Kertokaa mulle marsun hoidosta. Onko kallista pitää marsua? Kuinka usein purut pitäis vaihtaa? Mitä sille vois antaa ruokaa? Oon kuullu et marsut on ihan tyhmiä. Ne ei kuulemma älyy juosta ovesta ulos jos on tulipalo,onko totta? Voit kertoo muutakin marsusta jos haluut.....
Tietoa.....
Angel
3269
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sanotaan näin että hoito-ohjeita en jaksa kirjoittaa tulisi pitkä lista, mutrta käyppä
www.co.jyu.fi/jyrsijät/ohjeet.html ja valitse kophta marsu, hyvää tietoa hoidosta sivut ovat jyväskylän jyrsijäyhdistyksen.. luotettavaa tietoa siis aj suomen marsuyhdistyksen sivuiltakin löytyy tietoa. Ruoaksi marsuilla tulee olla heinää, jyväsekoitusta ja/tai pellettejä, lanttua, punajuurta, porkkanaa.. silloin tällöin voi syöttää salaattia ja kurkkua. Kaali on vaarallista marsuille se kerää suolistoon ilmaa jota marsu ei pysty poistamaan ja näin ollen saattaa kuolla lue lisää hoito ohjeista.
Jos hoidosta ei ole valmis maksamaan niin silloin ei lemmikkiä kannata hankkia.. onneksi marsun ruoka kuitenkin ei niin hirveästi maksa esim. porkkana ja lanttu. Puru maksaa jonkin verran enemmän riippuen mistä purut ostat mörttiröpö eläinkaupoista on hyvää, vaan ei sitä edullisinta,
itse käytän sellasesta puu firmasta puhdasta kutterinpurua 200 litraa maksaa 50cent. keltasilta sivuilta löydät oman kaupunkisi puu tavara firmat.. sahan puru ei marsuille käy.. pölisee ja menee silmiin.
Heinä on päälle euron kaupassa kilon pussi, itse haen tuttavani tallilta paalin (ja se nyt ei mitään maksa, kun tuttuja ollaan).
Tietysti kannattaa varautua, että tulevaa ystäväänsä on ehkä käytettävä lääkärissä ja silloin kulut voivat yllättää.
Mutta haluan sanoa, että marsu maksaa itsensä takaisin olemalla mitä rakkain ystävä kun se saa oikeaa ja hyvää hoitoa. Marsut ovat ennen kaikkea persoonia ja sosiaalisia eläimiä, niille voi vaikka opetaa tempun seisoa takajaloillaan saadakseen ruokaa. Tunteensa marsut osaavat ilmaista ja itse ainekin tiedän milloin marsuni on milläkin päällä. Ja jyrsijänäyttelyissä on luokkia marsuille viralliset ja pet sieltä saa arvokasta tietoa hoidosta ja uusia ystäviä (mene googlen kautta suomen marsuyhdityksen sivuille ja lue lisää näyttelyistä)
Tyhmiä marsut eivät ole vaikka pelästyessään jähmettyvät, luonnon varainen vaisto.
Ja se että marsu ei osaa tulipalon sattuessa juosta ovesta ulos ei ole tyhmyyttä vaan pelkoa.. sitä saattavat ihmisetkin seota tai hevoset, lampaat, kissat jne... Onnea marsun hankinnnalle jos sellaisen ottamiseen päädyt.
Muista että marsut ovat lauma eläimiä ja jos itselläsi ei aina ole aikaa seurustella marsusi kanssa ota kaksi.. vaikka kaksi tyttöä tai leikattu uros ja naaras.
Marsut ovat itseasiassa fiksuja.Oppivat temppuja,tunnistamaan värejä...Mielikuvitus rajana.
No okei.Jotkut marsut on vähän..tyhmiä mutta esim.oma marsuni osaa seisoa takajaloilla :)
Ja ne tunnistavat ääniä.Miun pojuni osaa jääkaapin äänet ja mummini äänet :D esim.mummi oli kylässä pari viikokoa kesällä ja silloin Taneli oppi tunnistamaan hänen askeleensa,ja kuikuttamaan aina juuri kuudelta aamulla.
they are so so so clever
Niin, vierailehan ihan ensiksi vaikkapa suomen marsuyhdistyksen sivuilla, sieltä saat paljon perustietoa marsuista.
Kahden marsun hoitoon menee reilu 30 euroa kuukaudessa, jos kaikki purut, heinät yms. ostetaan kaupasta.
Purujen vaihto väli riippuu monesta asiasta kuten marsujen määrästä, häkin koosta, purukerroksen paksuudesta jne.
Itse vaihdan vajaan viikon välein.
Mutta joskus ne joudutaan vaihtamaan kahdestikkin viikossa.
Pääruokana marsuille tarjotaan heinää, sitä on oltava jatkuvasti tarjolla.
Kuivaruokana joko pellettiä tai jyväseosta.
Tuoreruokana esim. porkkanaa, lanttua, punajuurta, tomaattia, persiljaa, kurpitsaa, omenaa yms.
Hampaiden kulutukseen sopii hyvin mm. kuivatettu ruisleipä.
C-vitamiini on erittäin tärkeä asia marsun ruokinnassa.
Marsun elimistö ei itse pysty tuottaman c-vitamiinia, joten sitä on annettava päivittäin.
Ei marsut ihan tyhmiä ole.
meillä marsut ymmärtävät joitakin sanoja (kuten herkkujen nimiä), seisovat kahdella jalalla, osaavat mennä käskystä omaan häkkiin, tietävät ruoka ajat ja kerjäävät iso äänisesti silloin ruokaa.
Ja kyllä meillä ainakin marsut ovat lähes kokonaan sisäsiistejä, tekevät siis asiansa sinne tarkoitettuihin paikkoihin.
Ja kyllä marsut varmasti juoksisivat tulipaloa pakoon, aivan kuin muutkin eläimet.
Ruotsissahan oli tässä joku vuosi sitten tapaus,jossa marsut olivat herättäneet isäntäväen tulipalon sattuessa.
Ja näin koko perhe oli pelastunut :)