amerikkalaisäiti

meni edelle

vl-perheistä. onko kenelläkään muiilla 14 lasta joista vanhin on 7 vuotias

4

1025

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ite se on halunnut

      ne, ei kuulu meille.

      • ne myös

        vl:t haluavat lapsia


    • ennätykset

      Ameriikoissa kuuluu olevan myös yli 400 (neljäsataa) kiloa painavia ihmisiä, jotka vain makaavat sängyissään, koska liikkuminen on mahdotonta.

      Lapsitehtailu on samaa sarjaa kilotehtailun kanssa.

    • oikeastana melkein päinvastainen tapaus kuin vl-perheissä, vaikka lapsia toki monta onkin?

      Käsittääkseni vanhoillislestadiolaiset ottavat vastaan niin monta lasta kuin Jumala heille on antamassa eivätkä siksi ehkäise.

      14 keinohedelmöityksellä alkuun saatettua lasta puolestaan on jo melkoinen puuttuminen siihen mitä Isä on antamassa ja mitä ei! Eli vaikka lapsia on monta ja varmasti kummissakin perheissä kovin rakastettuja niin siihen ne yhtäläisyydet sitten päättyvätkin...?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3415
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      103
      1713
    3. 70
      1303
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      205
      1289
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      62
      1174
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1097
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1029
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      981
    9. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      16
      853
    10. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      837
    Aihe