Myykö Madonna Suomessa?

Scandalous

Madonna esiintyy Suomessa elokuussa, mutta millainen mahtaakaan olla Madonnan konserttilippujen kysyntä täällä pohjolassa? Raskaampi musiikki kun on täällä päin Eurooppaa kevyttä listapoppia suositumpaa. Mielenkiintoiseksi kysymyksen tekee myös se, että lippuja on tarjolla peräti 80 000 kappaletta, joista halvimmat ovat noin sadan euron hintaisia.

Lehdissä on kirjoiteltu ja huhuiltu, että lippujen kysyntä tulisi ylittämään kaikki odotukset. Myös muualla maailmalla Madonnan konserttiliput ovat menneet kaupaksi varsin hyvin. Mutta miten tämä mahtaa päteä Suomessa? Riittääkö supertähtien vieroksumassa kaukaisessa maassa tarpeeksi ihmisiä, jotka ovat valmiita maksamaan vähintään sata euroa seisomapaikoista Madonnan konsertissa?

Maanantaina selvinnee kuinka nopeasti liput todellisuudessa menevät kaupaksi, vaikka Madonnan vetovoima pohjoisissa ja vähäväkisissä oloissa aiheuttaakin epäilyksensä.

Joudutaanko konsertti sittenkin pitämään tyhjillään olevassa satamassa?

9

1351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piipai

      uso pois.Lipun hinnat alkaa olla kyllä järjettömät noitten "starojen" katselemisesta,Heavy tulee halvemmaksi.

    • menestyy hyvin.

      Olihan Michael Jacksonillakin 2 eri keikkaa olympiastadionilla muutamia vuosia sitten.
      Ihmettelen vaan,että miten noin pieni maa ku Viro on onnistunut saamaan Madonnan sinne esiintymään. Siis mistä niin pieni kansa saa rahat kasaan, saatikka jengiä katsomaan. EN YMMÄRRÄ!!!

    • kpllytjh

      Myynti ei oo hurjaa.Popparit ja disco-porukka ei käy keikoilla samalla tacvalla kuin rockarit.Eikä lippujen hinta ainakaan auta asiaaa.Toivottavasti ei jouduta keikkaa perumaan...

      • sehän..

        nähdään. Toi 80000 on ihan älytön määrä. Eihän sieltä takaa näy/kuulu mitään. Lavan edestä paikat myydään muutamassa minuutissa.


      • enda
        sehän.. kirjoitti:

        nähdään. Toi 80000 on ihan älytön määrä. Eihän sieltä takaa näy/kuulu mitään. Lavan edestä paikat myydään muutamassa minuutissa.

        Niinpä, aivan hullua maksaa 99 Euroa siitä että pääse 12000 ihmisen taakse kuuntelee kaukaista madonnan ääntä.

        Itse artistia et varmaan edes näe vaikka änkisit itsesi 68000 toisen ihmisen ohi näitten 99e lippujen eturiville ,siellä on silti 12000 muuta parempien lippujen ostajaa edessä.
        Vertailuna voin ketoa että se on lähes yhtä monta kun mahtuu koko olympiastadikan kentälle (15000). Ne joka ovat stadikalla käynyt konsertissä tietävät millainen määrä ihmisiä jo tämä 12000 on.

        Ja kun kenttä on asvalttia ja vielä ihan tasainen niin paska fiilis on taattu.

        Jos ei saa 109 tai 119 egen lippuja ei kannata mennä lainkaan, yhtä hyvin voi vaikka mennä lauttasaaren rannalle kuuntelee ilmatteks.


      • odotettavissa
        sehän.. kirjoitti:

        nähdään. Toi 80000 on ihan älytön määrä. Eihän sieltä takaa näy/kuulu mitään. Lavan edestä paikat myydään muutamassa minuutissa.

        Firmat ovat ostaneet jo etukäteen etuosto-oikeutta hyväksi käyttäen jo n.30-40 prosenttia lipuista.
        Huomenna on odotettavissa kaaos lippupisteen toimipisteissä kautta maan.
        Toivotaan nyt kumminkin että kaikki halukkaat saavat lipun tuohon tämän vuoden ylivoimaisesti suurimpaan spektaakkeliin Suomessa.
        Odotettavissahan on sellainen show elokuussa.Mitä Suomessa ei ole koskaan ikinä nähty.


      • mad onna
        odotettavissa kirjoitti:

        Firmat ovat ostaneet jo etukäteen etuosto-oikeutta hyväksi käyttäen jo n.30-40 prosenttia lipuista.
        Huomenna on odotettavissa kaaos lippupisteen toimipisteissä kautta maan.
        Toivotaan nyt kumminkin että kaikki halukkaat saavat lipun tuohon tämän vuoden ylivoimaisesti suurimpaan spektaakkeliin Suomessa.
        Odotettavissahan on sellainen show elokuussa.Mitä Suomessa ei ole koskaan ikinä nähty.

        ...R-kioskit suoriutuu tuosta ostoryntäyksestä, uskaltaako heidän systeemeihinsä luottaa jos haluaa nuo liput? Monenkohan aikaan innokkaimmat meinaa mennä jonoihin?


      • fjkugku
        sehän.. kirjoitti:

        nähdään. Toi 80000 on ihan älytön määrä. Eihän sieltä takaa näy/kuulu mitään. Lavan edestä paikat myydään muutamassa minuutissa.

        Ei ole kovin kivaa olla edessäkään.. Itse olin aikoinaan Michael Jacksonin konsertissa Tukholmassa ja n. 9 tunnin odottelun tuloksena pääsin kaverini kanssa aivan eteen. Parhaimmillaan olin etuaidan ja ihmismassan puristuksessa ja paine oli niin valtava (tuhansia hysteerisiä ihmisiä takana kun kaikki haluaa rynniä eteen, jeejee) että ympäriltä pyörtyi n. 500 ihmistä. Kuuma oli kuin saunassa ja avaamattomasta cokistölkistä jotenkin haihtui kaikki neste. Aita kun ei antanut periksi, oli pakko lähteä pakittamaan. N. 2-3m aidasta oli niin kova paine ettei siinä pystynyt yhtään liikkumaan ym. ym. Kauhean ähellyksen jälkeen pääsin kuin pääsinkin kymmenien metrien päähän lavasta mutta siinä vaiheessa minua, Jacksonin Tosifania, ei enää lainkaan huvittanut katsoa koko keikkaa. Olo oli aivan karsea.

        Joten ei kiitos ekoille paikoille Madonnan konsertissa. En tosin tiedä mitä iloa on koko tapahtumasta jos joutuu aivan taakse. Parhaat paikat on varmaan n. 50 metriä lavasta??


    • et menestyy.

      Mitäs nyt sanotte, onneks tää ei nyt ookkaan sellanen hevimaa :))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      34
      10281
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      121
      10074
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      21
      7901
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6294
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      30
      4842
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      51
      4613
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      114
      3985
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      123
      3371
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3087
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      217
      3016
    Aihe