Lumilinnoja

Kun talvella synnyin
lumilinnoja
rakensi siskoni silloin
vauvaa vartosi illoin
kunnes pienen rippusen
äiti maailmaan päästi
voimiaan tuskin säästi
jo aamuvarhaisella
siivotakkin kerkes
kaikki lattiat luuttus
että paikat vauvalle
puhtahiksi muuttus.

Runeberin päivä on juhlapäivä:)
1109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

ja otsikko kyllä harhautti, sisältöhän oli mitä
herkintä kuvausta äidin ja toisaalta siskonkin
odotuksesta, että uusi vauva saapuisi kotiin.

Elämänmakuinen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


valkeekuulas kirjoitti:

Kun talvella synnyin
lumilinnoja
rakensi siskoni silloin
vauvaa vartosi illoin
kunnes pienen rippusen
äiti maailmaan päästi
voimiaan tuskin säästi
jo aamuvarhaisella
siivotakkin kerkes
kaikki lattiat luuttus
että paikat vauvalle
puhtahiksi muuttus.

Runeberin päivä on juhlapäivä:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu