Onko olemassa ohjelmaa jolla saisi äänitettyä nettiradiosta ääntä? Käytössäni on Linux Mint ja siinä soittimena Totem Media Player
Mint ja äänitys
netistä.
3220
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Esim. VLC ja Mplayer
...Audacity, se on helppo ohjelma ja jos taidot riittää sillä miksailee ja vääntää vaikka miten hienot biist.
Asenna Audacity ja valitse äänilähteeksi " What U hear" vai mikä se oli, no kun tasopalkit alkaa pomppia niin on oikea äänivalinta. Sitten vain nettiradio päälle ja Audis äänittämään, turhat osat voit saksia pois ja editoidakin miten mielit.
Pitäisi löytyä ihan pakettivarastosta kun otat universe lähteet käyttöön.
full-dublex -äänikortti, kuten vaikkapa SB Audicy Player. Jos koneessa on X-Fi Xtreme Audio -karvahattumalli, homma ei onnistu. Siinä käytettävissä oleva KDE -mikserisäädin sisältää vain yhden säätömahdollisuuden.
Audacityn joissakin versioissa saattaa lukea hyvinkin "What U Hear" (esimerkiksi windows -versioissa), mutta uusimmassa Aucacity 1.3.7:ssä ohjelman mikserin oikea valinta on Analox Mix, ja tällöin KDE -mikserissä molemmat Analox mix - säätimet säädettynä maksimiinsa, tai hieman sen alle. Tässä virittelyssä voi käyttää AlsamixerGUI -ohjelmaa. Siinä kaikkein suositeltavin mikrofonin sisäänmeno vedettynä nollaan, ettei sitä kautta tule häiriöääniä.
Jos taas käytetään esimerkiksi Skypeä, pitäisi AlsamixerGUI:n oikeanpuoleinen mikrofonisäädin vetää nappiin, että mikki toimisi.