet. Vuoden 2007 loppuun mennessä 10 000 konetta oli jo toimitettu Linux-käyttöjärjestelmineen. Homma toimi ja lisää Linux-koneita on sen jälkeen toimitettu paikallisille kouluille.

Annetaanpa Gonzalesin kertoa lopuksi:

"For us it's one of the biggest Linux installations in the Philippines. The question is if it's free does it work, but with Linux it does work and it's free."

MEILLE SE ON SUURIN LINUX-ASENNUSPROJEKTI FILIPPIINEILLÄ. KYSYMYS ON JOS SE ON ILMAINEN TOIMIIKO SE? MUTTA LINUXILLA SE TOIMII JA SE ON ILMAINEN"

"HALLITUKSEN JÄSENET YMMÄRTÄVÄT NYT LINUXILLA VOIDAAN TEHDÄ NIIN PALJON NIIN HALVALLA/VÄHÄLLÄ."

Linux-projekti jossa toimitettiin 23 000 konetta filippiiniläisille kouluille ja koululaisille käyttöön on ollut menestys. Microsoftin toiminta - halua myydä ohjelmistojaan yli 90% alennuksilla osoittaa ohjelmistoterroristiyhtiön olevan hermona markkinaosuuksiensa alkaneesta laskusta.

Gonzalesin seuraava projekti suuntautuu Filippiien yliopistoon jotka on tiukasti sidottu Microsoftiin.

Lähde: http://www.computerworld.com.au/article/204950/23_000_linux_pcs_forge_education_revolution_philippines?pp=1

8

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      ...markkinataloutta vastaan. Mutta ilmaista lounasta ei ole, eikö avoimen koodin yhteisöt oppineet Neuvostoliito kolhooseista mitään?

      Kohta nää linuxheimolaiset alkaa kantaa maksamatta tavaraa kaupasta, mutta maailma ei toimi niin! Mitähän linuxidiootit sanois jos pomo ehdottais työn muuttamista palkattomaksi, tuskin tekisivät palkatta mitään.

      AVOIN KOODI HAISEE!!! Kommarit lakoon ja markkinatalous ja palkka työmiehelle kunniaan!!

      • voi kun

        mikki$otku sai turpiinsa ja muutenkin menee huonosti. Sekös näitä pultatut mikkis-lasit päässä kulkevia trolleja vituttaa ja ankarasti.


      • V.P. Lehto

        Tyypit kuvittelevat että olen joku salatinlehtiä popsiva viherkommari. Väärin olen Kokoomuksen kannattaja ja vaadin laadukkaita ohjelmistoja. Microsoftin paska ei minua kiehdo.

        Aatteella tässä ei ole mitään tekemistä. Microsoft sotii vastoin markkinatalouden reiluja pelisääntöjä. Siksi tuo huorayhtiö ansaitsee syvän halveksuntani. Phyiiii mikä paska firma!


      • "markkinatalous ja palkka työmiehelle kunniaan!!"

        Yrität hämätä, et sinä noin ajattel oikeasti kuitenkaan. Minäpä kerron sinulle mitä oikeasti tarkoitat tuolla:

        "markkinatalous kunniaan, työmiehelle mitätön palkka, osingot ja optiot minulle jotta voin ostaa Ford Mustangin, syödä härkäfilettä ja nauraa köyhille ja sairaille"


      • sen sijaan

        Microsoft sitä edustaa enemmänkin:

        http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=500000000000003&posting=22000000041515083


    • "ihmettelijä"

      tälläiset iloiset uutiset. \o/ Go Linux! Go!!

      Muuten nyt kannattaa omalla työpaikalla ottaa Linux puheeksi tai ainakin vihjaista johtoportaalle että riittä kun vihjaa mikrosoftille päin että siirytään linuxiin niin saa hyvät alet.

      • Kokeeksi mainitsin linuxista niin meinasi atk-ylläpitäjä tulla silmille, jätkä hyperventiloi kun selitti minulle miten linuxkoodarit kirjoittavat windowsviruksia. LOL. Sääliksi ihan käy kun ihmnen ylirasittuu tuolla tavalla.


      • mäessä
        exergy kirjoitti:

        Kokeeksi mainitsin linuxista niin meinasi atk-ylläpitäjä tulla silmille, jätkä hyperventiloi kun selitti minulle miten linuxkoodarit kirjoittavat windowsviruksia. LOL. Sääliksi ihan käy kun ihmnen ylirasittuu tuolla tavalla.

        >...jätkä hyperventiloi kun selitti minulle miten...

        Ota seuraavalla kerralla sille tyhjä paperipussi ja kerro vähän reaalimaailman totuuksia sillä aikaa kun hengitys tasaantuu. ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      22
      3925
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      256
      3883
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      134
      3451
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      81
      3438
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      22
      2307
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      34
      1823
    7. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      59
      1708
    8. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      37
      1630
    9. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1511
    10. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      92
      1463
    Aihe