Kasselin mäki?

missä on

Hei saksanmaan reissaajat!
Millainen se Kasselin mäki oikeasti on ja minkä tien varrella? Kaikkialla kerrotaan että se on pitkä ja jyrkkä, mutta tahtoisin tietää siitä enemmän, koska matka "mäelle" on pian edessä.

3

4643

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nipottaja

      Minusta sana on väärä. Autobaanoilla ei ole varsinaisesti mäkiä, mutta kun nousua ja laskua on reilunlaisesti, niin puhutaan mäistä. Tässä tapauksessa tarkoitetaan Kasselin seudulla olevista maaston korkeuseroja A7:n varrella (Rhön 950 m). Toinen vastaava on sitten vähän Stuttgartista itään.
      Nämä "mäet" eli oikeammin vuoret ovat sen takia vaarallisia, että jos sää on huono, kuten lumisateinen ja pakastaa, niin on syytä ajaa todella varovasti, koska tie saattaa olla liukas. Myös asuntovaunuille pitkä nousu on raskas.
      Saksa ei ole samanlaista tasankoa kuin kuin Suomi, vaan korkeuserot ovat nollan alapuolelta (pohjoisessa ja luoteessa) aina Baijerin Zugspizteen, 2962 m)huomattavia, myös lyhyellä matkalla.
      http://de.wikipedia.org/wiki/Liste_der_Gebirge_und_Höhenzüge_in_Deutschland

      Ilmiselvästi saksalaisille itselleen tämä alue ei näytä olevan ongelmakohta, koska netistä ei löydy mitään erityistä - ja itse sitä kerran kuussa vuosikausia ajaneena en myöskään löydä mitään ihmeellistä.

      • linkistä

        sehän selvitti paljon (wasserkuppe-rhön).
        Taitaa osua matkan varrelle. Pitää katsoa kartalta.


    • Anonyymi

      Veden pakilla sen scaanialla ylös talvella kyl scaania vetää jos pyörä pitää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      139
      920
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      667
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      598
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      120
      590
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      542
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      63
      538
    7. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      535
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      503
    9. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      498
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      25
      472
    Aihe