kaverilla on mahdollisuus lukea vika koodi ja näytti mun vm 99 1.8 passatissa lambdatunnistinta, mulla käy auto tyhjäkäynnillä epätasaisesti, onko kyseinen oire lambdatunnistimen aikaansaannosta? tuon voisi tilata hintaan n 100e ja vaihtaakkiin itse?? mutta mitä jos sei olekkaan sitten siinä vika, ajattellin kysellä täältä jne...missä tuo kyseien tunnistin sijaitsee muuten? imusarjassa vaiko putkessa?
Lambdatunnistin??
3
705
Vastaukset
- ma.korjaamo
näyttikö 4 vai 5 numeroista vikakoodia? jos 4 num nii oliko 2341 tai jos 5num nii oliko 00537? koodinko saan tietää nii tiiän mikä vikana. mutta epäilen lämpötilatunnistinta.
- matula
Jos joudut täältä kyselemään jonkin osan fyysistä sijaintia autossa niin ehkä halvin lopputulos tulee kuitenkin viemällä auto johonkin muualle korjattavaksi.
- Mulkku Mies
Epätasainen tyhjäkäynti kylmäkäynnistyksen jälkeen on varma todiste siitä että vika on jossain muualla. Lambda-arvo on pakko ohittaa kun seosta rikastetaan käynnistyksen jälkeen eikä kylmä anturi myöskään anna oikeita lukemia moottorin käyttöön...
Käsittääkseni auton pitäisi toimia ihan OK myös kun nykäiset lambdasta piuhat irti (katalysaattori ei toki toimi kunnolla ja saattaa pitkässä juoksussa jopa kärsiä), eihän sillä ole moottorin toimintaan kuin hienosäätävä vaikutus (boksilla on vähintäänkin riittävästi tietoa ruiskutukseen määrittämiseksi ilmamassa-anturin, lämpötilatunnistimen ja kaasuläpän asentotunnistimen arvojen, moottorin kierrosluvun ja nakutuksentunnistuksen perusteella...)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1178063
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1355353Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p323641Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1243574Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352604Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191896Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3571544Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?971540Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?701406Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311376