Poikani alkoi kiinnostua tietotekniikasta minkä ajattelimme olevan hyvä asia. Sitten hän alkoi puhua avoimesta koodista ja kodin koneisiin ilmestyi Ubuntu linux. Tässä vaiheessa vielä luulimme kaiken olevan hyvin.
Sitten poika alkoi kuunnella vasemmistolaista rap musiikkia ja Pelle Miljoonaa, kaverit muuttuivat rastapäisiin kaasunaamarilaukkuja kanniskeleviin tietotekniikan opiskelijoihin ja kierrätysvaateissa kulkeviin kasvissyöjiin joilla suhteita vasemmistoliiton nuorisotoimintaan. Nämä poikkesivat suuresti tyypillisistä tietotekniikan opiskelijoista. Nuorisotyöntekijä kertoi heidän olevan vasemmistolaisia avoimen koodin kumouksellisisa joiden ihanteena on kolhoosikommunismi.
Poikani on nyt toipumassa aivopesusta, hän kertoi joutuneensa huonoon seuraan linux keskustelupalstoilla, siellä levitetään kumouksellista kommunismipropagandaa joka nykyisin tunnetaan avoimena koodina jonka tarkoituksena on tappaa kapitalismi ja rehellinen yrittäminen.
Vanhemmat! Huomioikaa oireet!
11
391
Vastaukset
- V.P. Lehto
Heillä (Linuxin ystävillä) onkin kravatit kaulassa, tyylikäs puku päällä, ovat perusasenteiltaan oikeistolaisia ja he äänestävät Kokoomusta? Mitenkäs sitten suu pannaan?
Häh häh häh!!! - Super-Jorma
"nykyisin tunnetaan avoimena koodina jonka tarkoituksena on tappaa kapitalismi ja rehellinen yrittäminen."
Päinvastoin. Tässähän yritetään pikemminkin pelastaa kapitalismi ja vapaa yrittäminen. USA laati jo trustienvastaisen lain n. 100 vuotta sitten. Nyt se pitäisi ottaa käyttöön kuin fundamentalisti Bush ei ole enää Valkoisen Talon "isäntänä" (oik. Dick Cheney) - Lapsi_huolissaan
jos vanhempanne ovat yllä olevan kirjoittajan tasolla, soittakaa heti valkotakkiset sedät hakemaan vanhempanne hourulaan. samalla voitte unohtaa heidät koska peli on jo totaalisesti menetetty.
- Sir-Francis-Drake
...koko kirjoituksen sisällössä oli se, ettei siinä mainittu mitään pojan, josta äiti oli huolissaan, tietokoneen käyttöjärjestelmän toimivuudesta.
Koska uskon äidin vilpittömästi tunteneen kaikki taustat olettaisin, että poika
-piti käyttöjärjestelmästä
-piti jopa niin paljon että hänestä tuli Linux-friikki pahimmasta päästä.
Käyttöjärjestelmän toimivuus, vakaus ja turvallisuus mitä ilmeisemmin sai pojan hakemaan "vaaroja" ja "jännitystä" tietokoneensa ulkopuolisesta elämästä. Windowsin käyttäjät puolestaan eivät tällaisia vaaroja kaipaa, HEILLÄ ON AIVAN TARPEEKSI PELÄTTÄVÄÄN OMAN KÄYTTÖJÄRJESTELMÄNSÄ TOIMIVUUDEN SUHTEEN. Pelle on jees ja kaiken lisäksi syntynyt samassa kaupungissa kuin minä ;)
- Sir-Francis-Drake
Siis Savonlinnassa vai?
Sir-Francis-Drake kirjoitti:
Siis Savonlinnassa vai?
Luulin sua sivistyneeksi.. tietenkin suurkaunpunki Hamina!
- -LinuxFani-
- huolestunut isä
Minun poikani on asennellut usb -tikuille puppy linuxia ja jaellut niitä luokkakavereille. Pitäisikö asiasta olla huolissaan?
- Pentti Nelonen
Ota välittömästi yhteys poliisiin, psykologiin ja Microsoftiin. Tämä on vakava asia! Poikasi saattaa olla kohta mennyttä kalua.
Se voi olla aluksi viatonta usb-tikun käyttöä, mutta kynnys asentaa jakelu kovalevylle alenee päivä päivältä. Pelottavinta tässä on, että hän jakelee diilerimäisesti riippuvuuttaan eteenpäin.
Hetken kuluttua poikasi kääntelee jo kerneleitä ja muuta maalikosta oudoksuttavaa vastaavaa toimintaa.Pahimmassa tapauksessa hän perustaa oman jakelun, johon sisällyttää libdvdcss:n kaltaisia LAITTOMIA ohjelmia.
PUUTU ASIAAN ENNENKUIN ON LIIAN MYÖHÄISTÄ
- Pena Muntti
onko Pentti jo toipunut järkytyksestä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383799Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362944Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81845Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44754
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22698- 56697